Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опустошителен пожар изпепелява голяма част от Враца

Цвятко Бобошевски помага на родния си град да се възстанови

Снимка: Архив


Една от най-големите трагедии в историята на съседна Враца е опустошителен пожар, обхванал една трета от града, в края на септември 1923 година. Данните за тридневния пожар, изпепелил голяма част от Враца, причинил близо сто жертви, щети и разрушения за милиони левове и три хиляди бездомници, в архивните документи са оскъдни. Единственият опит за цялостно представяне историята на Враца е направен през 1937 г. от Димитър Йоцов - съвременник на събитията. Но той споменава само, че “Враца представлява възела на предприетата бунтовническа акция (през септември 1923 г.) и този град страда най-много от тежките и катастрофални събития на 30 септември същата година. Градът дава много материални и човешки жертви”. 

"Едно от големите бедствия, връхлетяло града, подобно на голямото наводнение от 1966 година. Пожарът избухва на 30 септември. Загадъчна е историята му. Все още не се знаят какви са причините за огнената стихия. По това време България е обезоръжена, като последицата от загубата в Първата световна война. В града все пак са укрити част от оръжията, боеприпасите и мунициите, които е трябвало да бъдат предадени по силата на Ньойския договор. Намирали са се в района на тогавашния Военен клуб. В този момент в Северозападна България е в разгара Септемврийското въстание. Една от версиите за причинител на пожара стига до комунистическата партия, организатор на въстанието. Най-вероятно случайността е истинската причина обаче. Сутринта на 30 септември коменданта на Враца докладва, че в района на Криводол е потушено въстанието. Към обяд, няколко часа по-късно, избухват първите взривове в града. За кратко време е обхванат целият район на днешния булевард "Мито Орозов". Три дни бушува пожара, изгаря повече от 500 къщи, загиват около 100 човека. Три хиляди остават без покрив над главата си. Милиони левове струва този пожар, нанасящ непоправими щети", разказа Красимир Богданов, историк от Враца.

Барелеф на Цв. БобошевскиСлед бедствието тогавашният премиер проф. Александър Цанков назначава за правителствен комисар по възстановяване щетите от бедствието
Цвятко Бобошевски - български политически и държавен деец, министър в няколко правителства на Демократическия сговор и регент след 9 септември 1944 г. Като комисар Бобошевски, който е родом от Враца, подпомага своите съграждани по-леко да преодолеят пораженията и щетите от огнената стихия.

"Бобошевски е знакова фигура в историята на Враца. Той посещава града след пожара. Същото прави и Борис III. Проведени са лични срещи с пострадалите, установени са щетите, в резултат на това е отпуснат голям заем, с който да бъдат обезщетени хората. Моментът е труден, зимата наближавала. Хората са настанени в специално изградени постройки. Друг интересен факт е, че в този пожар загива Мито Орозов - големият българин, създал фабриката за модерни файтони. Орозов се втурва да загаси пожара в коларската работилница".

По молба на Бобошевски цар Борис III изпраща в опожарения град най-добрия тогавашен български хирург - проф. Александър Станишев, с почти целия състав на Александровска болница. Отново по молба на видния врачанин към родния му град потеглят влакови композиции с палатки за останалите без подслон местни жители. Към пострадалия град с активното съдействие на министър Бобошевски са транспортирани над 5000 кг хляб и други необходими продукти, от които се нуждае населението.

Над 500 опожарени къщи, разрушена е и голяма част от чаршията. На 1 октомври 1923 г. е обявен едномесечен траур.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45