Днес в "Думата имат старейшините" ви представяме Владимир Цветков- ръководител на риболовния клуб към ловно- рибарското дружество в Монтана, един от инициаторите на училището по риболов "Синьо лято". Владимир Цветков е роден в село Славотин, община Монтана. Живял е там до 6 клас. След това се мести да живее в град Монтана. На малко по- късен етап животът му за по- дълго време се свързва с големия язовир.
"От дете съм рибар. Всичките деца на село някога бяха рибари. Момче, което не ловеше риба и не играеш футбол, беше човек втора ръка", връща се към детските си години Владимир Цветков.
Завършил е учителски институт със специалност "Рисуване". Дълги години е бил художник- в "Автобусни превози" и в Младежки дом- Монтана.
"Което тогава беше едно страхотно място. На нас някога ни беше много лесно. Всичко минаваше тогава през Младежкия дом. Като художник можех да правя горе-долу каквото си поискам и затова почти винаги имаше достатъчно пари. Въпросът беше нещо да се измисли, нещо да се направи."
Най- близките му приятели остават риболовците:
"Повече от 40 години риболова го извършвам с лодка, просто съм се сраснал с нея. Досега съм сменил над 35 лодки, защото на рибаря никога не му достига, следващата ще бъде и по-добра. С лодка, първо, може да отидеш там, където си решил. Покрай големия язовир, така и не се направиха пътища, това е едно страхотно място, за какво ли не, включително и за бизнес. Той си остана диво място единствено с тези пътища, които са направени, за да се върши някаква работа и оттук нататък всичко са кози пътеки, прекарани от рибари."
Сега за рисуване почти не му остава време, заради риболова и другите ангажименти, свързани с работа.
"От над 25 години имам собствена печатница. Там се занимаваме с предпечат, измисляне на неща, до известна степен това ми дава удовлетвореност. Почти винаги съм се занимавал с графика и промишлена графика. Дълги години бях известен с това, че се занимавам с базари, за които имам собствени конструкции, работех по софийски изложби и т.н. Чувството да държиш четка в ръка е нещо съвсем различно. За съжаление имам много малко време и тръгването в други посоки. Повече тръпката, като че ли остана към лодката."
Като човек на изкуството, сетивата, с които възприема света, са по-изострени и:
"Винаги съм имал едно чувство за справедливост и така винаги съм казвал, трябва красота, но и справедливост. Ако това чувство е наранено, това не води до добро. Повечето от нашите сънародници, които отидоха някъде да работят, да се препитават, те не са само за парите, в България има достатъчно места за изкарване на пари. Но точно това чувство за ред и справедливост, което го виждат там, тук им е нарушено. Това трябва да се обърне и затова тези инициативи ги правим в тази посока- за честност и справедливост. Към малките се отнасям като съвсем равностойни, като хора, които често знаят даже много повече от нас. Аз не знам много неща, които внука ми ги знае. Опитвам се да му обърна погледа и в друга посока, да погледне това, което става тук и в някой момент да почне да го променя."
Владимир Цветков може и да е спрял с рисуването, но всеки път, когато излиза с лодка в язовира, вижда нещо ново и красиво, което предишния път не е успял да забележи. Това е като един вид рисуване в съзнанието- без четка и бои, а с реални цветове, казва Владимир.
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..