Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Tърговска или контролна дейност се е осъществявала при кастел Алмус, сочат откритията на археолози

| обновено на 30.09.19 в 13:47
Снимка: Валери Стоичков


Нови данни за римското военно и политическо присъствие на Долния Дунав събраха археолозите, които проучват античния кастел Алмус при град Лом. Археологическите проучвания на ранноримския военен лагер, античен и късноримски кастел се проведоха в екип д-р Юлий Емилов - главен асистент в СУ "Климент Охридски" и ръководител, със заместници Владислав Живков от НАИМ при БАН и Валери Стоичков, уредник в Историческия музей в Лом. Разкрити са войнишка барака, военен лагер и казарма, разказва Валери Стоичков.

"Проучванията на кастела са провеждани в периода 1986-1990 година и бяха възобновени отново през 2015 година. Някогашното ранновизантийско селище представлява важен укрепен пункт при долния лимес на Дунав. Подобно на Рациария и Бонония, Алмус също е място с ранно присъствие на римски военни части. Съсредоточихме се през лятото в проучване на ранните периоди от развитието на Алмус. За първи път имахме възможност да разкрием ранните пластове. В пластове от средата и втората половина на I в. се разкриха част от ранна крепостна стена, улица с канал и разрушена войнишка барака – контуберниум. Сградата е унищожена от силен пожар. В горелите останки от сградата е открита  златна фалера, отличие на висш военен, както и фрагменти от луксозна керамика (тера сигилата) с италийски, галски и източен произход. Откроява се и откритата керамика. Легионерите са получавали високи заплати, имали са висок стандарт на живот, свидетелство са откритията от луксозен материал".

Разкопките при Алмус са част от Археологическо лято 2019. Проучванията са финансирани от Министерството на културата и Община Лом. Оценяваме работата си като успешна, защото не се надявахме да разкрием толкова добре съхранени пластове, продължи Валери Стоичков и допълни:

"Над ранния военен лагер са проучени руини на представителна сграда от II – III в., която е имала стени с мазилки, оцветени в помпеанско червено, жълто, зелениково, бяло. Обитателите също са имали висок стандарт, така да кажем. В сградата със стенни мазилки и масивен керемиден покрив, вероятно се е извършвала търговска или контролна дейност. За това свидетелстват откритите оловни тежести за везни (екзагии), които съответстват на римската система на измерване, основана на либрата (328,9 г.). Нашите данни свързваме с известието, че тогавашният Алмус е най-западната точка на Илирийския митнически комплекс. През втората половина на III в. постройката е засегната при нашествията на готите в тези части на Римската империя. Завърши проучването и на голяма постройка, която най-вероятно е изпълнявала функциите на казарма през IV до първата половина на V век. Нея я регистрирахме още през 1990 година. Завърши проучването и на голяма постройка, която най-вероятно е изпълнявала функциите на казарма през IV до първата половина на V век".

Резултатите и най-ценните находки ще бъдат представени на изложбата "Българска археология 2019", която ще бъде открита през февруари догодина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16