Национална информационна кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията у нас "Да! За живот!" започнаха министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор". В кампанията се включват и доброволци от БЧК, които раздават на гражданите донорски карти с прикрепени към тях информационни брошури. Във Видин ще бъдат раздадени 1000 брошури, които съдържат отговор на всички важни въпроси по отношение на донорството и трансплантацията в България.
Към днешна дата близо 1200 души се нуждаят от трансплантация. На фона на листата с чакащи пациенти, през тази година са извършени общо 32 трансплантации от трупен донор и 12 от жив донор. Ниският брой на донорите у нас не позволява на страната ни да стане пълноправен член на организацията Евротрансплант, което би позволило както да получаваме органи при остра нужда, така и български пациенти да бъдат трансплантирани в други държави.
Д-р Сибила Маринова е координатор по донорство, началник на отделение по анестезиология и интензивно лечение във болницата във Велико Търново. Последните няколко години тя е посветена и на благородната кауза да просвети обществото ни по темата "донорство". Тя е твърдо убедена в това, че би станала донор, защото донорството е кауза, в която вярва и за която работи:
"Ние през 2016 направихме една кампания, защото осъзнахме, че темата е непозната в обществото. Затова влязохме при учениците в горните класове… Донорската карта е документ без юридическа стойност. Нейната цел е човек, който е съгласен след установяване на мозъчна смърт да бъде донор, да попълни тази карта и да я държи при неговите лични документи. И това да служи като някакъв ориентир на близките да знаят неговата воля. Мозъчната смърт е напълно и необратимо прекратяване на мозъчното кръвообръщение и на мозъчната функция. Дарените органи помагат на чакащите в листите за трансплантации. 1153 човека към този момент чакат. На тези хора всеки ден им е последен."
Ако законът се промени и хората имат право, освен своето несъгласие да заявяват своето съгласие, да бъдат донори, приживе - няма да се наложи да питаме близките, ако имаме декларирано и регистрирано съгласие, защото волята на човек, изразена приживе, е на първо място"- смята д-р Маринова.
Бисер Караиванов е на 39 години, живее в София. На 33 години е, когато му правят чернодоробна трансплантация:
"Трудно се живее така, всякакви изследвания се правят, при мен не се установи причината. Добре, че беше работата, за да издържа психически. Роди ми се и дете. Промени ми се животът, спирам да мисля за дребни и незначителни неща в живота. …Няма никаква гласност, медиите се опитват, но е ден до пладне…Трябва да се говори, да има гласност, защото някой чака…"
Георги Пеев претърпява две трансплантации - на сърце и на бъбреци и днес популяризира донорството като покорява планински върхове и е европейски шампион по плуване за атлети с трансплантирани сърца.
Видинчани за донорството: "Нормално е да се дава живот, това трябва да стане масово, по-образованите хора са склонни да даряват органи, докато на село не е така, младите хора имат такава нагласа…Съгласна съм- като инициатива е супер, но на българина не му е присъщо, в други европейски държави донорството е много развито, докато тук сме по-консервативни…
Целите интервюта по темата чуйте в звуковия файл.
От днес във Видин всеки, който пожелае, може да си закупи прясно овче мляко по всяко време на денонощието. В града заработи първият млекомат. Това е вендинг автомат, който позволява срещу монети да получиш сурово прясно мляко. Обикновено има охлаждаща система, автоматична промивка и дозиране. По информация на БАБХ, официално..
Всяко дете има право да бъде прието, обичано и разбрано такова, каквото е. Децата със специални образователни потребности, често срещат трудности не само в ученето, но и в общуването и създаването на социални контакти. Именно затова е важно още от най-ранна възраст да учим всички деца на съпричастност, толерантност и уважение към различията...
На 15-ти юли се навършват 190 години от рождението на Илия Цанов . Роден през 1835 година във Видин , в семейството му има общо шест деца. Майка му Екатерина (Тинка) Шишманова е дъщеря на Емануил Шишманов - богат видински търговец, а баща му е Хаджи Томаки Хаджииванов, също богат търговец, посредник между раята и османската власт, борец за..
През летните месеци много ученици искат да започнат работа, за да да са полезни, да натрупат опит или да изкарат собствени средства. Но за да работи непълнолетно лице в България, са необходими специални разрешения и трябва да се спазват определени условия. Основните изисквания разясни Надежда Симеонова , директор на Дирекция "Инспекция по труда"..
В пика на летните горещини опасността от пожари в гори и земеделски земи нараства значително. В област Видин вече се регистрират инциденти. Кои райони са най-застрашени, каква е актуалната обстановка и какво трябва да знаят хората, за да се предпазят от огнената стихия – часове след поредния мащабен пожар в "Цветовете на деня" гостува комисар..
Добре дошли в нашето специално музикално пътешествие из творчеството на Лучо Дала – един от най-великите италиански певци, композитори и музиканти на ХХ век! С характерния си глас, нежна чувствителност и необичаен стил, Лучо Дала съчетаваше поп, джаз и класическа италианска песен в незабравими мелодии, които докосват сърцата на милиони хора по..
Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..