Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли недостиг на ветеринарни лекари в Българската агенция по безопасност на храните

Снимка: БГНЕС

В Българската агенция по безопасност на храните няма достатъчно ветеринарни лекари и системата е хронично недофинансирана-  за това предупредиха президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров и Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието. В момента има 267 държавни ветеринарни лекари, колкото е броят на общините, но те не успяват да покрият всички населени места и малки общини. Необходимо ли е удвояване на броя на лекарите, особено в критичната ситуация с чумата и защо младите лекари избират чужбина или частните практики? В момента заплатите на ветеринарните лекари са от 930 до 1 000 лева, но от Конфедерацията на независимите синдикати в България искат стартова заплата от 1 200 лева, за да бъдат привлечени млади хора. Има 70 свободни щатни бройки в Българската агенция по безопасност на храните, но за тях няма кандидати. Лекарите са принудени да изпълняват и дейностите по дезинфекция, тъй като много от хората на тази длъжност са били съкратени- от създаването на агенцията са съкратени 800 души, посочиха от Конфедерацията на независимите синдикати в България. Каква е реалната ситуация в институцията- разговаряхме с д-р Георги Чобанов, директор Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите" в Българската Агенция по безопасност на храните:

"Ако направим едно сравнение с преди години, когато беше още Национална ветеринарно- медицинска служба, тогава щата който контролираше ветеринарната част от хранителната верига беше 3 500 човека. В момента целия щат, в който влизат и агрономи, и хуманни лекари, и зооинженери и цялата хранителна верига е 2 400 човека. Броят на ветеринарните лекари е паднал драстично, в сравнение с преди."- обясни д-р Георги Чобанов и допълни:

"Поглеждайки назад в годините можем да видим, че няма предизвикателство като заразна болест по животните, което да не е било менажирано адекватно от страна на нашите служители. От основно значение тук е доколко хората, които отглеждат съответните животни съдействат при решаването на съответния проблем." 

Професията "ветеринарен лекар" е една от най-древните професии, възникнала от естествената нужда на човека да се грижи за животните. Всъщност доказателства за това датират от 3000 години преди Христа по земите на Месопотамия. По онова време това е било заниманието на "експерт, който умее да лекува животни." С годините нуждата на човека да поддържа пълноценния живот на заобикалящите го животни или емпатията, която изпитва към тях, прави така, че това да се превърне в призвание от световно значение. До степен, в която призванието се превръща в професия, чиято критична нужда човечеството започва да осъзнава с годините. Какво може да мотивира един млад човек в България да се захване с ветеринарна медицина- това попитахме Теа Иванова от Видин, която в момента завършва такава специалност в Тракийския университет в Стара Загора:

"За мен, на първо място, като мотив е любовта към животните. На второ място е любовта и към медицината ... Повечето от моите колеги са се насочили към работа с дребни животни Липсата на достатъчно ферми в Северозападна България е една от причината младите ветеринарни лекари да не се завръщат в този регион на страната."- коментира Теа Иванова.

Попитахме видинчани престижна ли е професията на ветеринарните лекари и имат ли интерес младите хора днес към нея:

"Че има нужда има, но кой сега учи за ветеринарен лекар и къде ще го назначат да работи? Трудно е ученето, тая специалност е трудна и отговорна ... Някога, преди да дойде демокрацията имаше и ветеринарна медицина и по границата и в градовете, нямаше такива чуми ... Това да си доктор на животните не е лесна работа. Сега няма интерес към тази професия, може би не я смятат за толкова престижна."- коментираха видинчани.

Достатъчен ли е броят на ветеринарните специалисти в Областна дирекция по безопасност на храните Видин. Това попитахме директора д-р Адриян Данков. Официално разрешение за провеждане на интервюто, обаче не бе получено от Българската Агенция по безопасност на храните и д-р Данков сподели само, че броят на специалистите в Областната дирекция към момента не е достатъчен, но въпреки всичко институцията успява да се справи с поставените задачи и кризисните ситуации в региона.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58