Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на прехраната

Снимка: Радио Видин

С решение, взето на 16 октомври 1945 година Организацията на Обединените нации обявява 16 октомври за Световен ден на прехраната. Днес той се чества в над 150 страни, като България се включва през 2006 година за раширяване на достъпа до храна и създаване на условия за устойчиво земеделие. Тази година с редица прояви у нас ще стартира и Националната седмица на достъпа до добра храна. Символът на седмицата е Зеленият картон, а инициативите се провеждат под патронажа на Десислава Танева, министър на земеделието, храните и горите. Тя подчерта, че инициативата е актуална с оглед съвременните изисквания на потребителите за консумиране на здравословни и безопасни хранителни продукти. Приоритет е насърчаването на родното производство и предлагането на качествени храни чрез повишаване на търсенето им. Особено важно е да се развиват местните пазари за осигуряване на къси вериги за доставка на свежи български храни, както и да се развива хранителната грамотност на децата и учениците. Какви са проявите и ще се включи ли Северозапада в тях?

По време на Националната седмица на достъпа до добра храна ще се проведат общински форуми за насърчаване на общинските продоволствени политики, училищни дебати,  открити кухни, посещения на деца и ученици в местни кухни и срещи с водещи местни кулинари, открити пазари, срещи с водещи местни фермери, срещи между ученици от професионалните гимназии с деца от детските градини и ученици от основните училища на тема "Вдъхновението да учиш за храната". За проявите разказа Диана Банчева, координатор на кампанията "Достъп до добра храна":

"Преди всичко хората трябва да отворени и да бъдат любопитни към темата за достъпа до добра храна и да се интересуват от това какво консумират и какво купуват. Ние се опитваме да изградим една мрежа от хора, ангажирани с тази задача. Няколко много прости стъпки могат да доведат до голям ефект в посока да привлечем вниманието към значението на хранителната грамотност на хората."- обясни Диана Банчева и допълни: "Имаме няколко детски градини от Враца, които миналата година бяха изключително иновативни и добре подготвени. Призивът е за цяла България и се надяваме тази година да установим добри практики и догодина да има и представители от Северозапада."

"Фондация ЕкоЦентрик" се включва в седмицата със свой образователен проект за отговорно потребление, под наслов "КонсУмувай: Х като храна". За повече информация потърсихме Александра Димитрова- Ненова от Фондацията.

"Проектът ни е продължение на проект от 2015 година и се фокусира върху отговорното потребление на храна, как да обучаваме младежи и как да говорим с тях именно за консумацията на храни. Проектът е немски, но ние го адаптираме за българската публика. Работим активно с училища във Враца и Мездра и мислим да продължим тази дейност и занапред."- каза Александра Димитрова- Ненова.

Българският Северозапад за поредна година също се включва в кампанията, посветена на Националната седмица на достъпа до добра храна. Мездренското СУ "Иван Вазов" участва в редица проекти,свързани със здравословното хранене на подрастващите, съобщи директорът Мариела Горанова.

"Миналата година активно се включихме в дейностите, свързани с разнообразната и питателна храна. За нас е удоволствие, а не само условие да продължим да работим по такива програми, като посланици на здравето. Като че ли младите хора нямат необходимата здравословна култура и тук е нашето място да ги запознаваме с правилното хранене и хранителните навици, присъщи за нашето ежедневие."- каза Мариела Горанова.

Регионалната здравна инспекция във Видин ще проведе кръгла маса в края на тази седмица, посветена на Световния ден на прехраната, който отбелязваме днес. Това съобщи д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция Видин. Според видинчани имаме достъп до добра храна, но тя е много скъпа и гаранция за качеството е домашно приготвената храна.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56