Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На море- у нас или в чужбина?

| обновено на 05.07.19 в 18:21
Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Започна отпускарският сезон и много хора си задават въпроса къде да идан на почивка- у нас или в чужбина. Преди няколко години българите избираха нашето Черноморие за лятната си почивка. Тази година обаче във всички социални мрежи работодателите и работниците се оплакват от сериозен спад в потока от туристи. Каква е причината за това и все още ли важи "правилото" - отиваме там, където морето ще ни излезе по-евтино.


Въпреки, че има спад по нашето Черноморие, това не означава, че българите не си почиват на морето, просто предпочитат курортите в Гърция и Турция и други държави. Затова в една туристическа агенция проверих как стои въпросът с Гърция и Турция, сравнено с нашето Черноморие. Избрах дати в пика на сезона. Август месец.

 В Гърция, в хотел 4 звезди, пакет Аll inclusive за седем дни варира около 780 лева на човек. В 4-звезден хотел в Турция на цена от около 490 лева наистина може да запазиш почивка за седем дни Аll inclusive. Подобни цени може да предложи почти всеки туроператор за курортите Мармарис, Кушадасъ.


В Слънчев бряг, 7 дни на Аll inclusive в 4-звезден хотел, можете да резервирате за около 550 лева на човек. Тук е важно да отбележим, че сравнихме хотелите по критерии като All inclusive, безплатен паркинг, 4 звезди и рейтинг, избирайки най-евтиния вариант.

Изключвайки топ дестинациите, според Гергана Младенова от Видин е възможно да си прекараме добре и без да се налага да дадем 2000 лева за екскурзията на семейството ни.


"Решихме да отидем в Несебър, семейството ми е от 4 души като двете ми деца са на 3 и 2 години. Бяхме в 3-звезден хотел, all inclusive, като нощувката за всички ни бе 120 лв. Храната беше много хубава и разнообразна, имаше и междинни хранения, които децата харесаха много. Хотелът ни беше много близо до южния плаж, там заплащахме 8 лева за шезлонг, 3 лева за постелка и 8 лева за чадър. Смятам, че не беше много "евтино" това, но пък напитките и храната от плажните барове бяха на цени като в нашия град.  Хотелът имаше частен паркинг, за който заплащахме 4 лева на ден. Посетихме Стария Несебър, там отново оставихме колата, но за 4 лева на час. Предполагам, че е  нормален факта, че там беше доста по-скъпо. Препоръчвам хората да посещават нашето Черноморие, особено за хора с малки деца. Смятам, че отговаря на всички изисквания за едно хубаво място. Обслужването навсякъде беше на ниво и не смятам,че това, което чета в интернет, е истина" - допълни Гергана Младенова.


Николай Хараламбов разговаря и с Виктория Маринова. За около 680 лева, Виктория сподели, че 4-членното и семейство прекарват 1 седмица в Испания.


"Вече четири поредни години я посещаваме, ходихме на много различни места, но определено тук ни харесва най-много. Предпочитаме я, защото хотелиерските услуги са по-качествени, карат туристите да се чувстват по-комфортно. Плажовете им са чисти, хубавото е , че няма много частни зони и не се налага да се съобразяваш с това, има голяма плажна ивица. Смятам, че цените са абсолютно нормални, може би ако поръчаш плато с морски дарове е една идея по-скъпо, но не е кой знае какво. Храната е много вкусна и винаги разнообразна. Винаги си резервираме хотел със закуска и вечеря, за да може поне на обяд да обиколим града, в който сме и да опитаме и друга храна. Има за всеки по нещо" - сподели Виктория.


Въпросът, който си задавам е, защо голяма част от хората не търсят просто спокойствието и природата. Каква е ползата, че почиваш в хотел с 5 звезди, когато наоколо е пълно със строежи, заобиколени сме от непоносим шум, а на улицата преминаваш между сергии с най-невероятен асортимент от стоки- от слънчеви очила до тениски и бански и... каквото се сетиш.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от природата и..

публикувано на 01.11.24 в 13:00
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30