Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Снимка: Симона Славейкова


Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота". През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да носят грим в ежедневието си, да тренират във фитнес залата, да бъдат слаби, но с извивки на правилните места и да бъдат вечно млади. Това, което прави настоящето по-различно от миналото, е че в днешната "модерна" красота има все по-малко идентичност. И ако в миналото се е ценяла естествената красота, закръглените форми и изисканите дрехи, то в настоящото превес взимат изкуствените вежди и мигли, хиалуронът в устните, филърите в скулите и много други подобрения. 

Мода ли е това или тенденция? Какви рискове крият всички тези интервенции? Защо все по-млади жени прибягват към тези подобрения? 

Ако се загледа човек по улиците, всяко пето момиче е с подобрение по себе си, а буквално на всеки километър в нашия град Видин може да намериш козметично студио, което предлага тези услуги. Това е един от най-бързо развиващите се бизнеси в последните години, не само тук, но и в цялата страна. Но защо естествената красота остана на заден план? Защото жените станаха по-критични към себе си, защото мъжете харесват повече такъв тип красота или защото това е една модна тенденция?

Една от причините можем да търсим в телевизията и киното, които промениха начина на използване на грима. Идеалната форма на тялото е повлияна от известните личности. Фотошоп и филтрите на телефоните промениха начина, по който виждаме себе си, а обществото става все по-широкоскроено.

По темата потърсихме мнението на Симона Славейкова от Видин. Тя е козметик, като поставя голям част от новите подобрения на своите клиентки. Има академия, в която обучава млади козметици. Самата тя има няколко подобрения по себе си. Според Симона все по-млади хора прибягват до разкрасителни интервенции. Тя има клиенти и на 16 години. Защо според нея се стигна до тук?

"Защото живеем в малко по-изкривено време. Започна да има стандарт за красота. Вече все по-често в социалните мрежи се появяват едни картинки с едни приятни жени с амфоровидна форма, а навремето - пищна хубава форма. Виждате как постепенно се изкривява този образ. Това започва още от самото детство: "Мамо искам вафла, искам количка, защото съседът има". Така и тук: "Искам устни, искам мигли". И мъжете са виновни. От личен опит мога да кажа, че при мен идват жени, които са изключително естествени, изключително отдадени на семейството, домакини и за тях не е нужно те да са експресирани и да се набиват на очи. Да, обаче, мъжът ѝ казва: "Ти защо не отидеш да си направиш тази процедура?". Затова искам да кажа, че мъжете вече имат изисквания. Много често казват: "Ние харесвам естествени жени", но когато мине някоя направена, веднага се заглеждат по нея. И съответно тук се създава един комплекс в жените."



Няма как да не засегнем и скорошните събития с пострадали жени от процедурите с ботокс. Има, разбира се, огромна разлика между ботокса и филърите, но реално всяко едно нещо, което си поставяме винаги крие рискове. Симона съветва никога да не пестим пари и да не търсим евтиното при такива процедури. Защото после ще ни излезе скъпо.


"Когато ти сложиш някаква цена на тази услуга, е хубаво зад тази услуга да стои нещо. Материали, опит, техника. За колегите аз винаги казвам само хубави неща, въпреки това мога да кажа, че има много клиенти, които са пострадали. Тук е моментът да кажа, че хиалуронът и всичките тези филъри не са глезотия при всички. Има жени, които са с травми и белези и това не е глезотия, трябва по някакъв начин да се впишеш в обществото. Филърите са нещо, което трябва да се постави при професионалист. Желателно е, когато говорим за лице и по-дълбоки тъкани, скули и контур това да се прави от хирург, защото кожните слоеве са много важни, знаете ,филърите са изкуствено тяло. Той има свойството да мигрира в съседни тъкани и меки тъкани и когато не е в правилния кожен слой, миграциите са жестоки."


Боряна Миткова, която наскоро спечели конкурса " Мисис България" и също има доста корекции по себе си, смята че тази тенденция вече отминава в световен мащаб, просто ние тук в България както винаги сме по-назад от другите страни:


"На това му е отминала модата, в световен мащаб доста известни личности премахват имплантите си и хиалурона. Завръща се естественото, но в България сме малко по-назад, така че при нас това все още си е трендът, ако трябва да сме честни."


Потърсихме и мнението на видинчани за това какво мислят за новите стандарти за красота и одобряват ли ги:


"Мисля, че е абсолютно излишно. По-добре да инвестират в продукти, които подчертават естествената красота, отколкото в химии. Аз не бих си сложила. Тяхна работа си е, на мен не ми пречи... Ми, аз съм с мигли, за миглите съм "за", за хиалурона - и да, и не, ако е в нормални количества защо не... Мисля, че са добре, стига да не прекаляваме с тях, с хиалурона, защото има много хора, които прекаляват с тях. Аз не бих си направила, харесвам се такава, каквато съм."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10