Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агрофитнес за здраве на духа и тялото

| обновено на 04.07.19 в 18:38
Снимка: Радио ВИДИН



В "Земята, която ни храни" се срещаме с човек, за когото някогашният девиз "Здрав дух в здраво тяло" важи с пълна сила. Страхил Тодоров е завършил Националната спортна академия и целият му трудов път минава под знака на спорта. 36 години учителства в Техникума по индустриална химия- сега Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров", там се и пенсионира. Продължава да поддържа бодро тялото и духа си, като всяка сутрин тича, заедно с кучето си. Сменил е обаче дългогодишните си активни спортни занимания с агрофитнес-  в градината си в село Антимово. Срещам го на видинския пазар:
"Прави ми удоволствие да съм сред зеленината. Използвам всяка свободна минута, за да си произведа нещо, а това, което е излишно, изкарвам на пазара. Хората купуват и казват, че това, което е произведено в градината е в пъти по-добро от купеното от магазин, където понякога има стока, залежала с месеци."
Страхил си произвежда всичко- зеле, домати, краставици, лук, пипер...Сам е направил конструкцията на оранжерията си. Има кокошки, които снасят яйца без холестерол- те са кафяви и зелени. Не твърди, че произвежда био продукция, защото се налага и да пръска, но поне използва препаратите умерено. 
"Купувайте от директен производител, а не от прекупвач, така ще сте по-сигурни, че ядете сравнително чиста храна"- съветва Страхил Тодоров, който е заменил активния спорт с активно хоби-земеделие. 

В предаването говорим и за правата на работещите в сектор "Земеделие". 
Време е! Работещите в земеделието имат лица! Това бе мотото на проведената наскоро Годишна асамблея  на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, на която са разисквани темите доходи, заетост, условия на труд. На срещата е приета обща Декларация със синтезирани искания, които Федерацията ще представи пред всички заинтересовани страни в рамките на предстоящите обсъждания по бюджетната процедура за 2020г. Водеща тема на форума е била бюджетната рамка за сектора през следващата година. Синдикатите имат горчивия опит с неспазване на поети от правителството ангажименти, каза председателят на Федерацията Светла Василева:

"Миналата година, след като се обяви 10-процентното увеличение в бюджетната сфера, всички очаквахме, че много спокойно ще бъде приложено. Още през месец септември получихме информация, ч в 2018 година  бюджетът на министерството на земеделието ще приключи с дефицит от около 7 милиона- натрупани са през годините. Основно недофинансирани са второстепенните разпоредители, макар че те изпълняват контролни функции, предпазват от щети и бедствия, предпазват от вредното въздействие на водите и са структури, които изпълняват държавна политика... В началото на 2019 година имахме доста проблеми, тъй като министърът обяви, че увеличението ще е само от 5 %." 

Следват срещи и разговори, социално напрежение, след което е сключено споразумение за пълното увеличение. Към днешна дата, в министерството на земеделието отново има натрупан дефицит. Това е притеснително според Светла Василева, защото ако не бъде преодолян дефицитът, в сектора ще се оформят същите проблеми с недофинансиране. Именно недофинансирането е една от темите, разисквани на Годишната асамблея:

"Затова са нашите срещи с депутатите, защото миналата година нашият синдикат представи своите искания пред тях, а три от парламентарните групи ги приеха и представиха в Комисията по бюджет и финанси. Сега също ще се срещнем с тях, във връзка с предстоящия бюджет за 2020 година, за да има информация с какви заплати работят хората, които контролират земеделски производители. Същите производители, които всяка година получават европейско и национално финансиране около 2,5 милиарда лева. Когато говорим за тези големи средства, които се отделят за подпомагане на земеделието- и така трябва да бъде, за да имаме конкурентно способно и устойчиво развитие на този отрасъл, ние трябва да имаме и същото отношение към тези хора, които помагат и правят всичко възможно да бъдат добре обслужени тези земеделски производители. Защото всички - и от Агенцията за борба с градушките, и от Агенцията по храните, от Селскостопанска академия, от Напоителни системи- всички те изпълняват тази държавна политика, която има претенции да направи отрасъла конкурентноспособен и устойчив. Тези хора трябва да получават достойно възнаграждение."

Според Светла Василева, проблемите в контролиращите институции рефлектират върху земеделските стопани. Федерацията  има свои виждания и по отношение на Общата селскостопанска политика за новия програмен период. Три са специфичните цели, които са заложени- справяне с бедността, социалното приобщаване и растежа в селските, вече обезлюдени райони. По думите на Светла Василав, работата на синдикатите е основно в тази посока- да се осветли работата на наетите работници- по отношение на заплащане и условия на труд. 

"Когато се плащат пари на ръка, без да се внасят данъци и осигуровки, най-ощетен е работникът, но той трудно осъзнава това, че го лишават. Това ще го разбере, когато се разболее, когато иде да получи обезщетение, когато трябва да се пенсионира..."

Най-добрата инвестиция е в образованието, на второ място е доброто заплащане- това трябва да разберат работодателите в сектор земеделие, категорична е Светла Василева. Така се постига сигурност, стаблност и постоянство на работната ръка. 
"Създаването и запазването на работни места трябва да е приоритет в новата обща селскостопанска политика, трябва да има и прозрачност къде отиват парите, които се отпускат. Това ще бъде заложено и в Националния стратегически план, който ще бъде изготвен от нашата държава"- каза още Светла Василева. 
В звуковия файл чуйте още къде е българският земеделец сред европейските си колеги и как може да бъде преодоляна кризата с наемните работници в сектора. 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45