Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се справи ли Северозападът с мръсния въздух


Горенето на отпадъци да стане престъпление- такава законова поправка внесоха миналата седмица депутати от ПП ГЕРБ. Това обяви кметът на София Йорданка Фандъкова, която е и зам. председател на управляващата партия и настоява за инкриминирането на горенето на отпадъци от доста време. Според нея, това би ограничило изгарянето на стари дрехи, гуми, кабели, масла за отопление. В момента се налагат санкции, които по думите на Йорданка Фандъкова са неефективни и често се "неглижират". Ще стане ли горенето на отпадъци престъпление и как се справя българският Северозапад с този проблем? Според Александър Ненков, зам. председател на ПГ на ГЕРБ, целта не е да се вкарват хората в затвора, а това е крайна, превантивна мярка и допълнение към вече съществуващ текст. Тези мерки са, за да се подобри качеството на въздуха. В проекта е инкриминирано горенето на каучук, пластмаса, текстил и други. Не е ли, обаче това крайна тази мярка, особено в българския Северозапад, където хората продължават да са най- бедни в Европа- това попитахме народния представител от ПП ГЕРБ от видинския регион Владимир Тошев:

"В крайни ситуации, явно е, че трябва да се вземат конкретни и нелеки мерки, за да се реши проблема. Специално за Видин и видинска област досега се даваха енергийни помощи за хора, които нямат възможност сами да си сменят начина на отопление през зимния сезон. В действителност не знам колко хора знаят, че до 2021 година за видинска община са заделени от европейски фондове 12 млн. лева, за да се направят алтернативни източници на отопление и да се подкрепят всички хора, които желаят да си сменят начина на отопление."- обясни Владимир Тошев.

Редица областни и общински ръководства във Видин се обявяваха за газифицирането на региона, но до днес това така и не се случи. Каква е основната причина, при положение, че градът остава един от малкото в страната, в който домакинствата не са централно газифицирани? Може ли това да реши донякъде проблема с мръсния въздух в региона- това попитахме още народния представител Владимир Тошев.

"Газифицирането може да реши проблема, стига пак да има инициатива от гражданите и от бизнеса, защото, за да се реши проблема в газифицирането на областния център трябва да има достатъчно семейства, които да искат да се газифицират."

Преди няколко години във Видин, представители на местния бизнес реализираха проект, състоящ се в закупуване, асемблиране и инсталиране на станции за измерване на запрашеността на въздуха в града. Целта на този проект бе да се насочи вниманието на всички към хроничните проблеми, свързани със замърсения въздух във Видин и де се реши проблема. Всеки човек с интернет достъп от различно устройство може да получи информация от измерванията на станциите за запрашеността в града на интернет адрес: http://airvidin.info. Как функционира днес този проект и знаят ли видинчани за него- разговаряхме с инж. Мартин Петров, изпълнителен директор на компания за електронни компоненти във Видин, който е един от кординаторите на проекта:

"Ние от Видин бяхме сред първите апостоли, които стартирахме с 5 устройства през 2017 година и в момента в областта са около 11 работещи такива. Имаме наблюдения вече повече от три години по темата. Всеки наш съгражданин може да се информира в реално време на http://airvidin.info. Дори и в този момент, в който говорим с вас, нормите са от 4 до 6 пъти в превишение."- коментира Мартин Петров.

Информирани ли са видинчани за качеството на въздуха, който дишат и интересуват ли се от това- попитахме в анкета по темата:

"Аз специално не виждам много информация по този въпрос ... Нищо не се говори, нищо не се казва, освен централно ... Аз не мога да определя за мен как е, но си има специалисти, които замерват и го казват, че въздухът е замърсен."- коментираха видинчани.

Могат ли хората да избират мястото, където да живеят днес, предвид качеството на въздуха, който дишат и трябва ли да бъдат ежедневно информирани - още от Николай Сиджимов, изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите от общините в България. Подкрепя ли Асоциацията предложението на управляващите?

"С две ръце го подкрепям и мисля, че всеки един, който се занимава с околна среда и знае какво е положението в България би направил всичко да подкрепи усилията на правителството в тази насока. Хората задължително трябва да са информирани за качеството на въздуха, който дишат и за това, какво следва от безконтролното изгаряне на отпадъци."- поясни Николай Сиджимов.

По- сериозните мерки за дълготрайно намаляване на замърсяването остават за следващите години. Те включват подмяна на печките на твърдо гориво на домакинствата с по-екологични алтернативи за отопление. Евентуалните ограничения за движение на по-замърсяващи автомобили също са част от предстоящите евентуални мерки против замърсяването на въздуха в градовете. Потърсихме Община Видин. Разговаряхме с инж. Борислав Борисов, началник отдел "Екология, инфраструктура, инженерни мрежи и съоръжения":

"Ако погледнем показателите, които характеризират качеството на атмосферния въздух в град Видин ще видим, че имаме проблем само с един показател, а той е фините прахови частици под 10 микрометъра или така наречените ФПЧ 10. Всички останали показатели са в норма ... Намаляването на замърсяването на атмосферния въздух не може да се постигне само с едно действие или с една мярка. Трябва да се прилагат различни мерки."- каза инж. Борислав Борисов и допълни: "Община Видин вече започна работа по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух", който се финансира от ОП "Околна среда" и е за около 12 млн. лева. Този проект е насочен към намаляването на фините прахови частици 10 от битовото отопление, чрез подмяната на отоплителните устройства на твърдо гориво. Ще се предложи на гражданите да се подменят тези горивни инсталации са такива, работещи на пелети."

В крайна сметка ще стане ли горенето на отпадъци престъпление предстои да разберем и да си пожелаем общините в Северозападна България да се справят все по- добре с този проблем.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00