Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традициите на село Селановци на Игнажден и Коледа

2
Снимка: Петя Русинова


Днес е Игнажден. С Игнажден по традиция  започват коледните празници. Нарича се още Полаз или Полазовден, а от това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден, се гадае каква ще бъде и следващата година.

Случайно или не- Игнажден съвпадна с последния учебен ден на учениците преди коледната ваканция. За всички в Основно училище „Н.Й.Вапцаров“ в село Селановци денят бе наситен с празнични вълнения.  Най-голямото северозападно село за пореден път доказа, че пази традициите си от край време. За интересните обичаи разказа директорът на училището Петя Русинова:

"Една значима част от селановчани дойдоха да гледат техните деца в празничния концерт "Магията на времето". Много интересно съчетание се получи, защото  замисъла на концерта носи своя разказ - старата година направи много тежка магия. Всички заспаха стогодишен сън. Всяко джудже беше от Понеделник до Неделя и трябваше да предизвика по някакъв начин старата година да се смили и да развали магията. В тези дни, за които говорим се явяваха виелици, явяваха се момичета, които се опитваха да умилостивят старата година и наред с всичко това, имаше танци, песни, т.е. участваха всички деца от цялото училище. Звучаха изпълнения на познати и непознати коледни песни, съвместно с читалище "Самообразование". От там е нашия музикален ръководител. Акцент на празника беше възраждането на една традиция в Селановци- да се търкаля питка срещу Игнажден. Това е един обичай, който нашата етноложка Лозинка Йорданова, твърди че не е срещала на друго място в България. Най- възрастния човек от семейството излиза привечер с децата пред кокошарника. Опъва бяло платно и по него започва да търкаля малка питка, с която посреща децата и нарича за берекет. Разчупват питката върху платното за да не избягат кокошките при съседите. Топят по едно парче в шарена сол, хапват го и отиват. Там майката запалва свещ на пита, върху която има пиленце. Тези пиленца децата поставят на шиник зад вратата, заедно с орехи и слама, и чакат на другия ден, кой ще дойде пръв във вкъщи, и ако не носи нищо, го поставят да мъти във този шиник зад вратата. Прави се за да не избяга плодородието от вкъщи."

Според Петя Русинова съществуват много дефиниции за традиция. Може да са вид правила, които ние спазваме не защото е задължително, а за да запазим нашите родствени корени. Всъщност, традициите са създадени,  за да помним откъде идваме. Традициите ни учат на отговорност. Те развиват нашата духовна личност. Освен това те са като вид спомени, които ни топлят. Традициите могат да бъдат различни, защото всяка една традиция показва културата на един народ, град или семейство, така и в Селановци, пазят своите традиции години наред. Интересна е традицията и по Коледните празници, казва Петя Русинова:

"На Бъдни вечер, след като се нахранят на постната трапеза, мъжете излизат и хвърлят риболовна мрежа върху сламата, където има много врабчета. Бият с колове по сламата за да излязат врабчетата, ловят ги и това е първата животинска храна, която се яде на Коледа. Първо врабче, след това кокошка и чак след това може да се заколи прасето и да се яде от него."

Да са ни честити и светли празниците! Да пазим традициите и да ги предаваме на поколенията, за да ни има!, допълни Петя Русинова- директор на училището в най-голямото Северозападно село Селановци. 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45