Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пощенските картички с носталгия

Картичка от архива на библиотека Видин
Снимка: Ваня Минева

Въпреки че днес почти никой не праща традиционните пощенски картички, хубаво е да отбележим, че 25 март е техният рожден ден (1869). Родно място на картичките се смята Австро-Унгария. Измислени са тридесет години след изобретяването на фотографската снимка. Инициативата за създаването на пощенските картички е на преподавателя във Военната академия Емануел Ферман.

Пощенската картичка е обикновено правоъгълна картонена карта, използвана за кратка кореспонденция, често неопакована в плик. Едната страна на картичката е разделена на две области: вдясно е предназначено място за адреса на получателя, а вляво - на подателя, както и място за залепяне на пощенските марки. На гърба обикновено е отпечатано изображение. Пощенските картички са обект на желание на много колекционери, т.нар. делтиолози. Колекционирането на картонените карти и изгледи е начинът да се запази ценната информация за важни исторически и културни събития, която те носят, да се съхранят за поколенията паметниците на културата. Чрез тях пред нас оживяват градове, сгради, улици, площади, личности, които вече отдавна не съществуват или времето е променило до неузнаваемост.

Видинчани изпитват носталгия по пощенските картички, показа нашата анкета:

"Да, изпращахме преди години. Моят син, който е роден 1975 година, по едно време се беше "запалил" и събираше картички и марки. Беше му хоби. В онези времена беше традиция да се пращат картички по всякакъв повод - за празници, рождени дни, имени дни, Нова година, просто традиция. Сега е различно, а на мен ми липсват тези времена. Бих се зарадвала да получа картичка днес", с умиление разказва наша съгражданка, а друг жител на града иска да види възстановена тази някогашна традиция:

"Ползвахме ги тогава, но такива бяха времената. Днес е различно. Поздравления се пращат по имейли, по телефони. Картичките са спомен - в дома, в семейството. Хубав спомен от близки и роднини, от България и чужбина. Носталгията си остава. Хубаво би било да се възстанови тази традиция, въпреки напредването на IT технологиите. Според стандарта на живот навремето, картичките бяха на нормални цени."

"Всички пращахме някога по пощата, беше нормално. Няма ги вече, защото онлайн заля всичко. По-добре е да има пощенски картички още, но все още по пощите могат да бъдат намерени", казва жена, която продължава да праща поздравителни картички по различни поводи.

"Ползвал съм преди, но вече нямам контакт с пощите. Вече няма и на кого да пратя, но се сещам, че като цена не бяха скъпи, някои даже бяха безплатни. Изпращали сме за празници, честитки, за сватби, получавах и доста", връща се назад във времената видинчанин. Възрастна жена е на мнение, че "младите не се интересуват от картички, а от интернет".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25