Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще вдигат ли местните данъци в Северозапада?

Снимка: Община Видин

Въпреки предизборните уверения, местните данъци в редица общини в България ще се повишат от началото на новата година. Каква е ситуацията в Северозападна България? 

Сред първите, които обявиха повишение на налозите от 2020 година, е Община Монтана. Предложението е такса смет да се повиши от 3.1 на 3,86 промила. От 6,7 на 7,5 промила се увеличават таксите за фирмите, които имат служебни апартаменти и за имотите на дружествата за производствена, складова и търговска дейност. Новите ставки трябва да осигурят още 1 млн. лева в местния бюджет. Очаква се предложението да бъде прието на заседанието на Общинския съвет в Монтана на 19 декември.


Специалисти коментират, че навсякъде в страната е наложително да се повиши такса смет. Сред посочваните причини са непрекъснато увеличаващите се суми, събирани от екоминистерството за депониране на отпадъците, които от 57 лева на тон в момента, ще се увеличат до 95 лева от следващата година. Увеличават се и разходите за работни заплати в сектор "Чистота".


Новият кмет на Видин д-р Цветан Ценков обаче е категоричен, че няма да повишава местните данъци и такси:


"Казаха ми, че трябва да вдигнем цената на нещо с 2 стотинки, отговорих, че в моя мандат това няма да се случи. Дайте първо да започнем да си събираме данъците. Събираемостта е незадоволителна- около 60%."



Проект за Наредба за промяната на местните данъци и такси, публикувана на сайта на община Враца показва, че се предлага минимално покачване на данъка за автомобилите, в зависимост от мощността на превозното средство. Предложение за промяна има и при данъка при придобиване на имущество, като увеличението е с половин процент- от 2% през 2019 г., на 2,5 % през 2020 г. Очакваните приходи, в размер на 300 000 лв., ще бъдат вложени приоритетно за подобряване на инфраструктурата и обособяване на паркоместа в жилищните квартали, обясни кметът Калин Каменов:



"Това е мярка, която цели стимулиране на това да се използват по-малко стари автомобили, да се намали трафикът и нашият град да има по-чист въздух. Това е мярка, благодарение на която с минималното увеличение на таксите за автомобилите, ще има по-добра възможност за изграждане на инфраструктура за паркиране в междублоковите пространства и кварталите на нашия град, защото в момента има много семейства с по 3-4 автомобила и има недостиг на паркоместа. Изграждането на повече места за паркиране няма как да стане без финансов ресурс. Това е минимално увеличение. За превозните средства с мощност до 102 к.с., ако през настоящата година е заплащан данък в размер на 82 лева, през 2020 година увеличението ще е с около 8 лева или общо 90 лева на година. Предложено е и минимално увеличение на данъка за придобиване на имущество. Това са мерки, които се надявам и да накарат нашите съграждани да се позамислят, когато използват своите автомобили, защото във Враца вече има нов градски транспорт, следващата година ще има и нови електробуси и тролейбуси. Това е призив към нашите съграждани да бъдат много по-активни при използването на градския транспорт, защото особено сутрин и вечер е сериозен проблем с трафика на някои кръстовища и пътни участъци."
   
Предложенията на Община Враца за промени в цените на местните данъци ще бъдат обсъдени с граждани, представители на бизнеса и общински съветници на 18 декември от 17:30 часа, в залата на Общинския съвет, а ден по-късно ще бъдат гласувани на редовно заседание на местния парламент.

Петър ГаневМестните данъци и такси ще се увеличават, това е неизбежно, прогнозира икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

"Всички общини изпитват затруднения със своите финанси, има недостиг спрямо това, което биха направили, като инвестиционна програма, което в момента е почти изцяло зависимо от европейските средства. Когато нямаш готови проекти или усвояване, което не е безкрайно, трудно можеш да изпълниш инвестиционните си планове. От друга страна, сме в първата година на мандата, т.е. повечето общини имаха нужда още миналата година да го направят, но никой не пожела да го направи в годината на местни избори, защото видимо това не се харесва от хората, което е нормално. Така че един месец след изборите масово и очаквано започнаха да се вдигат данъците. Вероятно някои от общините, които няма да го направят тази година, ще го направят следващата", обясни Петър Ганев.

Един от начините да се избегне повишаването на местните данъци и такси, е т. нар. финансова децентрализация на общините. Експертите предлагат два процента от данъка върху доходите на физическите лица да остава в общините, а не да се внасят в държавния бюджет.

"При потенциално постъпване на повече ресурс от подоходното облагане към общините, това ще позволи други данъци да останат по-скоро ниски. Това е ресурс в рамките на около 800 млн. лева, който е близък до това, което в момента общините имат от чисти данъчни приходи. Освен това тази мярка ще даде стимули на местната власт да търси инвеститори, да провокира по-високи заплати, да контролира повече производства, които са в сивия сектор, плащат под масата. Това много често е известно на местните власти, но в момента нямат никакъв стимул да ги контролират", добави икономистът.

Ръководството на Община Белоградчик също обмисля повишаване на местните данъци и такси. Кметът Борис Николов обаче не споделя мнението, че финансовата децентрализация ще се отрази положително на по-бедните и обезлюдяващи общини:

"Виждам, че подобни са процесите в цяла България- къде по-сериозно се вдигат, къде по-малко местните данъци, но е необходимо по няколко причини. Първо, ще има известно облекчение на финансовото състояние на общината. Другата причина е, че на база на данъчната оценка на имота се определят всички такси и данъци, а данъчните оценки са регламентирани от Министерството на финансите и не са променяни от десетилетия. Това налага да се актуализират данъците. Работим усилено по този въпрос, за да преценим как да се случи по най-безболезнения начин, още повече, че последните 8 години не сме вдигали данъците. 

За финансова децентрализация се говори от 30 години. Тези предложения част от данъка общ доход да бъде оставен в общините, съм твърдо против, защото това ще доведе до още по-голямо разслоение между общините. Богатите общини, където има достатъчно работни места, ще получават относително много по-голям дял финансиране, отколкото общините, като тези в нашия регион- със силна миграция, малко работни места и ниски заплати. Трябва да има нов механизъм на финансиране на общините. Трябва да има промени в изравнителната субсидия от републиканския бюджет- където има необективно и некоректно финансиране."


Обратно на Община Белоградчик- в Мездра няма да вдигат засега местните данъци. Освен това за разлика от Борис Николов, кметът на Община Мездра Иван Аспарухов е твърд привърженик на финансовата децентрализация на общините.



"Не виждам какъв е смисълът от увеличаване на таксите, когато другата система не е усъвършенствана. Трябваше да имаме сметище, трябваше да имаме компостираща инсталация, трябваше да имаме разделно събиране и това трябваше да намали цената на услугата, а в крайна сметка това оскъпи тройно услугата. Какво е виновно населението за грешките в политиката в управлението на отпадъците? 

Единственото, което може да се преосмисли към момента, е данъчната оценка на санираните сгради. За всичко останало не виждам, че на този етап населението може да поеме допълнителни разходи заради наложени по-скъпи такси за сметосъбиране. Защото тежестта на общините идва заради таксите, които плащат на системите за сметосъбиране, на държавата, на регионалните екоинспекции и пр. Това са все средства, които са наложени от държавата върху общините. И сега какво- да пренесем тази тежест върху населението? Като вдигнем такса смет, какво очакваме- че ще съберем повече пари ли? Ще съберем пак от редовните данъкоплатци, а от нередовните пак няма да съберем. 

Финансовата децентрализация е тотално закъснял процес. Работихме 15 години за това нещо, но откакто се направи единната система за събиране на приходите- НАП, няма връщане назад. Сега общинските дейности се финансират изцяло от данък сгради, такса смет, услуги, наеми и т.н. С това можем ли да финансираме цялата тази дейност по сметосъбиране и сметоизвозване, улично осветление, редица други комунални дейности, за които имаме отговорност. Постоянно товарене с отговорности, без да е обезпечен финансов ресурс и после- общините са в дефицит. Или отстъпваш ресурс от приходите на държавата, или финансираш изцяло този недостиг. Тотално е закъсняла децентрализацията. Когато част от подоходното облагане влиза в общините, имаш интерес да помагаш на бизнеса, да създаваш работни места", смята Иван Аспарухов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45