Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде намира приложение статистиката

Снимка: Радио ВИДИН

Какво приложение има статистиката и защо са важни данните, които събира и обработва? Поводът да потърсим повече информация по темата е Световният ден на статистиката, който се отбелязва на 20 октомври. Обявен е за такъв през 2010 година с резолюция от Общото събрание на ООН. Този ден трябва да ни напомни и да подчертае нарасналото значение на науката "статистика" за вземане на правилни решения, от които толкова много се нуждае човечеството. 


С какво се занимава статистиката?


"Отчитат някакви стойности- разходи, цени. Имаше преброяване на населението. Аз съм участвала, сега не знам кога ще бъде... Кой каква телевизия гледа, кой какво посещава, каква е активността на населението. Статистика има за всичко...Разбира се, че има полза. Човек трябва да знае много неща... събира информация колко са възрастните, колко са младите, колко са безработните, колко работещите. Щом я има като организация, има полза...", обясниха видинчани.



"Статистическите данни, които произвеждаме, са за всички. Те служат както на управляващите, така и на бизнеса- за планиране и отчитане на резултати. Необходими са на общините- за анализиране на демографската и икономическа среда. Да се планира транспортът, учебният процес. НСИ през настоящата година трябва да проведе 270 статистически изследвания. И в програмата ни за 2019 година са включени 23 нови изследвания. Данните, които събираме, се отнасят за живота на хората, бизнеса, за социално- икономическия живот в страната", каза в студиото на Радио ВИДИН Цветан Цветков- началник на отдел "Статистически изследвания"- Видин.



Предстои преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 година. Това е най-мащабното статистическо изследване, провежда се на 10 години, регламентирано с отделен закон:



"За предстоящото преброяване ние работим повече от 2 години, а имаме още 1 година до началото му. Колегите от Евростат са подготвили общите европейски регламенти още по-рано. Във всички европейски държави предстои преброяване на населението пред 2021 година. Това ще е 18-тото преброяване и то ще се проведе от 22 януари до 15 февруари 2021 година. Отново ще имаме онлайн преброяване, то ще продължи от 22 до 31 януари, а след това преброители ще преброяват тези, които нямат желание или възможност да се преброят онлайн."



Българите в чужбина ще бъдат преброявани в страните, в които живеят постоянно.  

доц. д-р Мариян Милев, личен архивМариян Милев е доцент по приложна математика, доктор по вероятности и статистика от университета Тренто в Италия. "Вероятности" и "статистика" е дял от математиката, по нестандартни са и представляват трудност за студентите, вече и за учениците, защото се изучават и в училище. Защо статистиката навлиза в училище?

"Математиката да стане по- занимателна и да имат практически умения в живота. Чрез нея се описват много величини- средно аритметично, процеси, които са случайни, защото повечето неща в живота са случайни, т.е. имат случаен характер, не са детерминирани. И това, което се учи по математика, е за детерминирани процеси. Докато повечето неща в живота са с вероятностен изход. Като почнете, като хвърлите една монета три пъти, каква е вероятността да имате ези и много други неща- прираст, смъртност, в земеделието, в медицината, във всяка една наука се използва статистика за описание и затова вече навлиза в училище", заяви доц. д-р Мариян Милев.



БГНЕССтатистиката е математическа дисциплина и изучава събирането, систематизирането и класифицирането на информация чрез методите на анализ на тези емпирични данни, които се събират, използвайки теорията на вероятностите и също разпределенията, които следват. Какво приложение има статистиката за икономиката?



"Статистиката е много важна за икономиката, защото на база на статистиката се правят иконометричните модели, в които съответно се проиграват различни сценарии- вероятностни и такива, които са свързани с исторически данни, за да може да се направи прогноза за някакво бъдещо развитие. Статистиката служи освен за икономическата наука, също и като основа за взимането на решения от примерно, политиците и от тези, които управляват съответно държавите и икономиките на държавите, за да се изработят съответните политики. Т.е. в днешно време демократичните общества не могат да функционират правилно без една основна, надеждна и обективна статистика", каза икономистът Румен Гълъбинов.



Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07