Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петьо Начев: Щастлив съм, че рисувам

2
Снимка: Радио ВИДИН
В "Калейдоскоп"  ви срещаме с художника по призвание Петьо Начев. Той не е роден в Северозападния край, но по стечение на обстоятелствата съдбата му е свързана с Видин. Роден е на 2 март 1952 година в Димитровград. Детството му преминава в там. Ученическите ваканциите прекарва с брат си  най-често в селото на майка му Търнава, Белослатинско. Спомените от онези години са за много лудории и пакости, за весели и безгрижни детски дни. През 1967 година семейството му се премества във Видин. Тук завършва средното си образование в гимназия "Лиляна Димитрова".  Кандидатства в Художествената академия, но не е приет. Без много да се двоуми заминава в Кърджали да работи като учител.

Определя себе си като човек с чувство за хумор, който гледа на света с погледа на човека - артист, творец, художник. Убеден е, че каквото и да се случи, винаги във всичко съществува нещо комично. Именно това чувство за хумор го  съхранява, дава му възможност да гледа от друг ъгъл на живота. "Човек не трябва да губи това чувство за хумор, тъй като това го предпазва от редица неприятности. Ако човек се вглъби само в нещастието, това означава да си навлече много болести." - заключава дълбокомислено Петьо Начев.  

Детството
"Никой не си заключваше вратите, всеки знаеше, че ключът е под изтривалката, ние го слагахме там, за да не го загубим. Родителите ми като млади са заминали да строят града на младостта, на една гола поляна е изникнал завод. Това е било повеля на правителството. Тогава е съществувало т. нар. "бригадирско движение". Това е било пак някакво такова съревнование."


Кърджали
 "Отидох октомври месец в Кърджали в отдел "Просвета". Чукам на вратата и казвам: "Искам да стана учител". Служителката пита:"Какво сте завършили?", казвам: "Гимназия", и тя каза:" Ще предавате история, френски език и нотно пеене." -"Как френски, аз не съм учил никога френски, учил съм немски." Та накрая ми намериха  с руски. И така с руски, история и нотно пеене тръгнах за село Люляково."

Люляково
"Какво е интересното. Децата в Люляково имаха желание за учене и полагаха максимум старание, за да могат да научат български език и да се изказват на български език. Имаха амбицията и старанието да говорят на правилен български език. Но там родителят изисква и не се срамува от това децата му да учат български език."

Рисуването

"Намирах време за него, но съвсем епизодично. Не ми оставаше време да рисувам, както сега го правя. Значи трябваше да дойдат годините да се пенсионирам, за да почна да работя. Аз сега си работя все едно съм на една постоянна работа. След закуска отивам в ателието и работя до 16: 30 часа всеки ден. Всеки ден, сега е най-добрият момент. На изложбата ми в Монтана дойде моят приятел проф. Ивайло Мирчев. Едва сега започнах да правя тези изложби - във Видин, в Монтана, в Неготин, в Ловеч. Имам разговор следващата изложба да бъде в Турну Северин и евентуално, следващата да бъде в София, в една от галериите. Всъщност това ме крепи. Щастлив съм, че отприщвам тази енергия. Не съм имал време да работя с рисуването. Не можеш да се върнеш от училище натоварен и да извадиш палитрата и да започнеш да рисуваш. Не става, иска се спокойствие. Пейзаж, натюрморти, портрети с акрил, акварел и масло основно. Работя основно с акрил. С тези бои се изисква по-интензивна работа и работата трябва да бъде завършена в рамките на часове. Повече работя с шпакла отколкото с четка. Точно тия мазки дават един релеф, по-особено въздействие. Първият ми любим художник беше Шишкин."

Почивката

"Аз му казвам агрофитнес. На 15 км от Видин в село Ясен си почивам. Преди години бяхме със сина ми и съпругата ми там, много отдавна, и аз си казах един ден като имаме пари, ще си купя място тук, да си идваме лятото. Случи се така, върнах се от командировка и с парите си купих това место, то беше само лозе. Прекарах вода, ток, направих нещо като бунгало. И там ходя лятно време и се грижа за това лозе. Значи от април месец като започне резитбата, копаенето и аз отивам на агрофитнес. Това ми дава едно друго желание за живот. Само, който не е чул птиците как пеят, тишината, спокойствието, той не може да си представи за какво иде реч. Ето там е един малък рай."

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24