Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес на Свети Спиридон празнуват майсторите

Къде са съвременните майстори на занаятите?

Снимка: Уикипедия

Днес не е петък, но е ден на майстора. На 12 декември Православната църква отбелязва Свети Спиридон, който е почитан, като закрилник на майсторите на най-голям брой занаяти: грънчари, тухлари, златари, чехлари, бакърджии и много други. С думата "майстор" се обръщаме към хората, които съхраняват тези занаяти и ги развиват. Останаха ли истински майстори и как се справят в съвременния свят- на това търсим отговор в "Посоките на делника".


"Майсторът занаятчия е космос, който пази старите технологии и се опитва да ги адаптира днес", казва председателят на Националната занаятчийска камара- майстор Иван Влаев.


"Майсторите ще празнуват, както винаги. Не е лесно заради многото "ментета" стоки, които заливат пазара... Занаятчийските камари в страната са 19 и с над 50 хиляди членове...Да си майстор е най-добрият бизнес днес. Един майстор днес може да прави едно, а утре друго... През 2011 година законът бе променен и от 129 занаята останаха 56... Майсторите са важни, защото ако изчезнат хората, които правят определена дейност, то света би се сринал...", коментира Иван Влаев.


Дунавската задруга на майсторите от Русе се сочи като една от най-успешните в страната. Сега те помагат на колегите си от Враца да направят подобна. Според председателката на задругата Татяна Колева на майсторите в съвременния свят не им е лесно:


"Не е лесно, но то никъде няма лесно... Държавата трябва да има политика в тази насока. Ние контактуваме със Сърбия, Румъния и Македония и там нещата са много добре, а пък за Турция да не говорим... Българските майстори освен много добри, са и много инициативни и отговорни. В последните години се наблюдава стремеж да се обединяват и да си помагат... Млади хора има, които искат да станат майстори, но не толкова. Трудно един майстор изхранва къща, както е било в миналото... Адаптираме се като изделия в съвремието...", каза Татяна Колева.


В деня на майстора потърсихме за коментар и Димитър Терзиев от прочутата троянска школа грънчари. 


"Много е трудно да си майстор. Но още по-трудно е да станеш майстор. Трябва да си упорит и да дадеш всичко от себе си... Ние в Троян ще празнуваме празника. Стана вече традиция..."


Казват, че за майстора почивен ден няма. Затова и навръх празника занаятчиите сигурно ще бъдат на работните си места, за да сътворяват прекрасните си изделия. 


На днешният ден празнуват и куюмджиите- златарите или бижутерите. Един от най-старите майстори бижутери в страната е Вергил Варджийски. Тоя е създател на Центъра за народни художествени занаяти в столицата. Дългогодишен член е на Задруга на майсторите на народни художествени занаяти. Той събира и обработва сам естествени полускъпоценни камъни, които вгражда в накити от сребро посредством техники: филигран, гладък обков, коване, леене и други. В своята 50-годишна творческа дейност има разработени множество оригинални и авторизирани музейни копия на накити и сувенири от сребро и сребро с полускъпоценни камъни. Всъщност той освен, че е майстор, е и доктор на техническите науки. 


"Българите ценят своите майстори. Истинските майстори, които работят по старите технологии...Много ни притеснява навлизането на некачествени стоки от чужбина...Не е лесен занаята...Легендата разказва как Свети Спиридон се опитвал да меси глина и не му се получавало и чак когато заплакал и сълзите намокрили глината се получило хубаво гърне. Такъв е занаята ни през сълзи...Казва се, че на сто села един майстор, а на сто села 100 попа. Такава е и нашата работа...Ние ще празнуваме, но и държавата трябва да помисли за нас...", смята Вергил Варджийски.


"Празникът е много почитан и по-широко отбелязван там, където са съсредоточени големите ни занаятчийски центрове, а във Видинско за съжаление не се отбелязва както подобава", смята етнографа от видинският музей Десислава Божидарова:


"Празникът се отбелязва сега повече в големите етнографски центрове като "Етъра", в Троян, в Трявна, в Пловдив- там където има много майстори на занаятите... Някога и във Видин са се събирали и празнували, но сега майсторите са малко... Светеца се почита повече в южна България..."

Според видинчани има майстори, но трябва да има място, където да показват стоките си, защото иначе няма как да ги видят хората.

Някога важна част от празника била свързана с въвеждането в майсторско звание. Това става след службата, на мястото, което е определено за обща трапеза. Устабашията /най-стар и почитан майстор/ обявява кандидатите за майстори, държи им напътствена реч, препасва ги през рамо с червен пояс, подарява им от страна на еснафа скромен набор от инструменти, плесва ги по врата с думите: "Стани като мен!".

Майсторите, пръснати по цялата страна, заслужават почит и уважение. Не всеки може да направи това което те правят. Честит празник и съхранявайте българското!


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опозицията подготвя вот на недоверие през септември

Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност.  Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..

публикувано на 31.07.25 в 10:00

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45

Горещо политическо лято

Градусът на политическото напрежение се покачи в средата на горещото лято и края на парламентарния сезон. Този път в ябълка на раздора се превърна Антикорупционната комисия . За закриването ѝ първо се обявиха от "Демократична България", след като по-рано този месец започна акция срещу излъчения от ПП-ДБ варненски кмет Благомир Коцев, която доведе до..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45