Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агрофитнес за здраве на духа и тялото

| обновено на 04.07.19 в 18:38
Снимка: Радио ВИДИН



В "Земята, която ни храни" се срещаме с човек, за когото някогашният девиз "Здрав дух в здраво тяло" важи с пълна сила. Страхил Тодоров е завършил Националната спортна академия и целият му трудов път минава под знака на спорта. 36 години учителства в Техникума по индустриална химия- сега Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров", там се и пенсионира. Продължава да поддържа бодро тялото и духа си, като всяка сутрин тича, заедно с кучето си. Сменил е обаче дългогодишните си активни спортни занимания с агрофитнес-  в градината си в село Антимово. Срещам го на видинския пазар:
"Прави ми удоволствие да съм сред зеленината. Използвам всяка свободна минута, за да си произведа нещо, а това, което е излишно, изкарвам на пазара. Хората купуват и казват, че това, което е произведено в градината е в пъти по-добро от купеното от магазин, където понякога има стока, залежала с месеци."
Страхил си произвежда всичко- зеле, домати, краставици, лук, пипер...Сам е направил конструкцията на оранжерията си. Има кокошки, които снасят яйца без холестерол- те са кафяви и зелени. Не твърди, че произвежда био продукция, защото се налага и да пръска, но поне използва препаратите умерено. 
"Купувайте от директен производител, а не от прекупвач, така ще сте по-сигурни, че ядете сравнително чиста храна"- съветва Страхил Тодоров, който е заменил активния спорт с активно хоби-земеделие. 

В предаването говорим и за правата на работещите в сектор "Земеделие". 
Време е! Работещите в земеделието имат лица! Това бе мотото на проведената наскоро Годишна асамблея  на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, на която са разисквани темите доходи, заетост, условия на труд. На срещата е приета обща Декларация със синтезирани искания, които Федерацията ще представи пред всички заинтересовани страни в рамките на предстоящите обсъждания по бюджетната процедура за 2020г. Водеща тема на форума е била бюджетната рамка за сектора през следващата година. Синдикатите имат горчивия опит с неспазване на поети от правителството ангажименти, каза председателят на Федерацията Светла Василева:

"Миналата година, след като се обяви 10-процентното увеличение в бюджетната сфера, всички очаквахме, че много спокойно ще бъде приложено. Още през месец септември получихме информация, ч в 2018 година  бюджетът на министерството на земеделието ще приключи с дефицит от около 7 милиона- натрупани са през годините. Основно недофинансирани са второстепенните разпоредители, макар че те изпълняват контролни функции, предпазват от щети и бедствия, предпазват от вредното въздействие на водите и са структури, които изпълняват държавна политика... В началото на 2019 година имахме доста проблеми, тъй като министърът обяви, че увеличението ще е само от 5 %." 

Следват срещи и разговори, социално напрежение, след което е сключено споразумение за пълното увеличение. Към днешна дата, в министерството на земеделието отново има натрупан дефицит. Това е притеснително според Светла Василева, защото ако не бъде преодолян дефицитът, в сектора ще се оформят същите проблеми с недофинансиране. Именно недофинансирането е една от темите, разисквани на Годишната асамблея:

"Затова са нашите срещи с депутатите, защото миналата година нашият синдикат представи своите искания пред тях, а три от парламентарните групи ги приеха и представиха в Комисията по бюджет и финанси. Сега също ще се срещнем с тях, във връзка с предстоящия бюджет за 2020 година, за да има информация с какви заплати работят хората, които контролират земеделски производители. Същите производители, които всяка година получават европейско и национално финансиране около 2,5 милиарда лева. Когато говорим за тези големи средства, които се отделят за подпомагане на земеделието- и така трябва да бъде, за да имаме конкурентно способно и устойчиво развитие на този отрасъл, ние трябва да имаме и същото отношение към тези хора, които помагат и правят всичко възможно да бъдат добре обслужени тези земеделски производители. Защото всички - и от Агенцията за борба с градушките, и от Агенцията по храните, от Селскостопанска академия, от Напоителни системи- всички те изпълняват тази държавна политика, която има претенции да направи отрасъла конкурентноспособен и устойчив. Тези хора трябва да получават достойно възнаграждение."

Според Светла Василева, проблемите в контролиращите институции рефлектират върху земеделските стопани. Федерацията  има свои виждания и по отношение на Общата селскостопанска политика за новия програмен период. Три са специфичните цели, които са заложени- справяне с бедността, социалното приобщаване и растежа в селските, вече обезлюдени райони. По думите на Светла Василав, работата на синдикатите е основно в тази посока- да се осветли работата на наетите работници- по отношение на заплащане и условия на труд. 

"Когато се плащат пари на ръка, без да се внасят данъци и осигуровки, най-ощетен е работникът, но той трудно осъзнава това, че го лишават. Това ще го разбере, когато се разболее, когато иде да получи обезщетение, когато трябва да се пенсионира..."

Най-добрата инвестиция е в образованието, на второ място е доброто заплащане- това трябва да разберат работодателите в сектор земеделие, категорична е Светла Василева. Така се постига сигурност, стаблност и постоянство на работната ръка. 
"Създаването и запазването на работни места трябва да е приоритет в новата обща селскостопанска политика, трябва да има и прозрачност къде отиват парите, които се отпускат. Това ще бъде заложено и в Националния стратегически план, който ще бъде изготвен от нашата държава"- каза още Светла Василева. 
В звуковия файл чуйте още къде е българският земеделец сред европейските си колеги и как може да бъде преодоляна кризата с наемните работници в сектора. 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00

Общински съветници искат намаление на наемите на общинските жилища във Видин

Общинските съветници от групата на ГЕРБ  предлагат намаление с до 50% на наемите на общински жилища във Видин. Идеята включва промяна в начина на определяне на цените. Припомняме, че темата за увеличението на наемите на общинските жилища бе обсъдена още миналата седмица в нашия ефир. Вчера недоволни наематели във Видин прекъснаха заседание на..

публикувано на 26.11.24 в 13:42

"BEST" отбеляза успехи за Видин в състезание по реч и дебати в Благоевград

Отлично се представи отборът по реч и дебати на английски език "BEST" от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин в регионалното състезание в Благоевград. Съревнованието събра общо 248 участници от  училища в Западна България. Турнирът по реч и дебати на английски език се организира от Фондация "БЕСТ". На пето място,  в категория "Проза" за..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Сдружение организира благотворителна кампания за Коледа в Северозапада

Сдружението "Бъди добър, прави добро" организира благотворителна кампания по повод коледните празници. Целта е в навечерието на Коледа да бъдат подкрепени 400 крайно нуждаещи се хора основно от Северозападна България . Тази година активността на дарителите е ниска, каза Мая Методиева, която е сред доброволците в сдружението: "За пета..

публикувано на 26.11.24 в 12:00

Как солта ни помага срещу болестите и стреса

Солта е ефективна при лечение на заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и на кожни болести, за засилване на имунитета и съпротивителните сили на организма. Това обясни Инна Йосифова , управител на Солна стая във Видин . По думите ѝ халотерапията - терапията със сол, може да помогне също за облекчаване на стреса, възстановяване от..

публикувано на 26.11.24 в 10:10