Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донорството показва доколко едно общество е хуманно

Национална информационна кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията у нас "Да! За живот!" започнаха министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор". В кампанията се включват и доброволци от БЧК, които раздават на гражданите донорски карти с прикрепени към тях информационни брошури. Във Видин ще бъдат раздадени 1000 брошури, които съдържат отговор на всички важни въпроси по отношение на донорството и трансплантацията в България.


Към днешна дата близо 1200 души се нуждаят от трансплантация. На фона на листата с чакащи пациенти, през тази година са извършени общо 32 трансплантации от трупен донор и 12 от жив донор. Ниският брой на донорите у нас не позволява на страната ни да стане пълноправен член на организацията Евротрансплант, което би позволило както да получаваме органи при остра нужда, така и български пациенти да бъдат трансплантирани в други държави.


Д-р Сибила Маринова е координатор по донорство, началник на отделение по анестезиология и интензивно лечение във болницата във Велико Търново. Последните няколко години тя е посветена и на благородната кауза да просвети обществото ни по темата "донорство". Тя е твърдо убедена в това, че би станала донор, защото донорството е кауза, в която вярва и за която работи:


"Ние през 2016 направихме една кампания, защото осъзнахме, че темата е непозната в обществото. Затова влязохме при учениците в горните класове… Донорската карта е документ без юридическа стойност. Нейната цел е човек, който е съгласен след установяване на мозъчна смърт да бъде донор, да попълни тази карта и да я държи при неговите лични документи. И това да служи като някакъв ориентир на близките да знаят неговата воля. Мозъчната смърт е напълно и необратимо прекратяване на мозъчното кръвообръщение и на мозъчната функция. Дарените органи помагат на чакащите в листите за трансплантации. 1153 човека към този момент чакат. На тези хора всеки ден им е последен."

Ако законът се промени и хората имат право, освен своето несъгласие да заявяват своето съгласие, да бъдат донори, приживе - няма да се наложи да питаме близките, ако имаме декларирано и регистрирано съгласие, защото волята на човек, изразена приживе, е на първо място"- смята д-р Маринова.


Бисер Караиванов е на 39 години, живее в София. На 33 години е, когато му правят чернодоробна трансплантация:


"Трудно се живее така, всякакви изследвания се правят, при мен не се установи причината. Добре, че беше работата, за да издържа психически. Роди ми се и дете. Промени ми се животът, спирам да мисля за дребни и незначителни неща в живота. …Няма никаква гласност, медиите се опитват, но е ден до пладне…Трябва да се говори, да има гласност, защото някой чака…"


Георги Пеев претърпява две трансплантации - на сърце и на бъбреци и днес популяризира донорството като покорява планински върхове и е европейски шампион по плуване за атлети с трансплантирани сърца.


Видинчани за донорството: "Нормално е да се дава живот, това трябва да стане масово, по-образованите хора са склонни да даряват органи, докато на село не е така, младите хора имат такава нагласа…Съгласна съм- като инициатива е супер, но на българина не му е присъщо, в други европейски държави донорството е много развито, докато тук сме по-консервативни…


Целите интервюта по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20

Кучешки разходки в парка - разрешено или забранено?!

Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..

публикувано на 23.05.25 в 15:19

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43