Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Цар Симеоново искат камери на входа и изхода на селото заради натоварения трафик

В "Добро утро, кмете" този петък ви отвеждаме във видинското село Цар Симеоново. Проверяваме как тече животът в него и дали са решени проблемите с натоварения трафик и свлачището, което продължава да е активно и днес. Свлачището в Цар Симеоново е едно от петте в община Видин, които са под наблюдението на "Геозащита" Плевен и често предизвиква притеснения. То обаче не е единственият проблем за местните:

Снимка"Ситуацията с тировете в селото е ужасна. Движим се все с риск да не ни блъсне някой. Идват понякога от Пътна полиция, стоят там пред хотела, но тировете като видят, че никой не ги спира, продължават да летят по улицата. Минават толкова близо до тротоара, че има опасност въздушната струя да отнесе някой. Като се наредят 5-6 тира и е страшна работа. А и това тротоар ли е? Само насип. Уж щяха да го правят, но кога, никой не казва. Всичко май са само приказки... Тук има знак за ограничаване на скоростта, но никой не го спазва. Откога искаме да поставят камери на входа и изхода на селото, но никой не ни обръща внимание. Ако ги бяха сложили, досега да са се изплатили и да са купени още 10 такива за селото... Всичко се тресе, всичко се пука и руши. Като минат тежките камиони с висока скорост и къщите по главната улица се цепят от вибрациите... Тук има плитки подпочвени и скатни води и всяка година имаме по някой проблем заради тях. Най-опасно е свлачището, което често се активизира. През 2016 година обаче беше най-страшно. Съпругът ми излезе същата нощ, когато се случи бедствието и като се прибра обясни, че горната къща се е сринала. СнимкаМожете да си представите колко беше страшно, щом и деверът ми дойде да ни помага да спасяваме каквото можем. Сега ситуацията си е същата- къщата се пука, таваните поддават, вратите не се отварят заради изкривяване. И досега нищо не е направено за спасяването на хорските имоти. Нахвърляха нагоре по градината камъни, но няма файда. Да ви заведа да видите, че пак се е свлякла земята. Поне да ни бяха дали по някой лев да си покрием загубите след бедствието..." , посочват проблемите в селото местните.   

Жителите на Цар Симеоново са около 60 и то предимно възрастни хора. Работните места в населеното място са две- на кмета и това в пощата, което е за 4-часов работен ден.

"Честно казано, хората в селото наистина имат проблеми с този натоварен трафик", не скри проблема и кметският наместник Галина Георгиева.

Снимка"Камионите са много, а хората трудно се придвижват по главната улица. Най-големият проблем обаче е, че им се напукват къщите. На общо събрание с представители на Пътна полиция и Община Видин с жители на селото бе взето решение да поставят камери в населените места, където друго не е възможно. При нас бе обещано да поставят камери, но кога ще стане, не знам. Всичко зависи от финансовите възможности на Общината... Тази година по проект за местните инициативи сме решили да направим тротоара на главната улица. С полагащите ни се 2 000 лева ще сложим плочки, но колко дълъг ще е тротоарът, сега не мога да кажа.

СнимкаНа фона на безработицата в региона и при нас имаме проблем с предлагането на работа. Проблем имаме и с приходите. В селото има закупени къщи от чужденци, но никой не идва и не знаем чии са. Не си плащат даже и данъците...

През тези три години от мандата ми бяха направени някои неща в полза на жителите от селото. Например беше направен кът за отдих, също така баластриране на улици и нова автобусна спирка. И хората са доволни, защото досега доста години никой не е обръщал внимание на малките населени места и нищо не е правено..
."

Още за живота в Цар Симеоново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12