Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров: Децата са искрата, която ще запали пожара на промяната


Патриотична обиколка в училищата у нас и в чужбина направи д-р Искрен Красимиров - режисьор, актьор и преподавател в НБУ. "Незабравимата България" е името на проект, обединяващ уроци по родолюбие чрез художествено-документални филми, лекции, беседи и дискусии, започнат преди години и събиращ цялата възрожденска история. Той е следствие от филмите на родения в Мездра автор за националните ни герои Ботев, Софроний Врачански, Паисий, Иван Вазов, Левски, Райна Княгиня, Захарий Стоянов и Освобождението на България.

"Тримесечната ми обиколка започна на 6 септември - от Германия, та през Австрия, Чехия и Великобритания, за да стигна до над 100 български училища, детски градини, читалища, музеи, театри и кина у нас. Над 100 хиляди деца, заедно с техните родители и учители, гледаха подготвения от мен спектакъл - най-новия ми, обединяващ откъси от всичките ми досегашни трудове. В моя роден северозападен край посетих Чипровци, Враца, Монтана, Белоградчик и Мездра. Видях и почувствах голямото вълнение от страна на децата - такова, каквото изпитвах и аз. Днес сякаш е мода да се вълнуваме от всичко, но не и нашето, родното. Затова се опитвам да предам традиционните, изконните български ценности - да върна младите към уважението на историята и семейната институция, зачитането на праотците и учителската институция. Не просто с уроци и разкази, а с пример и насърчаване, искам да покажа същността на добротата".

За да засили чувството за самосъзнание и принадлежност, режисьорът избира заглавието "Българска дружина планина повдига" за своя филмов спектакъл.

"Българската поговорка казва, че сговорната дружина планина може да повдигне. Затова децата трябва да се уважават помежду си - това е пътят към изграждане на общество. Нуждаем се от обединение, търпимост, уважение и чиста обич. Боли ме, че българската нация е синоним на разединение - нещо, което не можем да твърдим за съседните държави. Днес родолюбието се изразява в правенето на селфи с националния флаг, когато дойде датата. Патриотизмът е всеки ден да правиш по нещо малко. Нито един политик не прочете какво ни завещават думите на Ботев и Левски: уважение, равноправие, обич. Всички сме едно, щом сме родени в България. На първо място трябва да сме българи, а чак след това европейци и космополити. Отгоре ни наблюдават онези герои, които достойно живяха и гинаха за родината. Нашето величие е резултатът от техния подвиг. Нека не се срамуват от нас".

Основна цел на историческото образование трябва да бъде децата да се асоциират с героите, за да ги разбират. Затова Искрен Красимиров избира да ги въвлича в историческото действие, вместо да им изнася лекция. 

"Фигурите от Възраждането са обикновени хора, такива от плът и кръв - с техните грешки, с мечтите и терзанията в душите. Величието им се крие в тяхното несъвършенство. Левски и Ботев са предадени от наши. Не можем да твърдим, че сме народ от предатели заради няколко души, които не са били достойни за родното си потекло. Историята не е единствено в паметниците, както и не е достатъчно просто да се поклониш пред такъв монумент. Историята е "писана" чрез действията и животите на плеядата храбреци. За да привлека и обхвана цялото внимание на аудиторията, аз въвличам учениците в спектакъла. В българското училище се преподава за Паисий чак в 11 клас. Ето го примера за сбърканата системата: на 18 години не си разбрал за делото, не си запознат с героите и ценностите, за които са се борили. От ранна детска възраст трябва да разказваме на децата, да им показваме, да търсим техния интерес. Само така ще осъзнаят, че добродетелта означава морално превъзходство".

Следващото поколение ще изгради новата България, на мнение е Красимиров. Да обикалям по градовете, да възпитавам патриотизъм, връщайки децата към националните им корени, е моя мисия, казва още режисьорът. Именно затова памет нашенска е най-важният синоним на родовата памет, която е първата крачка към осъзнаването на родовата чест - онова "цвете", което не се се продава, подарява или заменя. 

"Вярвам, че интерес към общонационалното е невъзможен, ако преди всичко няма отношение към собствената родова памет. Давам пример на децата със самия себе си. Аз разбрах едва когато завършвах училище, че дядо ми е бил съмишленик на Ботев. Всичко започва от семейството - стига да се разровиш, юнаци и герои е имало. Първата стъпка е да осъзнаеш, че твоята собствена кръв е била част от делото. Редица са запечатаните в съзнанието ми случки с ученици през годините: един третокласник веднъж каза, че уроците в училище не са толкова интересни. В Раднево едно момиченце се разплака, защото убиха Христо Ботев във филма. Обясних и, че той не е безсмъртен, но завинаги ще е жив в нашите сърца. Насетне бъдещето зависи от децата. Каквото посееш, това ще пожънеш. Това е моята причина да съм се посветил на това дело. Добрият пример трябва да бъде даден, за да бъде осъзнат. Затова аз ще продължа да инвестирам в младите лица, които все още не са загубени, за разлика от предходните поколения. Апостолската дейност е да припомним за изминатия исторически път, който сам показва какво е добродетел и ценност. Огънят днес може да е изстинал, но не е угасналЛевски и Ботев са осъзнавали правилно, че Просвещението води след себе си политическата свобода, не обратното".

"Голи са народите без книги, немощни да се борят без оръжие с противника на нашите души. О, будители народни, цял низ светли имена чисти, сияйни, благородни, вий сте нашите знамена най за вечни времена", пише през ХХ век епископ Константин. Апостолът на свобода преживе изрича символичните думи, че "Не си народен: виждаш народното зло и не го казваш".

Не е достатъчно да не забравим завета на нашите предци, борили се за мир и за демокрация, за просперитет, за хуманност и добросъседство, за благоденствието на България в общността на демократичните европейски народи. Общата национална кауза е във високия морал - същият, който неуморно Искрен Красимиров възпитава в децата. 

България никога не е била малка - нито като народ, нито като интелект и култура. Народ, който забравя постиженията си обаче, се превръща първо в тъпла, а после в стадо. Нашето стадо от години е тръгнало към пълното си национално обезличаване. Вината е в общата безпросветност. По-добре късно, отколкото никога, завърши Искрен Красимиров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50