Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отразят новите осигуровки на самоосигуряващите се

Снимка: Радио Видин

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица да се увеличи от 560 лева на 610 лева, предвижда бюджетът на държавното обществено осигуряване, приет от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Увеличава се и минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители- от 400 лева на 610 лева. Максималният осигурителен доход за всички осигурени остава 3000 лева. Без налагане на административно увеличение на минималния осигурителен доход и при планирано увеличение на минималната работна заплата с 8,9%, средното увеличение на минималния осигурителен доход през 2020 година е около 5,4 на сто. Ще плащат ли повече самоосигуряващите се и как коментират промените? 

В Закона за данъците върху доходите на физическите лица е записано точно определение на дейностите на лицата, упражняващи свободни професии, като те са експерт- счетоводители, консултанти, одитори, адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители, съдебни заседатели, лицензирани оценители, медицински специалисти, преводачи, архитекти, инженери, технически ръководители, застрахователни агенти, дейци на културата, образованието и изкуството. Това са физически лица, които осъществяват за своя сметка професионална дейност, не са регистрирани като еднолични търговци и се самоосигуряват, по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. Какви са особеностите при този вид осигуряване и как е уреден въпросът с размера на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица към момента- това попитахме Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на НОИ във Видин:

"Размерът на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е уреден със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и за 2019 година минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 560 лева, а минималният размер за земеделските стопани и тютюнопроизводители е 400 лв." Пламен Георгиев уточни, че въпросното увеличение на осигурителната тежест все още на етап "предложение" и не е гласувано официално. 

Как става плащането на осигуровките в момента, обясни Милена Борисова, експерт "Връзки с обществеността" към Териториалното поделение на приходната агенция във Видин.

"Самоосигуряващите се лица сами изчисляват своите осигуровки, декларират ги всеки месец до 25 число, подават тези декларации в офиса на НАП, по постоянен адрес и внасят измчислените от тях осигуровки до 25 число на следващия месец."- каза Милена Борисова.

Свободната професия изисква задължителна регистрация в 7 дневен срок от започване на дейността. След като лицето бъди регистрирано му се издава идентификационна карта по БУЛСТАТ. За прекратяване на извършваната дейност се подава заявление за заличаване на регистрация, с което се връща издаденото при регистрация идентификационна карта по БУЛСТАТ. В тази връзка самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване са лицата, регистрирани като упражняващи свободни професии или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност, като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица. В това число са и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Разговаряхме с Жечко Андрейнски, земеделски производител от Видин и председател на съюза на зърнопроизводителите в региона.

"В селското стопанство са заети много хора, така че няма как да не се отрази неблагоприятно върху финансовия резултат на всеки земеделски производител, тъй като ние осигуряваме не само нас, но и всички работници. От друга страна сами виждаме, че през последните години сушата се отразява изключително неблагоприятно върху нашите добиви. Цените на земеделските култури непрекъснато намаляват, а увеличаването на осигуровките ще постави пред всеки земеделски производител проблеми, които той ще трябва сам да разреши, без помощта на държавата."- коментира Жечко Андрейнски. Според синдикатите земеделците трудно биха се осигурявали върху новите предложени нива. 

Потърсихме още преставители на така наречените "свободни професии". Виолета Илиева и фризьор от дълги години във Видин и според нея плащанията вече са непосилни за представителите на занаятите в Крайдунавския град. Адвокатите също са представители на "свободните професии". Темата коментира Пламен Стефанов, адвокат от Видин.

"Всяко едно повишение на тези задължения, естествено представлява определена трудност. През тази година се оказа, че работим до май месец, в полза на държавата. Сега с новото повишение ще се окаже, че трябва да работим поне  шест месеца за осигуровки и данъци."- коментира Пламен СтефановЩе влязат ли в сила новите предложения предстои да разберем, когато бъде гласуван и новия бюджет на страната, който всички се надяваме да бъде по- успешен.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56