Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Радослав Филипов - живот между фантастиката и правото

Снимка: личен архив
В "Калейдоскоп" ви срещаме с адвокат Радослав Филипов. Кореняк видинчанин, дълги години работил като съдия. Неговият живот е белязан с непрестанния му интерес към литературата, към творчеството и особено към фантастиката. Радослав Филипов е роден на 25 февруари 1945 година в град Видин. Завършва право през 1969 г. в СУ "Климент Охридски” - София. Първото му работно място е като стажант-адвокат в адвокатска колегия във Видин. На 5 март 1971 година започва работа като районен съдия в Народния съд в Троян.  В продължение на повече от 17 години  е районен съдия в Троян, Видин, Кула и Лом. След пенсионирането си продължава да  работи като адвокат. Опитите му да пише фантастика започват от 1971 - 1972 г. Има публикувани творби във вестниците ”Народна младеж”, ”Стършел”, ”Орбита”, "Софийски университет”, ”Червено знаме” - Видин,  ”Троянски глас” - Троян, списанията  "Омега”,  "Дракус”, има свои разкази в сборника "Луд на шарено се радва” на Община - Хасково и в алманасите на Фондация "Буквите”. 

Семейството
"Баща ми, Богомил Филипов, беше военно служещ. Той от ранни години е имал интерес към литературата и литературни прояви. От него има останали една пиеса "Пътници за нов живот", няколко легенди "Перлата на Истъра", "Златният рог", "Видините кули". Има и публикувани разкази. Преди да почине се занимаваше и с дърворезби като участваше в изложби. Запомнил съм го като човек, който умее да разказва много интересни истории. Участвал е към видинския литературен кръжок към читалище "Цвят"."


Ученето

"В гимназията имахме един много колоритен учител по български език и литература Петър Игнатиев, т.нар. Пешо Комуниста. Много ми беше необяснимо  и даже смешно, че той говореше за някаква корупция, сега не ми е смешно.  След 11 клас имахме две години казарма, задължителна. След това кандидатствах на различни места, включително немска филология. Този език ми беше любим предмет, но не успях да взема изпитите. Успях да вляза "Вътрешна търговия" в Икономическия институт "Карл Маркс" и на втората година се прехвърлих право в Софийския университет. Следването беше интересно, през това време се опитвах да пиша хумористични творби. Предпочетох правото, защото с едно такова образование, човек можеше да работи на много места."


Писането
"Към писането имам интерес още от десетгодишен, почнах с детски стихове. Опитвах се да сътруднича на вестник "Септемврийче". На фентъзито му липсва истинността. В научната фантастика се стъпва на по-здрава основа. Фантастиката е една надежда. Най-много ми харесва Клифълд Саймък. Ще се опитам мои разкази да издам в един сборник с работното заглавие "Тайната на светия отшелник". В момента съм изпратил до фондация "Буквите", проект за сборник с фантастика, в него участвам с два разказа "За какво да живея" и картини върху варовик През 2013 г. създадох група във Фейсбук, в която всеки желаещ автор можеше да изпраща свои фантастични разкази с цел да се издаде сборник с български фантастични разкази. Наложи се да отбера най-ценните разкази, според мен, в сборник. Това са девет автори. Общо са 16 разказите. Подготвя се рекламен алманах, с който се представят писателите с техни произведения пред издатели. Опитал съм се да наблегна на такива  отрицателни качества, които са довели до това състояние на нещата и които не са от 1989 година насам, а са съществували и преди това.  Писането за мен е голямо удовлетворение."


Правото
"Като стажант-адвокат в адвокатска колегия във Видин патрон ми беше Васил Омайников, изключително честен и почтен човек. От него две неща съм научил. Първо, че юрист, който не чете всеки ден, не може да бъде юрист. И другото, че най-важното в живота това е човешкото общуване, тоест отношенията между хората. Работата на съдия ми харесваше много. И две неща ценя най-много като изисквания към съдията - да е трудолюбив и да е почтен. Добър съдия може да бъди този, който е готов да подкрепи по-слабия."


Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50