Доброволчеството в учебното заведение е кауза, която вдъхновява доброволците, разказа учителят и ръководител на клуб "БМЧК и приятели на Искърското дефиле" Петя Илиева:
"Включихме се с ученици от пети клас в средата на месец октомври. За краткото време до пети декември, когато е денят на доброволчеството, учениците събраха над 15 килограма жълти стотинки. Съвместо с Десислава Димитрова, библиотекар от село Оселна, предадохме сумата. Направихме лекция, за да обясним на децата инициативата, същността на каузата. Учениците бяха мотивирани и дори след предаването продължиха да събират още стотинки. Инициативата е единствената, която е от деца за деца. Целта е да се научат от ранна възраст да даряват, да помагат, да отворят сърцето си. На 6 декември и на 1 юни се предават стотинките. С тях се закупува апаратура за детски отделения, за обзавеждане на болнични стаи за деца"
На 5 декември 2018 година на церемония от Националния конкурс "Доброволческа инициатива" Петя Илиева, учениците и учителският екип на училището бяха удостоени с награда от президента Румен Радев за своята целогодишна добротворческа работа. Ще продължим и през идната година с благотворителните акции, увери Илиева.
"Наградата беше добър старт, но най-вече прекрасен пример, който ни мотивира да продължим. На 21 ноември тази година получихме наградата за посланици на доброто в България. От Агенция "Закрила на детето" беше направен филм за дейността на нашия клуб. За да се покаже пътя към доброто на децата, огромна е и ролята на учителите. Аз съм убедена, че всяко дете носи доброто в себе си, сърцето му е прекрасно. Аз съм горда, защото в Зверино има много последователи на добрината. Целим да засилваме още повече дейността си. През миналата година имахме около 20 човека, а сега доброволците са 33. Ние сме един обединен екип - кметове, учители, директори, родители, баби и дядовци. Колкото повече добри инициативи, толкова повече участие от различни хора. А това е истинският път, за да станем едно голямо общество на доброто".
"Тази година участваме за трети пореден път. Операцията обединява наистина - включват се и най-малките, които са от детските градини. В нашето село сме поставили буркани и кутии на различни места - ако хората желаят след пазаруване, да пуснат жълти стотинки, така че и възрастните също оказват помощ. В понеделник ще ги предадем. Очакваме да ни се обадят, за да ни кажат колко точно е сумата. Нашите деца от Оселна учат в Зверино. Активни са, вижда се желанието и добрината, с която го правят".
Самодейците от Оселна участват и в друга доброволческа инициатива - "Изплети топлина".
"Отново се включваме с плетене. Очаквам до Коледа да предадем всичко. Инициативата е към фондация "Има начин", насочена е към група хора, нямащи дом, към такива без семейства или със социално слаб статут. Всеки, който желае, може да изплете дрехи - шапки, шалове, ръкавици, чорапи. Пращаме в София плетивата, откъдето разпределят на нуждаещите се. Децата се включват, разбира се. Отиват при бабите си, а те от своя страна плетат.
Времето е наше и ако често е изглеждало, че каузата е изгубена, в Мездренско тя е намерена. Не случайно често се казва, че да правиш добро е изкуство. Пословични са думите на Макс Юнг, казващи ни, че "човек не се учи да бъде добър, напротив - учи се да бъде лош, защото добротата е в хората по рождение". Изглежда, че мисията е възможна.
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..
Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското..
Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..
На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина. Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...