Изграждането на паметника е съпътствано от изключително много трудности, затова и откриването му се случва 4 години по-късно от предвиденото, разказа историкът от Регионалния исторически музей във Видин Христина Кирилова:
"Средствата не стигат и това довежда до завършването на паметника на един много по-късен етап. Но наистина много голяма е била заслугата на всички, които са се включили, за да се осъществи този грандиозен проект за това тежко време, все пак тече Втората световна война, средствата не стигат. Но видинчани се поздравяват, както и всички, които са милеели да видят този паметник завършен. Той е предаден от началника на Шеста пехотна Бдинска дивизия полковник Рафаил Банов на кмета Цоко Байчев, който поема ангажимент да се грижи и да стопанинсва паметника на Бдинци..."
Идеята за паметника възниква след тежките боеве на Чаталджанската позиция, когато полкът губи половината от личния си състав. Останалите офицери и войници решават да увековечат паметта на своите загинали другари. Желанието им е паметникът да показва устрема на славния Трети пехотен Бдински полк във войните за национално обединение. Въпреки ограничените средства това се случва с проекта, реализиран от художника Никола Кожухаров и архитект Георги Стойков, обясни Христина Кирилова:
"23 проекта се включват. Те са изложени в Художествената академия в София, може да се видят, хората да ги оценят, художественият съвет ги разглежда и дава своят оценка. За съжаление, впоследствие нашият паметник е на хората, които печелят реално втората награда.1 200 000 лева е била сумата, която е предвидена, за да се изгради паметникът...За голяма радост на всички той успява да изрази точно тази идея, които са искали неговите възложили..."
Бронзовите фигури на паметника са отлети в леярната на Никола Радев и Никола Ганев в София. Една от тях се различава от останалите и това не е случайно, обясни историкът:
"Радетелят тук и човекът, който толкова много иска да има паметници във Видинския регион - о.з. полк. Петър Кръстев, а това е и човекът, който впоследствие, имам вече сериозни доказателства, че може би са негови и думите, изписани на лицевата част на паметника: "Величието на родината се гради върху костите на ония, които достойно живяха и умряха за нея". Не случайно може би човекът, който носи знамето на паметника, е именно подофицерът от 51 пехотен полк, който също е формиран във Видин по време на Първата световна война, тогава като командир на полка полковник Петър Кръстев лично предава знамето на подофицера и го зарича наистина, ако може да спаси светинята. И може би не случайно именно неговият лик е сложен на паметника на Бдинци."
Вестник "Просвета" посвещава на откриването на паметника броя си от 23 април 1944 година. В него са публикувани сведения за бойните полета на полка, поздравителни слова и телеграми, снимки. Поместен е и списъкът на дарителите, сред които правят впечатление имената на много българи от селата на Кулска околия, откъснати от България по силата на Ньойския договор.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..
Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..
Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..
Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..
Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..
Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...
Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..