Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 юли- Световен ден за борба с алергиите

Автор:
Снимка: Светослав Цветанов

Световният ден има за цел да популяризира информацията за алергичните заболяване и необходимостта от профилактиката им. На практика броят на веществата, които могат да предизвикат алергия, е неограничен. Други чести провокатори за поява на алергия, без значение на каква възраст сме, може да са готови храни, оцветители, подправки и много други. Във Видин алерголог вече няма, затова потърсихме допълнителна информация и ценни съвети от алерголога в град София д-р Албена Бъчварова.
 
"Напоследък все по-често срещани са тези заболявания, процентът от хора, които страдат от алергии се движи между 20 и 40%. През пролетно-летния сезон, до началото на есента най-масово срещаме пациенти страдащи от "Алергичен ринит", причинява се от различни видове полени, прашецът, с който се размножават растенията. Може да засяга очите, най-често носа, имаме и засягане на белия дроб под формата на астма. Сега през лятото, слънцето, насекомите. Зачестяват обривите, като инсектен дерматит и особено от ухапване и ужилване от оси и пчели. Може да имаме на мястото на ухапването подуване, зачервяване, а когато са по-ограничени реакциите може само с намазване да премине. Все по често децата започват да се засягат от най-ранна възраст, където водещи са дерматитите, хранителната алергия още от бебе, после при тийнейджърите има пик на алергична хрема, на астмата. С възрастта хранителните алергии намаляват, но много често се появяват алергии към различни видове медикаменти, общо взето всички видове алергии са разпределени според възрастта, но във всяка възраст човек може да бъде податлив и да прояви алергия. Хората не трябва да ходят с много цветни дрехи, силни миризми, парфюми, за да не привличат насекомите към себе си."

Избягването на всякакви алергени е практически невъзможно. През последните години се появиха мното средства, които да помогнат или предотвратят появата на алергичните симптоми и реакции. Алергични ли са видинчани?

''Имам алергии, но не мога да кача точно от какво, според мен някои алергии се появяват от използването на лекарства... Имам от пчели и оси, винаги имам лекарство в чантата... За щастие нямам никакви алергии... Ако в организма е заложено, никога не е късно да се появи една алергия... Не страдам... Аз имам от всякакви липови цветове и цветчета, подува ми се под очите... Имам от полени... Не пия лекарства, не се лекувам, гледам да избягвам алергените... И аз, и внучката страдаме от астма и от алергия към прах и мухъл... Нямам алергии, не ми е ясно от какво се получават... Ужасно, че нямаме такъв лекар в града, липсата на лекари се усеща вече... "


Алергиите са проблем, към който всеки трябва да подхожда изключително сериозно, да бъде предпазлив и достатъчно информиран относно тяхната специфика, посъветва ни доктор Албена Бъчварова.


Нелекуваната алергия може да доведе до по-сериозни заболявани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20

Кучешки разходки в парка - разрешено или забранено?!

Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..

публикувано на 23.05.25 в 15:19

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43