Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Томов - кметът, когото още обичат и уважават

6
Снимка: Радио Видин

Това издание на "Калейдоскоп" е за най-уважаваният и почитан човек във видинското село Арчар - Йордан Томов. Той е работил като кмет на селото цели 18 години, хората го помнят като активен, буден, амбициозен и работещ в името на всички хора. Желанието му като кмет е хората да живеят в чисто, приветливо село с асфалтирани улици, озеленени площи и с красиви сгради. По време на неговото кметуване са асфалтирани всички улици в селото,  което по онова време e било рядкост. 


Йордан Томов е роден  на 19 януари през 1939 година в село Арчар. Неговият баща не е от нашия край, преселил се тук от Трънско. Заселва се тук с четиримата си братя и сестра си. Всички са били строители. Под негово ръководство са построени много сгради в селото като болницата, черквата и др.  Йордан Томов завършва гимназия в село Арчар, две години служи като войник, след което продължава да учи в Строителния техникум в град Плевен. През 1961 година започва работа във "Водстрой". През 1978 година става кмет. По това време се прави новото териториално устройство на България. Обича да рисува природни картини, българки с фолклорни носии, стари български къщи. Показвал е своите картини на изложби в селото. Смята, че за село Арчар е необходимо да се създаде Дом за стари хора, където възрастните хора от селото да могат да преживяват старините си, а не да ходят в отдалечени домове. По този начин ще се разкрият и нови работни места за местните жители. И смята, че е необходимо да се създаде поне едно предприятие в близкия град Видин, където хората да могат да работят. И днес, когато среща своите съселяни, усеща тяхната любов и уважение.
 
Семейството
"Моите родители ме научиха на труд, преди всичко на труд и това човек да бъде честен и почтен, да обича хората. Строителството е в кръвта ни, затова кандидатствах в Строителния техникум.


Арчар
"По предварителния проект на новото тереториално устройство на България Арчар трябваше да бъде община. Но се намесиха някои от Окръжния комитет на партията и вместо Арчар направиха Димово център на селищна система, Дунавци и други, да не говорим за Макреш, едно малко селце, което е родно място на Пенделашки, първи секретар на Партията... Ние преминахме към Дунавци и там изкарахме до 1987 година, това беше една обширна община с 22 населени места.  През 1987 я раздробиха общината, но ние не станахме център, а стана център Димово. Таке че ние от 1978 година сме кметство и си работим като кметство. Първите години имахме малко средства за капитално строителство и то за асфалтиране на известно количество улици. Аз тогава направих няколко улици, даже надвиших лимита и щяха да ме наказват, но после ме наградиха. Прехвърлиха ни средства от общини, които не са усвоили парите си и ние така платихме на БКС-то."


Водоснабдяването
"През това време направихме водоснабдяване на Арчар от местността "Кладенците", тъй като старият водопровод беше прекъснат от свлачище и трябваше за късо време да изградим нов водопровод около 10 км. За тази цел  направих една бригада водопроводчици, които ги предадох на СМК-то и благодарение на това работата завърши много скоро и бяхме наградени от Окръжния съвет. През това време започнахме строителството на детската градина..."


Асфалтирането
"Излезе т.нар. Указ 56, който развързва ръцете на общините да правят строителство и други дейности и да могат да си увеличат приходите. Аз също започнах с десетина строителни бригади, които работеха в страната, а при нас си внасяха парите. И благодарение на това направихме няколко милиона и започнахме асфалтиране на цялото село. Хората бяха много доволни, те не са очаквали, че за такъв къс период ще се направят толкова много неща. Това се получи благодарение на това, че направих няколко строителни бригади - едната строители, едната бояджии и едната водопроводчици. Извършвахме работа тук и из окръга. И с лекота извършвахме това благоустрояване и хигиенизиране. По мое време направих разширение на кметството с три стаи, ритуална зала. Разкрихме и социален патронаж през това време. До тогава нямаше. Продължава и сега да работи. Участвахме в Национален конкурс по благоустрояване и хигиенизиране и се класирахме на трето място в страната и на първо място в окръга. Бях награден с екскурзия до Съветския Съюз и с парична награда, която я разделихме на всички в кметството."


Образованието
"Обръщахме специално внимание на образованието, не случайно разширих детската градина, асфалтирахме училищния двор, правеха се ремонти на общежитието..."


Целият разговор може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13