Населението на България може да намалее до 5 800 000 души само след 20 години, сочи песимистичен анализ на Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките. Най- оптимистичната прогноза е към 2 040-та година населението на страната да е 6 850 000, т.е с около сто хиляди по-малко от сега, но за това са необходими спешни мерки.
Изготвени са от екип от института под ръководството на професор Антоанета Христова. Проектът е озаглавен "Мерки за преодоляване на демографската криза в Република България", а материалите по него са шест тома. Те включват резултатите от комплексното изучаване на тенденциите в демографското възпроизводство и взаимодействието между отделните процеси. Шестте работни групи към проекта са работили по направленията: "Раждаемост и семейни политики"; "Смъртност, стареене и качество на живот"; "Миграции и национална идентичност"; "Демографско развитие и трудови ресурси"; "Уязвими етнически и религиозни групи и общности"; "Демографска политика в България през периода 1879 – 1989 г.".
Според изследването най-сериозният проблем е застаряването на нацията. Анализите сочат, че след 10 години хората в България, които са на възраст над 80 години, ще са 7 на сто от населението на страната, а през 2050-та в тази категория ще е всеки десети.
Разработката е за периода до 2040 година като прогнозите са по три различни сценария, каза д-р Николай Цеков, главен асистент в департамент "Демография" в Института за изследване на населението и човека при БАН:
"Разглеждат се в перспективата до 2040-та година, като се прави ясна характеристика какво би се случило при различни сценарии. Сценариите са от продължение на сегашните тенденции и на една неглижираност на проблема, една пасивна демографска политика, основана на плащания за бебе и нищо повече, и минимални поддръжки на младите хора, до обоснована нова демографска политика. По примера на шест държави са разгледани демографските политики…Прогнозите как ще се развива България до 2040-та година са три. В случай, че се предприемат обосновани финансово и ресурсно обезпечени мерки по подобие на най-добрите практики в световната демографска история, с голям акцент на подобряване най-вече на образованието и живота на възрастните хора, медицинското обслужване на възрастните хора, това са двата основни акцента. Не става въпрос за плащане на ръка, а така наречената ваучерна система за поддържане на младите семейства и раждаемостта. Не се получават, както сега получават за бебе - пари на ръка или помощи. Дава се ваучер за детето. Примерно има разходи в магазините за храна, за млека, специални каши, лекарства, детски дрешки, игри, спортни занимания в училище, в детската градина такси. Когато родителят иска да запише на английски детето си или пък футбол, танци, драматургия, каквото и да е, не отива да взема пари от държавата и да плаща, а държавата превежда ваучер, който съответният търговец или доставчик на съответната услуга приема, ваучерът се осребрява, ако се изпълнят ангажиментите по него. Примерно- детето да издържи някакъв тест, детето да покаже, че е минало някакво ниво на английски или пък е достигнало някаква спортна степен. Всичко това до започване и завършване на висшето образование се поема с тази ваучерна система. Тя е доста скъпа, но за сметка на това намалява възможността за злоупотреби с пари."
Ако се приеме ваучерната система за подпомагане на семействата с деца и едновременно се предприеме политика за връщане на мигранти и оставане в страната на младите хора, намалението на населението през 2020 година в страната ще е със сто хиляди души. Прогнозата при тези обстоятелства е, че спадът ще продължи до 2030-та, 2035-та година, а след това дори ще има леко нарастване. Според екипа, участвал в разработката, са нужни мерки и за по-добра здравна профилактика на населението, тъй като България е водеща държава в Европа по така наречената преждевременна смъртност- сред хората между 45 и 65 години.
"Това за Европа е абсурдно положение. Дължи се на лоши хигиенни навици, липса на контрол върху консумацията на алкохол, тютюн и подобни вредни субстанции. Това се дължи на липса на знания и стремеж към здравословен живот, на липсата на активно спортуване и обездвижване"- коментира Николай Цеков.
България е и на едно от челните места по процент на лицата, които не са работоспособни. В тази категория са децата, хората в старческа възраст, и тези, които не са трудоспособни заради заболяване.
Изследването сочи, че седем от градовете в страната- София, Пловдив, Врана, Бургас, Габрово, Русе и Стара Загора се превръщат в центрове на растеж и към тях се насочват хората, които не заминават в чужбина. В същото време отливът на работоспособно население е от по-малките населени места. Според Николай Цеков е нужна политика за насърчаване на местните инвестиции, за да се спре този процес:
"Видинска област, особено по границата със Сърбия, е типична демографска пустиня. Цели общини са демографски пустини. Това означава територия с население под десет души на квадратен километър… Във Видин са и рекордите на най-възрастно население. Общини като Бойница и Макреш са със средна възраст на населението 62, 63 години. Няма млади хора."
В над 3 000 села в България, много от които в Северозапада, повече от 30 години не са се раждали деца, сочи изследването на БАН. Видин е от 14-те области, наречени от БАН "периферия на растежа". Сред тях регионът е с най-лошите демографски показатели.
Според националната статистика към края на миналата година жителите са били 84 865 души. Само за година населението е намаляло с 2,4 %. Заради демографските проблеми във Видин само за последните две години едно училище е закрито, а детски градини се превърнаха във филиали на други.
В детска градина "Зорница" във Видин поне тази година спад в броя на децата няма. Ново явление е записването в групите на деца, които са се върнали с родителите си от чужбина, казва Светлана Петкова, директор на детска градина "Зорница":
"Това, което ни прави впечатление в близките една-две години е, че има семейства, които са живели в чужбина и сега трайно се завръщат в града и търсят места за децата в детските градини. Все още са единици тези семейства, но до преди две години това почти не се случваше. …Колкото за децата в детските градини, мога да говоря конкретно за нашата градина и филиалите, които са към нас. Честно казано 2017/2018 година бяхме доста притеснени, защото получихме един спад в броя на децата в сравнение с предишни години. Сега подаваме официалните данни към Регионалното управление на образованието към министерството. Успяхме да задържим бройката, която е била и през миналата година. Затова имаме малка надежда, че нещата, ако не се подобряват, поне са стопирани за момента. Отрицателната тенденция, която беше в предишните две години поне при нас е елиминирана...Доколкото знам тази година не се очертава никъде да се затварят групи в детските градини, което е добре."
Повече по темата- в звуковия файл.Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..