Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За активен и достоен живот на възрастните хора

Снимка: Радио ВИДИН
В новата Национална стратегия за активен живот на възрастните хора в България са заложени мерки, които имат за цел да повишат продължителността на живота и да ограничат ефектите от демографската криза, да създадат условия за активен и достоен живот на възрастните чрез осигуряване на равни възможности за пълноценното им участие в икономическия и социален живот на обществото.  


Документът не е обсъждан с пенсионерите, каза Малинка Башлийска- председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин:

"Аз съм член на Изпълнителното бюро на Съюз на пенсионерите 2004. На последното заседание не стана дума, че се изработва такава стратегия. Би следвало хората, които са в Министерството на труда, които работят с нашия съюз, поне да ги поканят и да изразят мнение нашите представители в София. Ние най-добре познаваме живота на хората в трета възраст."

По отношение факторите, които определят начина на живот на възрастните хора в България- нисък дял на физическа активност, по-лош здравен статус и лоши показатели за психично здраве, участие в културния живот, двойно по-нисък дял на пенсионерите, които използват информационни технологии, Малинка Башлийка заяви:

"Имаме 3 или 4 клуба в страната, които се занимават със спортна гимнастика и всички останали спортуват кой както намери. Какво да говорим за здравния статус? Здравното обслужване на възрастните хора в малките села, липсата на аптеки, липсата на доктори идва точно от несигурното съществуване на възрастните хора. Благодарение на дейността на възрастните хора се възроди народното творчество. В някои селища се организираха курсове, съвместно с читалищата и хората добиха елементарни познания да могат да контактуват с децата си в чужбина."

Председател на Клуба на пенсионера в град Кула е Пенка Вълчева. С нея разгледахме разписаните в стратегията за възрастните хора регионални мерки за Северозападния район:

"В най- общи линии бих казала, че ако не е трагично, би било комично. Защото това, което е записано- от рода на връщане на здравните кабинети в населените места и осигуряване на специалисти, според мен трябва да стане някакво чудо, за да бъде осъществено. Липсват медицински кадри в по- големите градове, а пък чак в селата, мисля си, че е невъзможно. Здравеопазване на колела- според мен това е нещо по- възможно. И сега в града има социална кухня, всеки, който иска, срещу заплащане, може да се запише и да получава храна. От държавен ръководител чух: "Не им ли омръзна на тия пенсионери да просят". Не просиме, ние искаме това, което ни се полага."

Пенсионерите се чувстват обидени и наранени, заради ниските пенсии, които не са преизчислявани от 2008 година.

Елена Ризова членува в три организации- клуб на пенсионера "Белия Дунав" във Видин, клуб на инвалида и в партийната организация на БСП. В годините на социализма, със съпруга си заминали на работа в една от съветските републики, където при злополука загубила част от ръката си. Казва, че въпреки трудностите, през които е минала, никога не е падала духом и сега живее пълноценен живот. Пенсионира се през 2001 година.

"Аз съм общественик и съм в три организации. Живея пълноценен живот и с нищо не се чувствам по- различна от другите. Знаех, че винаги ще бъда сред хората и това ме вдъхновява."

Защо е важно пенсионерите да водят пълноценен и активен живот?

"Защото това дава смисъл на живота на хората. Да не се разочароват, да се чувстват активни и да бъдат за пример на останалите", категорична е Елена Ризова.

Богомил Петров е световен рекордьор по вдигане тежести за България. През 2016 година бе удостоен със званието "Почетен гражданин на Видин". Активно се занимава с туризъм, не минава и месец без да постави изложба на центъра на Видин.

Пенсионер е от 20 години и тази година ще навърши 80 години. Разказа, че първата си фотоизложба поставя на 60 години, след като се пенсионирал започнал и активно да се занимава с туризъм:

"Човек, докато е жив би трябвало да върши нещо. Това го мотивира, това въздейства на мозъчните клетки. Всичко идва от главата. Движението е живот. Природата е дала на човека да се движи. Хората, които са в пенсионна възраст трябва да си намерят лично занимание. Тези, които са на село си намират всеки ден по нещо. Който иска да се движи повече, да си вземе куче. Живеем в един демократичен свят, не може да осъждаш никой как живее, може само да му предложиш ти как живееш",
заключи Богомил Петров.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00