Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчани се оплакват от глутници кучета

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Анкетирани видинчани се оплакаха, че през последната година по улиците и кварталите в областния град се разхождат глутници от по 10-15 бездомни кучета, които са и агресивни. Някои смятат, че жители на съседни населени места с коли извозват и пускат четириногите във Видин. Родители се оплакаха, че заради агресивни животни не могат спокойно да оставят децата си да играят на детските площадки. Оказа се, че това не е проблем само във Видин, но и във всички близки населени места. Има ли решение този проблем?



"Човек не трябва да бъде агресивен, когато види глутница от кучета, да застане на място и да изчака те да отминат... Страх ме е, щом има нападнати хора, означава, че са опасни... По нашия квартал има много бездомни кучета, спуснаха се срещу детето, в "Калето" сме... Страх ме е, разбира се, даже съм хапана. Не може в една европейска държава кучетата да са по-важни от хората. Живея до Русенския университет, непрекъснато някой докарва глутници кучета, сега пак има много, не може да се спи... Не са виновни хората, виновно е управлението... Кучета по катерушките, кучета по люлките, навсякъде има само кучета... Нахапаха две жени онзи ден, съседът дошъл от Англия и него го нахапаха, беше много възмутен... Притеснявам се, безпокоя се, защото някои нападат и деца... Виждала съм как кучета нападнаха и убиха едно коте... Преди 2 месеца ме ухапа куче, тук на пазара, бях с ботуши и ми скъса панталона, но това е най-малкото... Понеже живеем в квартал "Панония", там има много кучета, кметът е отговорен за тези бездомни кучета..."



Има проблем с безстопанствените кучета, потвърди д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областната дирекция по безопасност на храните:


"Смятам, че имаме проблем с безстопанствените кучета, мога да го кажа като наблюдаващ лекар. В момента се случва това, че приютът не работи в пълен капацитет. Не се работи с интернет страница и с програма за осиновяване на кучетата. Тъй като тези кучета се улавят, кастрират и се връщат в града, но оттук-натам съдбата на тези кучета е неизвестна на никой, а не трябва да е така. Те трябва периодично да се улавят, обезпаразитяват и пак да се пускат. След една година, като изтече действието на ваксината против бяс- отново, и така Общината трябва да се грижи за тях. Най-важното, което е според мен, другите приюти имат договори с немски, английски и други дружества за защита на животните, които взимат наши кучета и ги транспортират за осиновяване в други държави, където нямат нашия проблем с безстопанствените кучета. Имаме информация, че в нормалните държави, като Германия и някои други, когато се осинови от приют куче, се намалява процент от данъците, които се дължат към Общината. Съответно, хората имат стимул да го правят. Смятам, че в действителност имаме проблем, но и смятам, че може да търпи развитие във времето към по-добро."


Потърсихме Общината по проблема, но получихме отговор, че всички специалисти в тази сфера са отпуска. Междувременно наша проверка на сайта на Общината установи, че има Програма за овладяване на популацията на бездомните кучета на територията на Община Видин, която е от.....2008 година. Има ли нова, не става ясно. 

Вчера Правителството прие отчет за изпълнение на общински програми за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на България за периода януари-декември 2018 г. Според отчета, през миналата година са заловени 21 721 кучета, от които 3 872 са осиновени. Най-голям е процентът на осиновени кучета в областите Бургас, Добрич, София град, Стара Загора и Русе. Само 10 от 265 общини в страната нямат приети общински програми за овладяване популацията на кучетата. Дали пък община Видин не е една от десетте? 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14