Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските емигранти биха се върнали, но при три условия

Снимка: БГНЕС

Негативните демографски тенденции в България се задълбочават. Освен че през последните десетилетия ражданията са по-малко от умиранията, за намаляването на населението съществен принос има и емиграцията. Според данните на Националния статистически институт, през последните 7 години около 190 000 българи са напуснали България. В същото време са се върнали едва 68 000.

Един от най-засегнатите от емиграцията български региони е Северозападният. Само през 2018 година трите области- Видин, Враца и Монтана, са напуснати от над 11 100 души.

Социологическата агенция "Маркет Линкс" и неправителствената организация "Движение за национална кауза" (ДНК) представиха данните от мащабно проучване сред българите, живеещи в чужбина. Целта на изследването е именно да се разбере какво би накарало нашите сънародници зад граница да се приберат в България.

"Целта е разработването на една нова платформа, целяща да намери подходящата работа и да предложи условия за живот и създаване на семейство обратно у нас- в България. Допитването се проведе по време на изборите за Европейски парламент. Въпросите бяха какво ги е накарало да заминат и какво би ги накарало да се върнат обратно, какви са пречките, които стоят пред тях и какво трябва да се подобри, за да предприемат тази стъпка. 35% от анкетираните близо 3 000 българи, живеещи в чужбина, обмислят да се върнат в България. Най-отличими условия това да се случи са: да имат по-високи доходи, ако се върнат у нас; стандартът на живот да е поне толкова добър, колкото е в държавите, в които са в момента; борбата с корупцията у нас", обясни Моника Иванчовска, оперативен мениджър на Движението за национална кауза и добави: "Смятам, че националната кауза на България е да има българи по нашите земи и след 100 години и сега имаме нужда от повече млади българи, които да направят така, че да живеем по-добре днес."

Демографската картина може да се промени и ако привлечем хората от българската диаспора зад граница, останали там по ред исторически причини- в Македония, Сърбия, Молдова, Украйна... За шести път Враца беше домакин на годишна среща по проблемите на българите в чужбина. Проявата е по инициатива и под патронажа на народния представител от ВМРО Красимир Богданов:

"Имахме представители от различни градове на Македония, Албания и Западните покрайнини. Обсъдихме състоянието на българските общности и какви са проблемите, които съпътстват ежедневието им. Това, което правим, за да привлечем тези хора да дойдат тук не е малко. Увеличихме на 1000 бройката за прием в университетите, увеличихме стипендиите за тях. Правят се информационни кампания в населените места, където има концентрация на българско население. Всичко това дава възможността на тези младежи, след като получат добро образование в България, да намерят и реализация тук. Тези младежи не идват в България, за да се наредят за социални помощи- всички са високообразовани и квалифицирани, спомагат за развитието, за прогреса на страната ни. Това е един от пътищата да се преодолее тежката демографска ситуация- да привличаме тези хора да се върнат в родината-майка и да бъдат полезни за нейното развитие."

Още по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23