Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден в защита на децата, жертви на агресия

Автор:
Снимка: Петя Генова, архив

На почти всеки родител се е случвало да повиши тон на детето си, понякога дори да го удари в яда си. Правилно ли е това и трябва ли по този начин да възпитаваме децата си?... 

От 2012 година насам в България 4 юни се отбелязва като Международен ден в защита на децата, жертви на агресия. Децата са най-беззащитни, затова и често стават жертва на насилие- като започнем от семейството, нерядко в училище и на улицата. Така постепенно децата могат да "копират" подобно поведение и от своя страна да се превърнат в насилници...  Знанието как да се реагира в подобна ситуация и как да се помогне на потърпевшите деца е от огромно значение. Кое точно е агресия и как да разпознаем дете, жертва на агресия- по темата потърсихме мнението на Галина Лозанова- началник отдел "Закрила на дететo" в град Белоградчик:  


"Агресията е понятие от психологията,което е свързано с такъв тип поведение, което е насочено да нанесе вреда, щета върху друг човек. Може да не е само дете. Агресията е акт на насилие, което води до вреда върху здравето, живота или психиката на някого. Може да е удар, обида, пренебрегване и всичко такова. Ние сме малък град и нямаме чести случаи на агресия или поне докладвана такава... В институциите, по принцип е съгласуван координационен план за въздействие при работа с деца, върху които е приложен някакъв вид агресия. В плана участват представители на всички институции, които работят с деца. Но работим само ако има постъпил сигнал. Работим с цел подкрепа на детето, за да му помогнем да преодолее преживяната агресия. Голяма роля има превенцията, на която се набляга в училищата, относно агресията. Ако някой гражданин стане свидетел на такава агресия, може да подаде сигнал в полицията или отдел "Закрила на детето"- разясни Галина Лозанова.


Децата трябва да чувстват подкрепа, за да разберат, че насилието - физическо, психическо, вербално, съвсем не е нещо обичайно. С Гергана Младенова от Видин, майка на две деца, говорим за това- трябва ли да използваме агресия,  възпитавайки децата си: 

"Децата по никакъв повод не бива да се възпитават чрез агресия. Все по-често ни се случва да срещаме агресия в поведението на децата, както в семейството, така и в училищна среда. Според мен агресията в семейството идва главно от родителите. Нормално е, ако те имат такова поведение, децата им да действат по същия начин. Майка на две деца съм и както споменах, все по-често ми се случва по площадките да виждам ядосани родители, които се карат на детето си. Срещала съм случаи, в които детето ако не направи нещо правилно, по-изнервените майки действат доста агресивно. Което определено не е редно...Такова ни е ежедневието, живеем в напрегнат свят. Постоянно бързаме, изнервени сме, липсата на пари, на време се отразява на нас и подсъзнателно го прехвърляме върху децата си. Модела на поведение особено в семейството е изключително важен. Авторитарния начин на възпитание е тогава, когато децата се възпитават, чрез 100 процентова дисциплина и послушание, а обикновено резултатите от такъв вид възпитание са агресивност и затвореност на децата, лошо поведение, слаби оценки. Всичко това влияе на формирането на детето като личност. Моите деца ги уча на любов и уважение, първо един към друг. Второ- уважение към останалите, да се държат добре в обществото, да спазват нормите на поведение, искам от тях като пораснат да са достойни граждани на обществото."

Възрастните не бива да остават безмълвни, когато стават свидетели на грубо и жестоко отношение към дете, тъй като автоматично се превръщат в съучастници.

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59