Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Тушанска - библиотекар по призвание

3
Снимка: Радио Видин
Тази събота нашият екип гостува  в град Лом, в една стара сграда, приютила още по-старата библиотека - градската библиотека. Моят събеседник в днешното издание на "Калейдоскоп" е Йорданка Тушанска, главен библиотекар - една семпла, на пръв поглед обикновена жена, която обаче разказва така увлекателно и уверено за своя живот, за своята любов - библиотекарството, за своите разбирания за живота, че човек губи представа за времето.  

Йорданка Тушанска е родена в село Делян, Кюстендилска област, на 50 км от София и на 20 км от Дупница. Израства  в семейство, в което на почит е била книгата. А трудът е бил в основата на възпитанието на децата.  Тя е най-малкото от четирите деца в семейството. Завършва средното си образование в Трета софийска гимназия "Марин Дринов". В столицата се запознава с бъдещия си съпруг. Младото семейство заминава за Лом, където  съпругът ѝ служи като военен.  През 1976 година е приета да следва задочно обучение в Държавния библиотекарски институт. През 1979 година започва работа като библиотекар в народно читалище "Постоянство" в град Лом. И така цели 43 години е библиотекар в библиотеката към читалището. Има две деца - син и дъщеря. Дъщеря ѝ живее в Лом, а синът ѝ в София. В свободното си време е сред природата на село Мокреш.  Занимава се със земеделие, прекопава, сади, отглежда цветя, зеленчуци, дръвчета. Това е стихията ѝ, с това си почива и се разтоварва.


Детството
"Моето детство беше и безгрижно и с много отговорности. В моето семейство трудът беше издигнат на пиедестал. Всички се трудеха включително и най-малките. Ние от много малки трябваше да помагаме в цялото домакинство, включително и гледането на животните. Но от друга страна това изигра положително влияние върху моето възпитание, защото нямаше време за разхайтване, ходене по улици, за бездействие. От малки бяхме научени да се грижим за себе си. "


В училище
"Обичах литература, но обичах много и математика. Никога не съм си представяла, че ще завърша и ще работя нещо, което да е свързано с книгата. Спомням си учителката ми по литература - Георгиева, която запали в нас това желание за четене. Избрах Библиотекарския институт, защото, когато създадохме семейство с мъжа ми, той трябваше да се върне да служи в поделението в  Лом и аз трябваше да уча нещо, което е задочно. Кандидатствах, те ме приеха, това беше в далечната 1976 година. Започнах работа в народно читалище "Постоянство" в град Лом през 1979 година. Тогава екипът на библиотеката беше много голям, 12 библиотекари с главен библиотекар Красимира Левченко, един прекрасен специалист."


Съдбата
"Да, има неща, които са предопределени, но все пак човек трябва и да го иска. Защото аз като дете много обичах да чета, но не съм си представяла, че ще трябва да уча, за да стана библиотекар. Чак когато попаднах тук, разбрах, че това е професия, която дава много, която е изключително благодатна за жена."


Лом
"Когато дойдох за пръв път в Лом, ми направи впечатление, че няма голяма разлика между столицата и този град. Това бяха годините, когато в града имаше страхотна индустрия, производствени предприятия, всичко, което сме имали в София. През периода 1979-1989 година в Лом културният живот беше в разцвета си."


Библиотеката
"Нашата библиотека  е една от най-богатите библиотеки в региона. Ние сме били център на централизирано комплектуване. От 1973 до 1982 година сме купували книгите на цялата община. 13 села се зареждаха от нашата библиотека. Библиотеката ни наброява 113 000 тома литература и съхранява 168 старопечатни редки и ценни книги.  Тя съществува вече 173 години. През 1848 година е създадена. Затова има една болка по ония времена, когато можехме да си направим прекрасно комплектуване. Не както сега има дупки, този месец имаш пари - купуваш, другия месец - не. Това е един много сериозен проблем, особено за читалищните библиотеки. Такава библиотека не може да бъде заличена. Трябва да има някаква категоризация по отношение на библиотеките от страна на Министерство на културата. Читалищните библиотеки се издържат от субсидията, която получават, но тя е толкова малка, че едва стига за заплати. Много от малките библиотеки са принудени да излизат в неплатен отпуск, за да си платят тока. При нас този проблем не съществува, защото имаме наеми, с които покриваме разходите, имаме  и театър, и музикална школа, и танцови състави. Всичко това е разход. Имаме една огромна база, която е много трудна за поддържане. И би трябвало да има някаква държавна политика в тази посока."


 Професията
"Това е моята професия, която аз обичам, обожавам, работила съм я толкова години и смятам, че ако трябва отново да избирам, пак бих я избрала тази професия. Това е призвание."


Животът
"Животът ме научи на изключителна толерантност, уважение към възрастните хора, на положителни неща. Голямо вътрешно удовлетворение получавам, когато виждам, че съм помогнала на хората и те са доволни.Сега ми прави впечатление, че егоизмът в хората излиза на преден план. Но пък аз смятам, че доброто винаги ще надделее и ще възтържествува. И трудолюбивите хора ще успеят."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18