Римас Бружас се надява да завърши своя журналистически материали за Деня на независимостта на Литва - 16 февруари. Това е датата, на която през 1918 година Литовската Тариба обявява независимостта на страната. Заседанието е председателствано от д-р Йонас Басанавичюс, наричан и до днес от всички литовци патриархът на нацията.
Д-р Басановичюс е изключително ценен и за жителите на Лом, разказа Бистра Дамянова, уредник в Историческия музей в града:
"Д-р Йонас Басанавичюс има много голямо значение за развитието на здравеопазването в Лом. От януари 1880 година е бил назначен за окръжен лекар в Лом. Той е завършил историко-филологическия и медицинския филиал на Московския университет. Работил е като лекар в Литва, след което през 1880 година е назначен за окръжен лекар и директор на болницата в Лом. През 1881 година отправя искане към върховния медицински съвет да бъде купено мястото "Йончова градина", което сам бил избрал като най-удобно за построяване на болница. Това е може би най-голямата му заслуга за града. Върху същото място през 1884 - 1886 година е издигната новата сграда на ломската болница, която е била открита официално на 1 декември 1889 година. Това е една от първите построени в България държавни болници."
Д-р Йонас Басанавичкус бил много грижовен и всеотдаен, ломчани и досега го помнят с добро, добави историкът.
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..