Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Холандец помага на Чипровския музей да обогати колекцията си от килими

2
Снимка: Регионален исторически музей - Чипровци


Любовта към българските традиции и фолклор е в основата на колекцията от български килими на холандеца Якоб ван Бейлен. Интересът му се заражда в Котел. Там купува първата си къща в България. В близост били музеят на котленските килими и ТПК-то, в което последните три килимарки продължавали да тъкат. Тогава купил първите си котленски килими, а няколко години по-късно в колекцията му намерили място и първите чипровски килими. 


"Преди 8-9 години купих първия чипровски килим, който е известен в Чипровци като "пилета" или "птичи гнезда". Много харесвам чипровски килими, защото са по-фино изтъкани от котленските. Преди година и половина реших да пътувам до Турция, Армения, Грузия и Азербайджан. Останах учуден, защото за пръв път видях там стари български, най-вече чипровски и пиротски килими. Този модел "Бакамски" или "Гарибалда", който е най-старият документиран български модел килими, тъкани в Чипровци. Дотогава в България никога не бях виждал такъв на живо. Там видях 20 на брой, като успях да купя 6 от тях и ги донесох в къщата ми в България. Колекцията ми се състои от над 330 български килима, имам и други.", каза Якоб ван Бейлен.

За холандеца българските килими са като произведенията на изобразителното и музикалното изкуство. Заради фината изработка, орнаментите и цветовете най-много харесва чипровските килими. 
"Килимите за мен са картини за пода, защото много обичам и изкуството и имам доста картини на български художници. В България традицията е не да се поставят килимите на стената като в Украйна, Русия и Молдова, а на пода. Много обичам орнаментиката, защото орнаментът за мен е като соло от симфония. Понякога едно красиво соло на цигулка или флейта е по-красиво от цялата композиция. За мен е същото при килимите, понякога много се радвам да гледам само един орнамент и да разбера защо е направен така, какво означава. Има много преписки за тези орнаменти в чипровските и котленските килими. За по-старата символика е трудно да намеря кое е приказка и кое истина. Чипровските килими са ми любимите, защото са по фини и с повече орнаменти от котленските и разбира се в старите килими багрилата са много красиви."

Якоб ван Бейлен ще представи около 15 килима от своята колекция на фестивала на Чипровския килим през пролетта. Това ще бъдат килими, каквито не могат да се видят във фонда на местния музей, защото българските килими трябва да бъдат показвани и да радват, убеден е чужденецът:
"Килимите трябва да се виждат и да радват, заради историята, заради занаята. Надявам се този занаят да остане жив в Чипровския регион. Аз разбрах, че има все още хора, които тъкат вкъщи. Има поръчки от няколко човека, които правят магазин в София, защото не трябва да се губи този занаят. Не мисля, че ще се загуби, защото от 5 години чипровските килими имат статус от "ЮНЕСКО", което е много важно, за да се запази традицията и да има повече интерес. Надявам се да има хубава сериозна книга за българското килимарство, защото от 1975 година просветата не е издала една сериозна книга за българското килимарство. В Сърбия видях има много хубава книга за килимарството, в Турция има много книги. Трябва да има и в България."
Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16

Комитет се бори Въстанието в Северозапада да заеме мястото си в историята

Въстанието в Северозападна България , известно също като Видинско или Белоградчишко, да присъства по-сериозно в учебниците по история на българските ученици. Това настояват от Комитет "1850 лето", възстановен от жителите на Белоградчик във връзка с честването на 175 години от въстанието. Макар че е най-масовото, за него все още се знае малко,..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

Видинското читалище "Цвят" просвещава повече от век и половина

Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..

публикувано на 09.04.25 в 13:00

"12 разгневени мъже" с премиера във Врачанския театър

Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..

публикувано на 09.04.25 в 09:53

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700" . В нея всеки..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20