Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Врачански тиквеник" е книга за живота

Снимка: личен архив

В рубриката "Думата имат старейшините" ви представям една будна, смела, активна и борбена жена от врачанския край. Това е Мариета Цолова  от село Търнава. До 16-та си година тя живее в родното си село. След това завършва Техникум по електротехника в Монтана. Висшето си образование започва в специалност "Машинен инженер" във ВМЕИ "Ленин", а след това го завършва в Технически университет. Мариета е омъжена, има двама сина и е баба на внучка. Определя себе си като щастлива майка и баба. Последните 40 години живее в  Перник, където има собствен бизнес за недвижими имоти.


Независимо, че е машинен инженер, оказва се, че има талант да пише вълнуващи истории, свързани с душевността на нейните съселяни. Вълнуващото в живота на Мариета е, че тя е автор на книгата "Врачански тиквеник", която предизвика голям интерес и за една година тиражът й бе изкупен.


Мариета Цолова споделя с нас спомени за родното село Търнава, с гордост от това, че селото все още е пълно с живот, както  и мъката от това, че младите хора напускат България, българските села опустяват и остават забравени и самотни. Какво мога да предложа на децата си тук - този въпрос си задава не само Мариета Цолова, но и много други българи на нейната възраст.  В книгата си "Врачански тиквеник" тя описва истинския живот, манталитета и характера на врачаните през битието на главния герой Марин Чорбаджийски.


"А за книгата, всеки може да се разпознае в поднесената от мен история, да поразрови жаравата на спомените, да се посмее от сърце над житейските нелепости и да се зареди с настроение и да му стане благо на душата. Защото това е книга за живота, а той, животът, е тиквеник, увъртеле са се едни кори, коя прегорела, коя длетава, но най-важното е, че има и благо. В мен е останал врачанския диалект. Исках да покажа, че можеш да говориш на диалект, без да си прост. Диалектът е онова зрънце което прави нашия говор уникален. .."


Мариета Цолова ни представя врачанския диалект с неговото многообразие, с неговата отличителност и същевременно с неговата точност в изказа за определени предмети. В момента се опитва да направи родословно дърво на баба си и дядо си. 


Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18