Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалища недоволстват от законови промени

Читалището в с. Арчар
Снимка: Радио ВИДИН


Читалищни дейци изразиха недоволството си от изискване в Закона за мерките срещу изпирането на пари, което задължава председателя на читалището като физическо лице, което притежава юридическото лице, отговарящо за всички операции, да бъде вписан в Агенцията по вписванията. В Интернет те са инициирали петиция под наслов "Будителите не сме търговци! За запазване на народния характер на народните читалища!".

Потърсихме мнението  на  представители на културни средища в Северозапада по темата. Секретарят на Народно читалище "Възраждане" в Бойчиновци Валери Начев обясни, че законови промени превръщат читалищата в търговски дружества и ги обричат на закриване:

"От миналата година върви пререгистрация на народните читалища в Търговския регистър, вписваме се в Агенцията по вписванията, там внасяме вече документи, не през съда, както беше досега. Целта е да станем търговски дружества, както си говорим с колегите, болниците също станаха търговски дружества и добро не видяха. Вероятно и нас, ако останем така, ще ни последва същата участ, защото сме институции, които не произвеждаме, няма как да се самоиздържаме, а търговските дружества, знаете, че държавата не финансира. Ако се запази това нещо, след 4-5 години няма да има и читалища..."

Борислав Митрашков, председател на Народно читалище "Пробуда" във видинското село Флорентин, също не е доволен от промените:

"Ние недоволстваме, че вече ни вкараха в Търговския регистър така, както всяко едно търговско дружество. Читалището не е търговско дружество. Аз се сблъсквам с годишни финансови отчети. Не че ги нямаме, имаме ги. Но въпросът е защо е необходимо ние да вървим с 3-4 пакета документи, да ги внасяме в Агенцията, да ни връщат и да искат какво ли не, все едно ние реализираме някакъв оборот... Преди бяхме по друг закон и нещата вървяха малко по-леко, а сега толкова много са ни усложнили процедурата ,че не е истина..."

Самодейците от врачанското село Бърдарски геран също подкрепят петицията, обясни председателят на читалището Ирина Босилкова.

"От начало ставаше въпрос председателят или секретарят да се впише като собственик на читалището, което е немислимо, никой не иска да носи тази отговорност. С хода си да ни впишат в Търговския регистър се опитват едва ли не да превърнат читалищата в търговски дружества и се опасяваме, че след време това може да наложи самофинансиране на читалищата, тоест държавата да не поеме абсолютно никакъв ангажимент към финансирането на читалищата...Ако не отпаднат тези задължения и не удовлетворят желанията на читалищата, предполагам, че ще се с стигне и до следващи протести..."

Потърсихме за становище министерството на културата, но до момента нямаме отговор от ведомството.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39