Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адекватни ли сме в критичния за пожари месец август

Снимка: БГНЕС

В "Актуално" днес проверяваме каква е противопожарната обстановка в един от горещите летни месеци, защото през лятото опасността от пожари в полето и в горския фонд нараства. Основни причини за това са засушаването и небрежността на хората при боравене с открит огън. Още повече, че в момента се приготвя и зимнината. Особено бдителни по отношение на мерките за Снимкапожарна безопасност трябва да сме както в покрайнините на населените места, така и в близост до залесени площи.

Адекватно ли се справяме с проблемите в топлия и сух август и каква е обстановката във Видинско? По темата  разговаряме със старши инспектор Ивайло Йорданов- началник на група "Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност" на РСПБЗН-Видин:

"Към момента ситуацията в област Видин е сравнително спокойна. Забелязва се спад на пожарите, възникнали в сухи треви и стърнища спрямо миналата година. За първите десет дни на месец август имаме регистрирани 16 произшествия, което е доста по-малко в сравнение с 2018 година. Но трябва да отбележа, че сезонът на сухите треви и стърнища тепърва предстои. Статистиката показва, че тези пожари са най-интензивни през месеците септември, октомври и дори ноември, след като приключи жътвената кампания и бъде прибрана реколтата от Снимкаполето.

За 2019 година пикът на пожари е бил през месеците февруари- март. За февруари са регистрирани 46 произшествия, а за март- 152 произшествия с пожари в сухи треви. Мога да споделя за последния случай от месец април, макар и за хората да е нетипично в началото на годината да избухват пожари, но точно в периода февруари - април имаше едно засушаване и пожарите наистина бяха сериозни. Това е заради голямата маса на суха тревна растителност, включително и в урбанизираните територии. Последния случай, за който се сещам, е от землището на село Арчар през април. Тогава следствие на запалена суха трева и при силен вятър, пожарът се разпространи бързо и достигна до селото, като огънят успя да обхване една жилищна сграда и две селскостопански постройки... 

Статистиката показва, че основната причина за възникване на пожари в сухи треви и стърнища е човешкият фактор. Дали е умишлено, дали е човешка небрежност или непредпазливост- важното е, че основно човекът ги причинява. А пожарите са Снимкаизключително опасни в комбинация със силен вятър. Могат да обхванат огромна територия, могат да прераснат в горски пожари, могат да засегнат житни култури, дори жилищни сгради.

Пожарите се делят основно на два вида- пожари в земеделски земи и пасища и пожари в урбанизирани територии. И двата са еднакво опасни.  

Важно е да се знае, че паленето на стърнища е забранено от няколко закона у нас. Съответно няколко са и институциите, които контролират този процес и налагат нужните санкции. Но въпреки това, паленето на стърнища продължава да е масово явление. А запаленото стърнище създава опасност от възникването на пожари, които могат да се прехвърлят към съседни обработваеми площи, гори и населени места...

Кои са най-честите причини за битовите пожари, за какво трябва да внимават жителите и кметовете на населените места, каква е ролята на доброволните формирования към Общините за справянето с проблема, как помагат тези отряди в община Брегово, където действа една от първите доброволчески групи в страната и как гасят пожарите в село Пали лула, защо в област Враца подобни формирования има само в три общини- отговорите можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42