Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А какво ще стане, ако този път гласуваш...

Снимка: Радио ВИДИН

Преподавателят по политология проф. Тодор Галунов смята, че хората са загубили увереността, че от гласа им зависи нещо в държавата. Социолозите прогнозират изборна активност около 55% на 27 октомври. В първия тур на предишните местни избори през 2015 година едва 44% от жителите на община Видин, които имат право на глас, отидоха до урните. Така близо 5000 гласа бяха достатъчни за участие в балотажа. На втория тур гласуваха още по-малко видинчани и около 10 000 от имащите право да гласуват близо 60 000 жители на общината, избраха кмет на областния център.

Според статистиките, голяма част от младите хора по една или друга причина не гласуват. Много от жителите на Северозапада пък нямат възможност да упражнят правото си на глас, защото в момента не живеят тук. Изключение от тези тенденции е Божидар Деков- млад видинчанин, който всеки път, когато има избори, пристига от София само за да гласува:

"Уча в Софийския университет "Св. Климент Охридски" компютърни науки и работя като системен администратор. Като един млад човек с гражданска позиция основно се връщам във Видин, за да упражня правото си на глас. Гласувам, защото един човек, когато упражни правото си на глас, след това има право да обсъжда наболелите проблеми, а това е първата стъпка към тяхното решаване. Не мога да кажа със сигурност дали моят глас може да промени нещо, но съм длъжен да опитам. Ниската избирателна активност си обяснявам с обезверяването на хората, че може да се сътвори промяна с гласуването. Доста хора смятат, че това е просто една формалност, а след това ще си бъде същото, както е било. Хората 30 години бяха лъгани и вече не вярват, че промяната е възможна. Аз обаче вярвам, че промяната е възможна."





Вярват и създателите на платформата "Промяната започва с действие", които с факти убеждават, че "Твоят глас има по-голямо значение, отколкото си мислиш".

"Инициативата "Промяната започва с действие" е съвместно усилие на Института за развитие на публичната среда и Фондация "Еконт". Важно е да гласуваме на предстоящите избори на 27 октомври, защото по този начин ще изберем кой ще управлява нашата община в следващите 4 години. Избраните от нас кметове и общински съветници ще вземат решения по широк кръг от теми, като сред тях са размерът на местните данъци и такси, цената на билетите за градски транспорт, предоставянето на различни социални услуги, благоустройство, чистота, поддръжка на пътна и паркова инфраструктура и пр., тъй че виждате колко големи са правомощията на местните органи, които са най-близо до нас. Смятаме, че гласът ни няма особено голяма тежест, но това далеч не е така, особено на местни избори. Екипът ни анализира данните от местните избори през 2015 година и разработихме търсачка, която показва колко души средно са излъчили общински съветник за всяка от 265-те общини в България и с колко гласа е избран съответният кмет на общината. В най-голямата община- Столична, 6848 души са излъчили един общински съветник от общо 61, а в най-малката  община- само 60 човека са излъчили един общински съветник от общо 11. Във Видин 689 души средно са избрали общински съветник, в Монтана- 854, а във Враца 867 души. Т.е. нашият глас има много голяма относителна тежест на изборите, които ще се проведат след няколко дни", обясни Диана Ефтимова, експерт „Проучвания и анализи“ към Института за развитие на публичната среда и част от екипа на "Промяната започва с действие".

Богат набор полезна и написана по достъпен начин информация за предстоящите местни избори е публикувана в интернет платформата "Аз гласувам". Там намираме отговори на редица актуални преди избори въпроси: Каква тежест има твоят глас при избора на местна власт? Какво зависи от общината и какво - не? Преди да помислиш кой кандидат за кмет да избереш, информира ли се достатъчно за неговата роля? Авторите на инициативата питат риторично: "А какво ще стане, ако този път гласуваш? Ако веднъж всички гласуваме? Най-много нещо да се промени за добро" и рушат редица митове, свързани с местните избори, като:

"Няма за кого да гласувам, всички са маскари, какъв е смисълът, като всичко е предрешено и ще си продължи по старому"- част от често срещаните оправдания преди изборите, за да не отидем до урните. 

Попитахме жители на врачанското село Софрониево дали и те смятат така.

Какво отговориха и още информация по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00