Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще останат ли у нас младите, ако не плащат данък върху доходите

Снимка: Радио Видин

Може ли освобождаването от данък върху доходите да стимулира младите хора да остават в България, вместо да емигрират? Подобна мярка беше въведена в Полша в началото на август, като от нея могат да се възползват повече от 2 милиона души до 26-годишна възраст. Внесен от управляващите консерватори, законопроектът бе подкрепен от 419 депутати. Съгласно текста, възнагражденията на лицата под 26 години, ако не надвишават 85 500 злоти бруто (20 000 Евро) годишно, няма да бъдат облагани с данък, който в Полша е 18 процента. Мярката е одобрена от Сената и подписана от президента и е в сила от 1 август, а според вносителите на законопроекта, тя ще засегне над два милиона души. 
Може ли подобна промяна да бъде въведена и у нас и ще заработи ли успешно тя? Икономистите в България споделят различни мнения за ефекта от подобно данъчно облекчение у нас. Въведената в Полша мярка коментира Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика:

"При данъчна ставка от 10% върху дохода и същевременно значително разминаване между средните доходи в България и по-богатите Западноевропейски страни, такава промяна би имала много малък ефект върху избора за миграция или оставане в България"- подчерта Лъчезар Богданов и допълни: "През последните година и половина имаме значително по- малко българи, които отиват да работят в чужбина, говорим нетно, спрямо тези, които се връщат у нас, особено с Великобритания това е много видно." 

Как коментират предложението синдикатите? Според Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" подобна реформа в данъчната система няма е от решаващо значение за оставането на младите хора в България. Приложима ли е, според нея, подобна промяна и у нас?

"Разбира се, че е приложима. Доколко, обаче това ще помогне за оставането на младите хора в България- аз лично съм много скептична. Ако погледнем числата при средна работна заплата от 1 200 лева, човекът ще си спести 108 лева. Тези 108 лева ще задържат ли един млад човек, който смята, че има много по-добра перспектива, приятелска среда да си тръгне от България- според мен не"- каза Ваня Григорова.

Сдружение "Активно общество" работи с млади хора от Видин и региона от години. Да си млад човек във Видин е неангажиращо, непълноценно, ограничаващо и подтисническо. Ще помислите, че е прекалено казано, но съвсем не е така, казва Радослав Георгиев, председател на Сдружението.

"Поздравления за Полша! Бих казал, че добри резултати  и навременни резултати се правят само с такива мерки, които са големи, сериозни и директни. Всичко друго, което е поетапно, перспективно е много хубаво, но виждаме, че политическата обстановка е такава, че по-скоро се налага едно мандатно мислене, което не дава възможност за стратегически планове"- коментира Радослав Георгиев. Според него подобни мерки са нужни, особено за нашия край, където бизнесът не успява да генерира необходимия ресурс за нормални работни заплати и поощрения за работещите. В тази връзка подобни данъчни облекчения биха били от полза за младите предприемачи.

По темата разговаряхме и с жителка на Видин, чиито деца от години живеят и работят в САЩ. Според нея трябва да бъдат взети спешни мерки, за да бъдат задържани младите хора в страната и една от тях е именно намаляването на данъчната тежест:

"Трябва де се прави нещо за младежта, за да останат ... Моите две дъщери са в чужбина точно заради заплащането. Бяхме в Америка наскоро- плащат им добре, за да могат да си плащат кредитите за къща, две коли и обзавеждане. Стандартът на живот много ми хареса за обикновен емигрант"- обясни жителката на Крайдунавския град.

Доходите в България се увеличават, а евтината работна ръка остава във времената на кризата, категорични са икономистите. Догонването на заплатите в други европейски държави обаче зависи и от производството на по- скъпо струващи стоки у нас и износа им на други пазари. Младите хора винаги са били основен двигател на процесите в обществото. Дали ще останат тук, само времето ще покаже, а за да имат стимул да го направят- обществото трябва да им подаде ръка.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00