Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реализирахте ли идеите си?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

С малко подкрепа и собствени усилия хората могат да реализират идеите си и да променят живота на хората около тях. В "Посоките на делника" ви срещаме с хора с които вече сме говорили и ще се опитаме да разберем до къде стигнаха те по нелекия път на добрата идея. Защото, както е казал героят на Николай Хайтов - "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш.”

С Цвета Йорданова съм ви срещал още когато бе кметски наместник на берковското село Комарево. След като създаде и възроди библиотеката в село Комарево тя започна нова мисия- да спасява книги. Да точно така, да спасява книги. Намира ги по битаци и вторични суровини и ги откупува, а след това ги дарява или подарява. При нея нещата се развиха и вече има фейсбук страничка с над 2 000 души последователи, която се казва "Антикварна книжарница Сlio books-  Всяка книга заслужава да си има дом".

"Спасявам книги. Всеки понеделник обявявам книгите за подаряване...Над 6 000 са вече подарените книги...Продължавам да спасявам книгите преди да бъдат изгорени във пунктовете за вторични суровини...Търсят книги хората. И при мен ги носят...Няма да спра. Ще продължа. Всичко правя сама, но не мога да позволя книгите да бъдат унищожени."- казва Цвета Йорданова.


Координатор на фондация "Искам бебе" за Северозападна България е Здравка Гергова. След като самата тя минава през процесите на инвитро, решава, че трябва да помага и други хора да имат щастието наречено дете в семейството си. Напуска големият град и се връща в Козлодуй за да прави това, което е дало на нея радост:

"Самата аз минах през тези процедури. Искам да зарадвам хората...Влагам всичко от себе си...Вече имаме 30 бебета и ще продължа да помагам."
- в това е убедена Здравка Гергова.


Ангел Ангелов вече от години ни гостува в ефир с неговите "Вкусни юнашки приключения". Обикновено с него говорим за храна. За истинска храна. Много малко хора обаче знаят за това, че той и екипа му имат и друга мисия- да зарадват хора, които имат нужда от нещо различно и от някаква помощ. Всяка година гостуват в Дневният център за деца и възрастни "Зорница" във Враца, а и от проявите си заделят средства за център за деца с онкохематологични заболявания. "Не, ние не правим благотворителност. Ние помагаме", категоричен е Ангел:

"Думата благотворителност е малко плашеща! Това е промяна на поведение. По добре да го наречем - отношение към другите...Защо само на Коледа да сме добри. Та годината е 365 дни. Нека всеки ден да го правим...", казва Ангел Ангелов за дейността си.

В началото говорехме за спасяване на книги. А какво е да спасиш вода? Борислав Драгиев започна нещо много интересно в началото на годината. Да почиства чешми в района около Габрово. Да той живее в Габрово, но родът му е от видинското село Плешивец. Чешмите които почиства са строени преди стотина години, а и повече, но занемарени те са спрели да изпълняват функцията си- да дават вода на хората. Истинска бистра балканска вода.

"Всичко започна с една чешма с минерална вода до Габрово наречена "Вонеща вода". От 2002 година след казармата исках да направя чешма, но сега реших да ги възстановявам...Да, спасявам вода. Водата е живот...Над 10 са чешмите които почистих и върнах към живот...Има още много, но ще ги оправя..."  




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45