Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е интернет мийм?

4
Снимка: Мийм: Антония Каменова


Миймовете, или още наричани мемета, са се превърнали в неразделна част от интернета и социалните мрежи. Дори и да не сте чували този термин досега, със сигурност сте виждали миймове онлайн, при използване на фейсбук, или просто при сърфиране в мрежата.
Първоначално терминът се е използвал в науката и от гръцки означава ''това, което е имитирано''. Миймът е идея, поведение, или стил, който се разпространява от човек на човек, но в онлайн света на 21-ви век той е придобил друго значение.

Яница Иванов и Люба Кирянска са ученици от Видин, които имат интерес и опит в правенето на мемета. Двете обясниха:
''Миймовете представляват видео материал или снимков материал, подкрепен с кратко описание, чиято цел е да създаде познато усещане у човека", каза Яница.

''По-просто казано миймовете, или както ние младежите все още ги наричаме - мемета, са забавни картинки със забавно описание, които ни карат да се смеем'', допълни Люба.

Въпреки че миймовете привличат интереса най-вече на децата и тийнейджърите, те намират място и в онлайн живота на по-зрелите хора, независимо от тяхната възраст. Популярността им нараства с всеки ден, темите им са разнообразни и все повече хора се вдъхновяват да правят свои авторски миймове, за да ги споделят с останалите.
Та както вече разбрахме, човек трябва да е живял под камък, за да не е виждал поне едно меме. Mememaker-ите, или създателите на миймове, са нещо обичайно в социалните мрежи. Ако вие още не сте пробвали да направите мийм, не смятате ли, че е крайно време да опитате? Току-виж сте станали известни и Радио Видин излъчи репортаж за мийм страницата ви. Явно в крайна сметка меметата наистина могат да бъдат определени като новото изкуство на 21-ви век.

Повече може да чуете в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 13 юли 2025 година

Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..

публикувано на 13.07.25 в 13:23

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05