Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученическите лагери- преди и сега

5
Снимка: Ивайло Шопски

Всеки от по-възрастното поколение е ходил на ученически лагер, наричан тогава и пионерски- по разбираеми причини. След 1989 година много от лагерите бяха реституирани, продадени или разграбени. Примери има много. Лагерен огън, карнавал, забавни игри с това се запълваха дните в лагерите някога. При по- големите момичета  и момчета имаше и първа целувка, първи любовен трепет, първи сълзи....Лагерите за ученици са интересно място. Бяха тогава, а сега е по- различно! И сега се организират, и все още има държавни лагери, но никога няма да са същите. Към Министерството на образованието и науката има отдел "Ученически отдих и спорт ЕАД". 30 са лагерите които стопанисваме, обясни Андрей Петков от отдела.


"...Ние се грижим за базите. Те са в три категории- планински, полупланински и морски. Планинските работят целогодишно, а морските лятото... Конкурентни сме на пазара, защото има и частни лагери. При нас цената на ден започва от 16.00 лева..."


Ето къде са и базите които се стопанисват от "Ученически отдих и спорт": морски - Албена, Кранево /4 бази/, Балчик, "Св.Св. Константин и Елена", Шкорпиловци, Атия, Крайморие, Равда /3 броя/ и Обзор /3 броя/; планински - Боровец, Пампорово, село Нановица,  село Шипково, Априлци, Велико Търново, Габрово, Сандански и село Марково.
 

Да се върнат  ученическите лагери, но с минимално заплащане, за да могат всички деца да ходят в тях и в тях да се организира опознаване на историята и държавата. За това се бори Ивайло Шопски и наема една от базите до "Боровец". Кръщава лагера "Бащино огнище" и успява за една година да го промени, но не успява да се справи със системата. Той обвинява именно хората от министерството за липса на интерес за развитие на лагерното дело. Вече не е в лагера, но продължава да се бори за каузата си:


"Направих много неща в лагера със заплатата, която взимах. Подмених много неща... Трябваше да вземат пример от мен и да се направят няколко такива патриотични лагера... Там в отдела обаче не им хареса и ме махнаха и одит ми назначиха и нищо не доказаха... Пръста не си помръдват... Казват, че имат 30 лагера, но не е така. Лично съм обходил 20 и няма деца...Тези лагери трябват за нашите деца..."  

Ивайло Шопски създава и фейсбук страницата "Да върнем ученическите лагери на децата", където публикува материали свързани с лагерите.


Летен лагер е организиран за поредна година в базата на филиала на Детска градина "Детелина" във видинското село Синаговци.  Базата приема през летния сезон деца на възраст от 5 до 7 години от детските градини на територията на Община Видин. В момента там са 17 деца от детска градина "Зорница", ще останат пет дни. 


"Всеки ден децата ходят на разходка сред природата, посещават домовете на хора от селото и се радват на животните, които стопаните отглеждат, гледат филми и дори си организират дискотека, но най-голямата атракция е басейнът. Ще ходят и в центъра на селото по покана на кмета на Синаговци, за да рисуват върху асфалт. С голямо нетърпение обаче очакват петъчния ден, предвиден за лагерния огън, край който ще има много музика и забавления"
, каза за Радио Видин директорката на детското заведение Светлана Петкова.



На посещение в лагера бяха кметът Огнян Ценков и заместник-кметът Венци Пасков. Малчуганите изнесоха кратка програма, а кметът Ценков им раздаде сладолед. година в базата за отдих ще почиват и възпитаниците на още две детски градини - "Детелина" и "Славейче", в групи от по 20 деца.



От присъствието на деца в село Синаговци е доволен и кметът Иван Иванов:



"Хубаво е, че има деца...Ние почистихме около лагера и им помагаме с каквото можем..."



В село Стакевци край Белоградчик в частен лагер прекарват времето си деца от цяла България, съобщи Елина Минкова, която развива за децата приключенски туризъм:



"Вече четири години идват деца... Много се радват и правим най-различни неща. Ходим на разходки и посещаваме нашата ферма. Яздят коне и стрелят с лък...Храним ги с домашна храна. Родители не могат да повярват, че децата им ядат с такъв апетит..."



Анкета за лагерите сред видинчани върна спомените им години назад, когато в някогашния Видински окръг е имало над 10 лагера. Всички бяха единодушни, че лагерите са полезни за децата, но трудно биха се върнали във вида, в който  ги помнят.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45