Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Иванова: Безкомпромисна съм към всеки, който поставя личните интереси над общите за село Връв

На 8 март рубриката "Добро утро, кмете!" ни води в село Връв, община Брегово. То е първото българско пристанище по течението на река Дунав и е най-северното селище в България.

СнимкаЦелта е да проверим как тече животът днес в селото, наследник на старата римска крепост Дортикум, където била настанена Първа критска стрелкова кохорта по времето на император Клавдий. Освен че била сформирана от жители на остров Крит, тя участвала и в строежа на моста над река Дунав при днешните селища Връв и Турну СнимкаСеверин. Какво е останало от славното минало и успяват ли местните да запазят археологическите находки или продължават набезите на иманяри?

В селото живеят 337 души, които принадлежат към групата на власите и говорят стар румънски диалект с редица български думи и изрази. Оказва се, че проблемите им не са по-различни от тези в другите населени места от региона- обезлюдяване, застаряване на населението, безработица...

Снимка"В работоспособна възраст тук има много малко хора", обясни кметът на селото, Валентина Иванова и допълва:

"В кметството работят двама души, в читалището има назначена една жена, като библиотекар и в пощата имаме един мъж, който, за съжаление, работи само четири часа дневно, но така пък се запазва сградата. По програма "Сигурност" имахме назначени трима души до месец август миналата година. Безработните в трудоспособна възраст са двама и те полагат по 14-дневен труд всеки месец. Оцеляват много трудно, защото получават месечно по 49 лева. Младите хора от селото заминаха в големите градове и в чужбина, търсейки препитание за семействата си...

СнимкаЗа съжаление, пристанището в селото вече го няма. То е останало само като един хубав спомен, защото няма как да се възстанови. Затова пък си имаме хубав плаж. Преди време по проект "Пътят на рибаря" там бяха поставени едни подвижни беседки, пейки и маси, има барбекю и детска площадка. Гледката и всичко там е много хубаво и неслучайно през лятото е пълно с хора. Водата е много чиста и спокойна, и създава отлични условия за риболов. Преди години това бе масов поминък на местните жители. Тогава се ловяха есетрови риби- есетри, моруни, пъструги, които наистина бяха много големи. През 2001 година моят съпруг улови една такава голяма моруна, която тежеше 252 килограма, 52 от които бяха хайвер. И ако трябва да съм честна, благодарение на тази голяма риба, ние си купихме жилище във Видин...

Що се отнася до местността "Дортикум", аз не знам до момента да са правени някакви официални археологически разкопки там. Днес целият район е разкопан до неузнаваемост от иманярите. За съжаление, там има само едни огромни ями, а миналото величие и слава са само един прекрасен спомен. Същата е и съдбата на другата римска крепост в близост до селото- Четате. Тя също е заличена. Чувала съм, че местни жители, докато обработвали нивите си са намирали части от керамика, железни предмети или глинени фигурки. Мисля че в това отношение видинският музей ни е длъжник. Затова обвинявам служителите му, че не са стопанисали една прекрасна римска крепост и са я оставили на произвола на вандалите. А Снимкатова е трябвало да стане още преди години, защото унищожаването на ценния археологически обект и ограбването му е ставало години наред и няма начин служителите на музея да не са били информирани...

Аз, като кмет, работя за нашето село. Сурова съм, но и справедлива към всеки, който реши да наруши законите и поставя личните си интереси над обществените. Мотото ми, когато встъпих в длъжност беше: "Да върнем живота и просперитета на село Връв". Днес под това мото работим всички ние, жителите на Връв и смятам, че се справяме.
.."

Кой е най-големият проблем на селото, има ли кражби, кога ще бъдат ремонтирани селските улици и пътят до селото, както и какво разказаха местните жители за живота си можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45