Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли недостиг на ветеринарни лекари в Българската агенция по безопасност на храните

Снимка: БГНЕС

В Българската агенция по безопасност на храните няма достатъчно ветеринарни лекари и системата е хронично недофинансирана-  за това предупредиха президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров и Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието. В момента има 267 държавни ветеринарни лекари, колкото е броят на общините, но те не успяват да покрият всички населени места и малки общини. Необходимо ли е удвояване на броя на лекарите, особено в критичната ситуация с чумата и защо младите лекари избират чужбина или частните практики? В момента заплатите на ветеринарните лекари са от 930 до 1 000 лева, но от Конфедерацията на независимите синдикати в България искат стартова заплата от 1 200 лева, за да бъдат привлечени млади хора. Има 70 свободни щатни бройки в Българската агенция по безопасност на храните, но за тях няма кандидати. Лекарите са принудени да изпълняват и дейностите по дезинфекция, тъй като много от хората на тази длъжност са били съкратени- от създаването на агенцията са съкратени 800 души, посочиха от Конфедерацията на независимите синдикати в България. Каква е реалната ситуация в институцията- разговаряхме с д-р Георги Чобанов, директор Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите" в Българската Агенция по безопасност на храните:

"Ако направим едно сравнение с преди години, когато беше още Национална ветеринарно- медицинска служба, тогава щата който контролираше ветеринарната част от хранителната верига беше 3 500 човека. В момента целия щат, в който влизат и агрономи, и хуманни лекари, и зооинженери и цялата хранителна верига е 2 400 човека. Броят на ветеринарните лекари е паднал драстично, в сравнение с преди."- обясни д-р Георги Чобанов и допълни:

"Поглеждайки назад в годините можем да видим, че няма предизвикателство като заразна болест по животните, което да не е било менажирано адекватно от страна на нашите служители. От основно значение тук е доколко хората, които отглеждат съответните животни съдействат при решаването на съответния проблем." 

Професията "ветеринарен лекар" е една от най-древните професии, възникнала от естествената нужда на човека да се грижи за животните. Всъщност доказателства за това датират от 3000 години преди Христа по земите на Месопотамия. По онова време това е било заниманието на "експерт, който умее да лекува животни." С годините нуждата на човека да поддържа пълноценния живот на заобикалящите го животни или емпатията, която изпитва към тях, прави така, че това да се превърне в призвание от световно значение. До степен, в която призванието се превръща в професия, чиято критична нужда човечеството започва да осъзнава с годините. Какво може да мотивира един млад човек в България да се захване с ветеринарна медицина- това попитахме Теа Иванова от Видин, която в момента завършва такава специалност в Тракийския университет в Стара Загора:

"За мен, на първо място, като мотив е любовта към животните. На второ място е любовта и към медицината ... Повечето от моите колеги са се насочили към работа с дребни животни Липсата на достатъчно ферми в Северозападна България е една от причината младите ветеринарни лекари да не се завръщат в този регион на страната."- коментира Теа Иванова.

Попитахме видинчани престижна ли е професията на ветеринарните лекари и имат ли интерес младите хора днес към нея:

"Че има нужда има, но кой сега учи за ветеринарен лекар и къде ще го назначат да работи? Трудно е ученето, тая специалност е трудна и отговорна ... Някога, преди да дойде демокрацията имаше и ветеринарна медицина и по границата и в градовете, нямаше такива чуми ... Това да си доктор на животните не е лесна работа. Сега няма интерес към тази професия, може би не я смятат за толкова престижна."- коментираха видинчани.

Достатъчен ли е броят на ветеринарните специалисти в Областна дирекция по безопасност на храните Видин. Това попитахме директора д-р Адриян Данков. Официално разрешение за провеждане на интервюто, обаче не бе получено от Българската Агенция по безопасност на храните и д-р Данков сподели само, че броят на специалистите в Областната дирекция към момента не е достатъчен, но въпреки всичко институцията успява да се справи с поставените задачи и кризисните ситуации в региона.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20