Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван на Ивановден: Оптимист съм за бъдещето на Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН

В България Иван е титла, така твърдят, носещите името, което означава "Божия благодат". Около 300 хиляди българи празнуват днес Ивановден. В "Посоките на делника" ви срещнахме с четирима от тях, свързани с настоящето и бъдещето на българския Северозапад. Те са с различни професии и призвание, а общото между тях, освен името, е, че се отличават със своята инициативност, въпреки проблемите на региона и съвремието.


Кметът на Вършец Иван Лазаров:

"Кръстен съм на дядо ми по майчина линия. По мое време цялото наше поколение беше кръщавано на бабите и дядовците. Тогава бяха много силни тези традиции. Уважавам си името, цялото семейство се събираме по традиция, за да празнуваме Ивановден... 

Продължаваме да развиваме Вършец, да работим за подобряването на инфраструктурата, туристическата среда, спортни съоръжения. И тази година имаме подкрепа от правителството за реконструкция на водопроводна мрежа, асфалтиране на улици, ремонт на тротоари. Продължаваме да работим за устойчивост, за подобряване условията за туризъм и инвестиции. Сигурен съм, че Северозападът ще започне да се развива по-добре и ще намери своето достойно място. Работим усилено в тази насока. Желая весел, щастлив празник на всички именици и да го отпразнуват с най-близките и мили хора."

Иван Иванов е бивш народен представител от Видин и кандидат за кмет, понастоящем ръководител на Българската асоциация на малките и средни предприятия.

"С гордост нося своето име, кръстен съм на своя дядо. Името е свято за мен и много държа на него. Ивановден е специален празник за моето семейство... Аз съм роден във Видин и се гордея с това, защото Видин е един от най-красивите градове в цяла Европа. В момента градът е леко изостанал, но аз се надявам, че ще просперира, ще се развие, че тези хора, които го напуснаха по икономически и социални причини, ще се върнат обратно и Видин ще стане наистина красив и приятен град за живеене. За да се възроди Северозападът, трябва да има единство между властите, трябва да има обединение, съсредоточаване на усилията за решаване на проблемите. Всеки човек има с какво да помогне на родното си място. Аз, като директор на Асоциацията на малките и средните предприятия, винаги съм се опитвал да правя нещо, което да бъде насочено към Видин. Когато се срещам с инвеститори, винаги първата мисъл в главата ми е: "Може ли да се направи нещо във Видин". Много се надявам, че нещата ще започнат да се променят в съвсем скоро бъдеще, защото има вече заявени инвестиционни намерения към Видин. Силно се надявам, че и местна, и държавна власт ще си протегнат ръце и ще обединят усилията си нещата да се случат. Винаги съм бил оптимист и съм убеден, че Видин ще се съживи, ще тръгне по тръгне по своя път на развитие, икономиката отново ще заработи, ще се създадат нови работни места и ще стане привлекателен град с високи стандарти за живот. Дело на всеки, който милее за този град, е да помогне с каквото може. Трябва обединение, трябва единство. Когато сме били единни, винаги сме били силни. Това трябва да ни е девиз номер едно на нас, видинчани, за да се случат нещата... На всички Ивановци желая здраве, щастие, да им се случват много хубави неща."


Иван Истатков е директор на кукления театър "Патилан" в Монтана, който тази година ще празнува 50 години от създаването си.

"Кръстен съм на дядо си Иван, но интересното при мен е, че съм роден на 6 май, Гергьовден, но въпреки това името, което ми дават е Иван, спазвайки традицията. Разбира се, харесвам си името, то е титла, призвание. Голямата ми дъщеря е Ива- също производно от името Иван. Последните години празнувам Ивановден два пъти, защото по традиция в нашето семейство се е отбелязвал по стар стил- на 20 януари... Кукленият театър в Монтана навършва 50 години- една хубава възраст. На 4 февруари е било първото представление. Плануваме да отбележим празника в края на март месец, за да е по-топло времето. Ще има спектакъл ретроспекция, в който ще поканим всички колеги, които са минали през сцената на този театър, ще поканим и колеги от други театри, за да отбележим подобаващо тази годишнина. Община Монтана държи на развитието на театралното изкуство. Не смятам, че тук е Северозападнал край, напротив- в духовно отношение Северозападът е доста жив. Има си своите традиции, своята специфика, своите предпочитания. Дори се дразня, когато чуя "Северозападнал". До някаква степен е забравен от политиците, от към инфраструктура и пр., но тук се води доста духовен и културен живот. Оптимист съм, виждам, че много неща се променят в положителен аспект... Желая на имениците най-вече здраве, късмет, много успех в личен и професионален план и както се казва на празник- наздраве!"


Иван Цолов е млад човек от Видин, който обаче не е от мрънкащите и вечно недоволните, напускал е родния си край, но е избрал да се върне тук, въпреки че там- в чужбина, е имал значително по-високи доходи и стандарт на живот. Обича града си и с лична инициатива се опитва да го промени към по-добро. Беше и кандидат за общински съветник, популярен е с Парада на ретро автомобили Vintage Vehicles Vidin, който организира от няколко години. Още едно събитие, което популяризира нашия регион.

"Аз съм класически Иван- кръстен съм на дядо си Иван. С гордост нося името си. Смея да твърдя, че го приемам по-скоро като титла, а не като име, защото то е голяма отговорност. Повече приятели ми се обаждат повече на Ивановден, отколкото на рождения ми ден... Ретропарадът във Видин е инициатива, която всъщност е много по-всеобхватна от показването на самите ретро автомобили. Целта е да популяризираме нашия град и да се разраства постоянно. Тази година, със съдействието на кмета на Калафат, на повечето организатори на ретропаради в България, председатели на ретро клубове и организатора на вело приключението "Дунав Ултра" Борис Бегъмов ще направим колаборация и съм сигурен, че събитието ще бъде още по-всеобхватно. Тази година за нашия Ретро парад споменаха и в интервю по Дискавъри, достигнали сме и до Обединеното кралство и от там също проявяват вече желание да дойдат и да участват в нашия Ретро парад. Северозападът далеч не е северозападнал, лошото е, че повечето тук хора не си вярват. Личните инициативи събуждат желанието у повече хора да действат заедно и тогава нещата се случват. Аз съм се родил оптимист, винаги съм позитивен. Щом съм тук, значи смятам, че Северозападът има бъдеще... Пожелавам на всички съименици да са здрави, уверени и смели и един ден да си заслужат титлата "Бай Иван".

От кал да е, Иван да е! Честит празник!

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09