Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вносът" на работници- екзотична идея или неизбежна необходимост?

Снимка: БГНЕС

Недостигът на човешки ресурси е сред най-сериозните проблеми за бизнеса в България, отчитат браншовите организации. По данни на Асоциацията на индустриалния капитал в следващите години се очаква сериозен недостиг на квалифицирани кадри за машиностроенето и металообработването, електротехниката и електрониката, информационните технологии, транспорта, енергетиката, туризма и селското стопанство. Облекчаването на трудовата имиграция е сред предложенията за справяне с проблема.

Това е една от причините КНСБ да инициира проект, наречен "Възраждане". Целта му е в следващите 3 до 5 години от Украйна, Молдова и Западните покрайнини да бъдат привлечени 150 хиляди работници от българската диаспора. Така ще се запълни недостигът на работна ръка и ще се оживят западащи села, обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров, който обсъди идеята с Националното сдружение на общините на среща в Монтана:

"Идеята не е да внасяме работници, а да потърсим механизъм за устойчиво заселване на българи, които живеят в Украйна, Молдова и Западните покрайнини, говорим за хора с квалификация. По неофициални данни в Молдова живеят около 300 хил. българи, а в Украйна официалното преброяване показва малко над 200 хил. всъщност реалните числа никой не знае колко са точно. Нашите допускания са, че наистина говорейки за 600-700 хил. души за хора с българско самосъзнание, поне 100 хил. на първо време биха могли да бъдат привлечени, ако държавата, всички институции, местната власт, бизнесът и синдикатите имат единодействие."

За целта обаче на първо време ще са необходими около 100 млн. лв. за около 30 хил. души и още толкова за ремонт и придобиване на къщи. Проектът е представен на премиера и на финансовия министър, обсъден е и с представители на местните власти, които трябва да осигурят жилища за желаещите да се преселят у нас.

Какво е мнението но видинчани за идеята:

"Одобрявам я, защото вече няма достатъчно кадри. Особено в Северозападна България няма хора. Нека се заселят тук хора с български произход от Украйна, Банат. И да дойдат инвеститори тук, сега няма кой да работи... Според мен това не е редно, защото за нас няма работа, а да вкарваме други хора... Фирмите да плащат повече на хората, за да не ходят в чужбина и да си стоят в България... Ако са българи и искат да се върнат в България, съм съгласна... Ако искат да се върнат, защо- не... Разбира се, че трябва да им се помогне, те са си наши- българи..."

Недостигът на персонал е задържащ фактор на растежа на икономиката в България. Страната ни е на второ място след Румъния по остър недостиг на човешки ресурси - 68% от българските работодатели изпитват системни трудности при наемане на работници, отчитат работодателски организации. Какво е мнението на бизнеса за тази инициатива?

"Смятаме, че привличането на работници е най-бързата стъпка, която може да даде резултат. Миналата година на черноморието работиха около 7 000 украински работници в туристическия сектор. Влизат в сила и се работи по споразумения и с други страни. Сега е подходящ моментът за предложения и обсъждане на такива предложения в министерството на икономиката, защото е създадена междуведомствена група по Закона за придобиване на българско гражданство", обясни председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25