Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А какво ще стане, ако този път гласуваш...

Снимка: Радио ВИДИН

Преподавателят по политология проф. Тодор Галунов смята, че хората са загубили увереността, че от гласа им зависи нещо в държавата. Социолозите прогнозират изборна активност около 55% на 27 октомври. В първия тур на предишните местни избори през 2015 година едва 44% от жителите на община Видин, които имат право на глас, отидоха до урните. Така близо 5000 гласа бяха достатъчни за участие в балотажа. На втория тур гласуваха още по-малко видинчани и около 10 000 от имащите право да гласуват близо 60 000 жители на общината, избраха кмет на областния център.

Според статистиките, голяма част от младите хора по една или друга причина не гласуват. Много от жителите на Северозапада пък нямат възможност да упражнят правото си на глас, защото в момента не живеят тук. Изключение от тези тенденции е Божидар Деков- млад видинчанин, който всеки път, когато има избори, пристига от София само за да гласува:

"Уча в Софийския университет "Св. Климент Охридски" компютърни науки и работя като системен администратор. Като един млад човек с гражданска позиция основно се връщам във Видин, за да упражня правото си на глас. Гласувам, защото един човек, когато упражни правото си на глас, след това има право да обсъжда наболелите проблеми, а това е първата стъпка към тяхното решаване. Не мога да кажа със сигурност дали моят глас може да промени нещо, но съм длъжен да опитам. Ниската избирателна активност си обяснявам с обезверяването на хората, че може да се сътвори промяна с гласуването. Доста хора смятат, че това е просто една формалност, а след това ще си бъде същото, както е било. Хората 30 години бяха лъгани и вече не вярват, че промяната е възможна. Аз обаче вярвам, че промяната е възможна."





Вярват и създателите на платформата "Промяната започва с действие", които с факти убеждават, че "Твоят глас има по-голямо значение, отколкото си мислиш".

"Инициативата "Промяната започва с действие" е съвместно усилие на Института за развитие на публичната среда и Фондация "Еконт". Важно е да гласуваме на предстоящите избори на 27 октомври, защото по този начин ще изберем кой ще управлява нашата община в следващите 4 години. Избраните от нас кметове и общински съветници ще вземат решения по широк кръг от теми, като сред тях са размерът на местните данъци и такси, цената на билетите за градски транспорт, предоставянето на различни социални услуги, благоустройство, чистота, поддръжка на пътна и паркова инфраструктура и пр., тъй че виждате колко големи са правомощията на местните органи, които са най-близо до нас. Смятаме, че гласът ни няма особено голяма тежест, но това далеч не е така, особено на местни избори. Екипът ни анализира данните от местните избори през 2015 година и разработихме търсачка, която показва колко души средно са излъчили общински съветник за всяка от 265-те общини в България и с колко гласа е избран съответният кмет на общината. В най-голямата община- Столична, 6848 души са излъчили един общински съветник от общо 61, а в най-малката  община- само 60 човека са излъчили един общински съветник от общо 11. Във Видин 689 души средно са избрали общински съветник, в Монтана- 854, а във Враца 867 души. Т.е. нашият глас има много голяма относителна тежест на изборите, които ще се проведат след няколко дни", обясни Диана Ефтимова, експерт „Проучвания и анализи“ към Института за развитие на публичната среда и част от екипа на "Промяната започва с действие".

Богат набор полезна и написана по достъпен начин информация за предстоящите местни избори е публикувана в интернет платформата "Аз гласувам". Там намираме отговори на редица актуални преди избори въпроси: Каква тежест има твоят глас при избора на местна власт? Какво зависи от общината и какво - не? Преди да помислиш кой кандидат за кмет да избереш, информира ли се достатъчно за неговата роля? Авторите на инициативата питат риторично: "А какво ще стане, ако този път гласуваш? Ако веднъж всички гласуваме? Най-много нещо да се промени за добро" и рушат редица митове, свързани с местните избори, като:

"Няма за кого да гласувам, всички са маскари, какъв е смисълът, като всичко е предрешено и ще си продължи по старому"- част от често срещаните оправдания преди изборите, за да не отидем до урните. 

Попитахме жители на врачанското село Софрониево дали и те смятат така.

Какво отговориха и още информация по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00