Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат ли орязани болничните

Снимка: БГНЕС

Промени предвиждат наказания за хората, които не спазват режима, предписан в издадения им болничен лист. Освен, че ще остават без обезщетение, те ще плащат и глоби. Мярката е част от предложенията за ограничаване на злоупотребите с болнични. Тя бе обсъдена от комисия към Националния съвет за тристранно сътрудничество. Според промените шефът ще може да ни изпрати при доверен лекар или в болница, ако се осъмни, че болничният ни е нереален. Бизнесът ще има достъп до електронния регистър на НОИ и ще трябва да участва активно в контрола на болничните. Какво казва бизнесът в Северозапада? Потърсихме за коментар Диана Върганова, управител на българо-холандско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца:

"Задължително смятам, че трябва да се затегне контрола, защото в момента няма никакъв контрол. Дори, когато обжалваме болничен лист по причини, абсолютно верни, че този човек въобще не е болен, тъй като в същото време си публикува снимки, че е някъде на плаж, след обжалване те си му връщат болничния и си плащат предварително на лекарска комисия да потвърди болничния ... Тук е едно велико източване, тъй че колкото повече се затяга контрола, ние сме "за"."- каза Диана Върганова.

Според готвените промени личният лекар ще може да издава до 20 вместо сегашните 40 дни болнични годишно. Наведнъж той ще има право да предписва до 7 вместо 14 дни, както е в момента. Според общопрактикуващи лекари ще стане тежко за пациентите и особено за майките с деца, защото ще трябва да търсят педиатрични комисии за удължаване на болничните. Регионалните съвети към здравните инспекции пък ще следят спазват ли се режимът предписан в болничния, а за нарушителите ще има и финансова санкция. Попитахме видинчани как коментират готвените промени:

"Болничните зависят от лекаря- той преценява дали човекът е болен и дали да даде или да не даде. Работодателят не е човекът, който да преценява това ... В цяла Европа е така- работодателят не разрешава, след всеки седми ден оттук нататък отиваш на комисия."- коментираха видинчани.

В крайна сметка ще бъдат ли орязани болничните на работещите- това попитахме Ваня Григорова, икономически съветник от КТ "Подкрепа".

"Не, поне това е, което сме се разбрали. Да се приложат мерките само, по които има консенсус и всички социални партньори са съгласни. Синдикатите изразиха категорично несъгласие с орязването на възможните дни, които личния лекар има право да дава ... Не може с такива псевдо мерки да се борят, подчертавам несъществуващи проблеми."- обясни Ваня Григорова.

Развоят по казуса предстои, а според още една от готвените промени Националният осигурителен институт вече ще може да следи дали хора напускат страната, докато са в болнични.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо пазаруваме "като за последно" по празниците

Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред  коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..

публикувано на 23.12.24 в 17:00

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата.   Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание.  Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

След 30 години чакане: Жители на Видин с нов достъп до домовете си

През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..

публикувано на 23.12.24 в 15:00

Инспектори засилват контрола върху храните за празниците

Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..

публикувано на 23.12.24 в 13:59

В “Музикална зона” слушаме Коледните звънчета по света и у нас

  Чувате ли вече коледния звън на хиляди звънчета? Да, Коледа наближава, а празничното настроение вече е при нас! Сега е времето да се позабавляваме и да тръгнем на една коледна разходка по света. Ще разберем кой как празнува Коледа, дали навсякъде децата трепетно очакват идването на Дядо Коледа с пълния с подаръци чувал : ) А кои са най- хубавите Коледни..

публикувано на 23.12.24 в 09:00

"Неделник" от 22 декември 2024 година

Зима-Коледа- Нова година-Трифон Зарезан-Лозичка- Грозде - Вино. И "Неделник". Хайде първо "Неделник". Другото ще почака. "Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен...". Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със..

публикувано на 22.12.24 в 14:55

Преди Рождество Христово, нека изпълним сърцата си с вяра в Бога

Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово , в която се подготвяме за празника Рождество Христово. "Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята"  (Евр. 11:13). "Тъй говори апостолът..

публикувано на 22.12.24 в 08:00