Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинските тротоари - изпитание за майките с колички

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Разкопани улици, покрити с прах,никой не спира на пешеходна пътека, в магазините не може да се влезе с количка, много обществени сгради не са пригодени за колички, тротоарите нямат полегати места, навсякъде по тях има паркирани коли въпреки знаците, а на човек му остава да се движи само по улицата и да се моли някой да не го блъсне. Така описва излизането си на разходка видинска майка. Количката ми скърца, прибираме се в прах от главата до петите, а придвижването ни е изключително трудно, каза за Радио ВИДИН - Гергана Младенова, майка на две деца:

"Имам две деца и ни се налага придвижването с двойна количка, защото децата са породени и са малки. Малко по-голяма е и по-масивна, но не смятам, че и за другите майки ситуацията е различна. Живея в единия край на града, когато реша да изведа децата си на разходка в градската градина, е наистина непосилно за мен- не трудно, а невъзможно. Не навсякъде има тротоари, а там, където има, са разбити, има стърчащи плочки, корените на дърветата са повдигнали старите плочки или просто са наспирали коли "на сянка". И все пак, ако има нормален тротоар, той е висок 40 см, не е никак пригоден за изкачване или слизане от него и това за сам човек е наистина трудно. Ако искаш да отидеш до някой магазин на центъра, всички знаем прави се ремонт, да, може и да стане хубаво после, но сега и пеша е невъзможно, пък остави, ако си с бебе... Живея в наистина голям квартал, дори и площадки нямаме, преди няколко дни демонтираха и последните съоръжения, останали от 80-те години, тревата е до кръста ми, какво да ви кажа, трябва да сме оптимисти, ама пък нищо няма направено от години, за да го видиш и да си кажеш "Да, нещата някога ще се оправят." 

Освен описаното дотук, в града съществуват още много препятствия пред майките с колички, хората в инвалидни колички, както и обикновените пешеходци. Потърсихме мнението и на други майки в града:

"Ние сме от два дни в града и още вчера попаднах в една много кофти ситуация в квартал "Калето"- тротоарите са много разбити, невъзможно е минаването, никъде няма за спускане и слизане от тротоарите. Да, от градинката нямам оплаквания, но за да стигнеш до тук-) коли са наспирали, слизаш на пътя опасно е, много опасно... Абсолютно непригодени са тротоарите за майките с колички и инвалидите. Единствения начин да се разходи майката- трябва да дойде в парка, наистина е трудно... Идвайки към парка, се наложи да нося количката на ръце с приятелката ми, за да се чувства комфортно детето... Това тъкмо си говорим- майката вози детето си три години, а инвалидите как се придвижват? Огледайте се- виждате ли някъде човек с инвалидна количка?.. Масово спират по тротоарите, нямам търпение детето ми да започне да ходи..." 

Грижа на Общината е да се погрижи за улиците, да пригоди тротоарите за инвалидни и детски колички, да направи тоалетни за инвалиди, да се направят повече места за игра и отдих и т. н.

И както нашата видинска майка каза: "хубаво е да сме оптимисти", затова отново оставаме в очакване на новите тротоари на Видин и улесненото ни придвижване.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00