Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсебиха ли ни мобилните телефони?

Снимка: Красимир Каменов

Защо се получи така, че наистина първото нещо което оставяме вечер и докосваме сутрин е телефонът? Пристрастени ли сме към телефоните? Навлизането на смартфона радикално промени всеки аспект от живота ни и естеството на нашите социални контакти. Можем ли без телефони и зависими ли сме от тях и има ли опасност за психичното ни здраве?

Китай е първата страна в света, която обяви зависимостта от смартфон за заболяване. Там има лагери за "дигитален детокс", в които родители изпращат тийнейджърите си. Има данни, че смартфоните влияят на раждаемостта, на психичното здраве на днешните младежи, на емоционалното им състояние. 

"Първото, към което посягаме сутрин, и последното, което оставяме вечер е телефона", коментира ситуацията главният редактор на списание "Hera.bg" Цвети Цанева.

"Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат по-далеч - те водят до истинско пристрастяване. В интернет е пълно с иронични картинки, социални проекти като този на Ерик Пикърсгил, изобличаващи манията ни по тях, но в реалния живот истината е далеч по-тъжна. Неконтролируемата употреба на смартфони намалява ценното време с близките, общуването с природата и трупането на истински знания, за сметка на бързото търсене в интернет... Често си мислим, че това не ни засяга, че държим нещата под контрол и винаги можем да се откъснем. Но далеч не се оказва така. Кога ползването на една полезна иначе вещ се превръща в обсебване, подобно на всяка зависимост?...Той е с нас навсякъде. Не само за работа, като телефон и да следим колко е часа. Той е с нас на опашката в магазина, с цигарата на терасата, за 10-те минути в почивката. Да не говорим за банята и тоалетната. Социалните мрежи, чатовете и сайтовете за запознанства - телефонът е минал в съвсем друго измерение. За него харчим наистина много. Освен сметката за разговорите, мобилен интернет, ние направо го глезим - скрийн протектори, калъфи във всевъзможно разновидности, разни джаджи като колонки, док станции, Bluetooth слушалки, зарядни няколко вида и какво ли още не - той е като домашен любимец или детска кукла..."- допълва Цвети Цанева


Новите телефони са навлезли в употреба във всички възрасти показа анкета сред видинчани:

"Не. Не мога без телефон...Ядосвам се понякога, когато ми дойдат внуците на гости  и забият поглед в телефона, но без него не може...На две годинки е внука и си играе на телефона...мога и без него, но младите не могат. Детството ни беше друго...".

В крайна сметка струва си да се замислим, защото общуването ни в движение, с телефона в ръка, колкото и приложения и подобрения да измислят, не може да замени физическия контакт.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45