Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си учител е благословия - убеден е Емил Живков

Снимка: Радио Видин


В  "Калейдоскоп" днес ни гостува Емил Живков. Във Видин го познават като преподавател по немски и английски език. Винаги е работил като учител и смята това за призвание и благодат. Винаги усмихнат, излъчващ позитивизъм и доброта, и с това си поведение остава в съзнанието на учениците си като един от най-запомнящите се преподаватели, който ги учи на толерантност и уважение. Защото според него човек забравя много неща, но помни емоцията, отношението.
Емил Живков е роден на 26.01.1956 г в София, живее във Видин,  в едно незаможно интелектуално семейство по времето на социализма. Средното си образование получава в ПГ "Димитър Благоев“ Видин. През 1976 година е приет специалност  немска филология във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий“. След завършването на висшето си образование е разпределен като учител във Видин. От тогава до днес работи като преподавател по немски и английски. От 2005 година е в ПЕГ "Йордан Радичков" Видин.


Различният учител
 "Ако нещо кара ученика да запомни учителя с добро, първо ученикът  е личност и човешко същество. Ние се чувстваме комфортно в определени условия.  Нашата душа се нуждае от емоционална  храна - нуждаем се от любов. И когато ученикът вижда, че аз искрено желая да му помогна, той ми има доверие. Стремя се да има атмосфера на уважение в клас, а  децата оценяват тия неща. Това е много простичко - да, похвали го. Ако нещо запомнят децата, това е емоцията, отношението. Покрай учителя ученикът  започва да харесва и предмета. Да не забравяме, че до мен има човек!"

Професията "учител"
"Да си учител е благословия! Аз съм късметлия. За учителя, за когото това е призвание, то е и признание. Чувствам се полезен, съдейки от това, което получавам. Искрено и съвестно работя. Децата ми дават много положителна  енергия.  Всеки ден ми е приятен. Всеки ден се прибирам уморен, но никога гневен. Училището не преподава важен предмет -  как човек да бъде щастлив."

Най-важното нещо в живота 
"Да подхранвам ума си духовно, да подхранвам душата си с обич, тогава ще пребиваваме в щастие. Научих, че не е необходимо да търся нищо и да искам нещо, от което нямам нужда. Аз и всички хора сме самосъвършени. и да пребиваваме в мир. Всичко ме зарежда положително и нямам причини да съм нещастен. На всичко се радвам. На света няма зло, ако има зло то се ражда в човешката душа."

Семейството
"Стремял съм се децата у дома да растат в обич, но и в атмосфера на правила и ред. Мисля, че в някаква степен съм успял."

Любими места в България
"България е прекрасна. Обичам да пътувам. Бил съм стотици пъти на Белоградчишките скали и всеки път се възхищавам на скалите. Родопите са ми страшно любимо място. Но аз вече не изпитвам необходимост да пътувам."


Северозапад
"Хората от нашия край имаме латентна спяща гениалност и тя намира израз, ако отидем другаде. Страшни умове, огромен потенциал и капацитет. Но материята е подвластна на човешкия дух и ако хората осъзнаят тия неща, този край автоматично ще се възроди.  Просто трябва да станем по-добри хора."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00