Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предпочитаният кмет: "Да е честен, деен, човечен и съпричастен"

Снимка: Радио ВИДИН

Точно след два месеца- на 27 октомври, отново ще избираме кметове. В партийните централи тече подготовка за местния вот, номинират се най-подходящите кандидати, подготвят се техните платформи. А за избирателите на преден план е въпросът: Как да изберем правилния кмет - този, който ще бъде в полза на селото, града, общината през следващите 4 години? Какви качества и умения трябва да притежава, за да заслужи доверието ни?


"Преди всичко трябва да не краде и да бъде честен... Трябва да има качества за управляващ... Трябва да бъде честен, да е доказал, че може да направи нещо. Да съумява да намира пари отнякъде. Да се привлекат чужди инвестиции, за да има работа... Тук всички са със самосъзнанието, че Бог е много високо, а управата е далече и са загубили кураж. Без хората един кмет нищо не може да направи...", споделиха хора от Видин.


Иван Аспарухов бе кмет на община Мездра четири мандата. Той не се кандидатира на изборите преди четири година, но сега отново се впуска в надпреварата за кметския пост. Какъв е неговият личен опит и поуките, които си е направил?


"Трябва да има добър екип, добра администрация, да има визия за развитие на общността. Не е въпрос само до пари, трябва нормално планиране и да се движи напред самата общност - дали в инвестиции, дали в инфраструктура, заетост и т.н. Ролята на местната власт е да е най-близо до хората и да помага всячески на обикновения човек в тези тежки времена."


Не са редки случаите в Северозапада, а и в цялата страна, на надценени и излъгали надеждите на избирателите кметове. Утвърдени специалисти в своята професионална област и успешни мениджъри често се провалят като кметове.


"Твърдя, че човек, веднъж докоснал се до частния бизнес, няма място в местната власт. Увреждането е тотално. Когато водиш една общност в неправилна посока, ще стигнеш там, където не трябва. Трябват визионери, а не хора с т. нар. опит. Местната власт е музика, която трябва да бъде свирена от специалисти, които се занимават с обществен бизнес - с хора, институции, с обществения сектор, за да върви общината напред", коментира Иван Аспарухов.


Румен Синьовски бе два поредни мандата- от 2003 до 2011 година кмет на монтанското село Мадан. Ето какво съветва той бъдещите кандидат-кметове:


"Който мисли да става кмет, да не мисли, че ще си оправи пенсията с кметската заплата. Трябва да работи! Във всички области да са му отворени очите: електрификация, водоснабдяване, да помага на училище, на читалище, на черква, на всички организации, които ги има, включително и на арендаторите, за да очаква помощ и от тях. Трябва да е отворен към хората, да е добър организатор иначе не става... Може да е много добър специалист в някоя област, но ако дойде тук, ще му се наложи да му се разкъса мозъкът в различни посоки. Не може да се работи само в едно направление. Това е истината. И да знае, че работата на кмет е денонощна - няма работно време."


Как в България си избираме кмет - гласуваме за личност или по партиен признак? 



"Много трудно е да бъде обобщено. В различните места е по различен начин. Където са силни партийните централи, партийните кандидатури ще са водещи, но ще има места, където ще има силни мажоритарни кандидатури. Важна е спецификата на населеното място, историята на междуличностните отношения и на бизнес отношенията за жалост. Много често, за да разбереш причината да бъде издигната една или друга кандидатура или да бъдат подкрепени от различни политически групи определени кандидати, както и много странните коалиции, които се появяват по места, трябва да познаваш динамиката на личните и на бизнес отношенията. Местната гравитация на исторически стеклите се отношения много силно изкривяват политическата логика. Наблюдавал съм общини, в които е много важно кандидатите да бъдат местни хора. На други места - обратното: толкова са разочаровани от местните, че някой, който е дошъл отвън, има по-големи шансове да бъде подкрепен. На много места предпочитат кандидати от средната класа или дори извънсистемни кандидати, другаде е обратното- предпочитат заможни хора или работодатели. Другаде "мразят богатите" и такъв човек няма как да бъде избран. Бих посъветвал партийните централи да внимават дали техните кандидати имат т.нар. "опасни връзки". Много често кандидатите са оплетени в мрежи от местни обвързаности и е добре централите да знаят това, за да не се изненадат после неприятно", съветва социалният антрополог Харалан Александров.


Да не краде, да е честен, енергичен, деен, да заема ясна и категорична позиция, да не се страхува да иска повече от държавното ръководство, да търси активно средства и инвестиции. Да бъде общественик, организатор, трудолюбив, човечен и съпричастен с проблемите на всеки жител. Общо взето това искат избирателите от кандидатите за кмет. Дали ще има такива, предстои да разберем - на 27 октомври...

Повече по темата- в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00