Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все по- малко млади хора от България имат нагласата да емигрират

Снимка: Архив Радио ВИДИН

Намалява желанието за емиграция сред младите хора в България. Това сочат резултатите от национално представително проучване "Българската младеж 2018/2019".  Проучването е реализирано през 2018 година от "Галъп Интернешънъл" с подкрепата на фондация "Фридрих Еберт" и Института по социология "Иван Хаджийски". То е част от международен изследователски проект, обхванал десет страни от Югоизточна Европа. По темата говори Първан Симеонов, директор на "Галъп Интернешънъл".  

"Наистина има такава тенденция. 61% от младежите у нас заявяват, че нямат намерение да емигрират. Променя се и структурата на самата емиграция. Във все по-голяма степен нараства емиграцията на ниско квалифицирани млади хора, показва проучването. сочи той. Според данните от проучването сега става въпрос за изтичане на "работни ръце". Материалната мотивация за емигриране доминира, практически липсват други основания за емиграция. Основни фактори за миграция са по-доброто заплащане, по-добрите възможности за техните собствени деца...Проучването показва и тревожни тенденции- младите хора до 29 години не обичат да четат, не бързат да водят самостоятелен живот и не се интересуват от политика. Според данните от изследването едва 7% от младежите заявяват, че четат и гледат новини. Тревожно ниско е участието на младите в политически партии. Младежта като цяло се чувства не представена в политиката. Едва 14% от младите хора заявяват, че имат различия с политическите възгледи на родителите си. В изследването се констатира, че 62% от младите хора в България се идентифицират с демокрацията, но като цяло растат убежденията за необходимост от по-сигурна, по-твърда ръка. По отношение на традиционното противопоставяне ляво-дясно едва 7% от младежите в България смятат себе си за "леви", 24% заявяват себе си за "десни". Независимо от липсата на лява идентичност се забелязва много висока степен идентификация с леви ценности по отношение на грижата на държавата и доходите...Телефонът и автомобилът вече не са вещи на лукса за младите, дори и сред изследваните лица в гетата. По думите му за смартфона се мисли не като за вещ, а като за достъп до идентичност. Като продължаващ проблем, регистриран и в настоящото изследване, той отчете резултатът, че младите хора у нас не се чувстват добре подготвени с образованието, което получават, когато излязат на пазара на труда. Като тенденция, Симеонов открои, че у нас продължава да се отлага напускането на семейството. По думите му бракът и плановете за две деца остават на думи, действията наяве се отлагат..."

Проучването е част от международен изследователски проект, обхванал десет страни от Югоизточна Европа.

Фиданка Дафинова е млада жена от Видин, която желае да си завърши образованието и да се върне, забележете- във Видин:

"Уча в УНСС финанси. Наскоро записах и маркетинг дистанционно...Обмислям и магистратура в Англия...Ще се върна след това във Видин...Искам да се реализирам в сферата на банковото дело..."

Семейството на Борислав Маринов е в чужбина, но той решава да остане в България за да си довърши образованието. Как той вижда бъдещето си и нагласите на младите хора около него:

"Предпочетох да завърша образованието си в България...Ходя на гости при семейството си, но тук уча и работя...На този етап не мисля за чужбина...Моите колеги ходят сезонно на работа в чужбина...Най- добре си е тук стига да имаме реализация..."

Анкета сред видинчани показа, че наистина предпочитанията на младите хора са да си останат в България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00