Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво зависи благоденствието на нашите деца?

Снимка: Катя Борисова



На 45-то място се нарежда България в класация, представена от Световната здравна организация, според която нито една държава не предлага на децата си шанс за здравословно отглеждане и подходяща обстановка за тяхното бъдеще. Климатичните промени, вредните реклами, насърчаващи консумацията на фаст фууд и алкохол от ранна възраст, излагат децата на риск, анализират експерти.

Анкетата сред видинчани показва разнопосочни мнения по темата:

"В други времена ситуацията беше различна. Не сме имали проблеми с каквото и да е. При обезспокоителен случай винаги ни подаваха ръка. Ситуацията е комплексна, но ролята на правителството е изключително отговорна... Децата и в България имат подходяща обстановка, но не е достатъчно развита. Трябва да се развие отношението към младите - да се набляга на грижата. Здравословното отглеждане зависи както от родители, така и от здравната система. Трябва да се осигурят безплатни профилактични прегледи. Истината е, че ако нещо не се рекламира, то не може да се купува. Икономиката определя света. Но е и вярно, че едно дете може да види всичко в магазина, може да наблюдава пример у дома... Видин е спокоен, но не е чист. Проблемът с мръсния въздух е водещият екологичен проблем. Хората трябва да бъдем внимателни и отговори, защото бъдещето зависи от нас".

Докладът на СЗО, Детския фонд на ООН и комисията Лансет нарежда 180 държави според възможностите им дете да "благоденства" с фокус върху здраве и факторите за благополучие, сред които образование, изхранване и детска смъртност. На челните места са Норвегия, Южна Корея, Холандия, Франция, Ирландия, Дания, Япония, Белгия, Исландия, а десета е Великобритания. Експертите по детско здраве предупреждават в доклада, че са нужни радикални реформи от правителствата по света.

Преди да търсим проблема в правителствата, трябва всеки индивид да поеме отговорност за своите действия, коментираме темата с психолога в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Боряна Ангелова:

"Тенденциите са негативни. Когато една държава има проблем, не бива да се изключва и собствената отговорност на хората, техния избор. Самите родители често прибягват до "модерни" възпитателни мерки и методи - ползване на таблети и смартфони още от детската градина. Бащи и майки са ни питали как да се ограничи това влияние на днешните устройства. Нашият съвет е да се налагат строги правила. Възпитанието минава през правила и здравословни навици, които семейната среда определя. Не бива да виним институциите за всичко. Първите възприятия на детето за света идват именно от семейството".

Можем да се съгласим, че всеки родител се стреми да даде най-доброто от себе си във възпитанието на децата. Търсенето на отговори, наблюдаването и е корекцията на допуснатите грешки е основен момент при всеки родител. Да погледнем тибетците, които смятат, че ако нещо във възпитанието им се пропусне, децата израстват несигурни, плахи, без особен интерес към живота, с редица зависимости. Този народ смята, че съществуват четири етапа на възпитание. Първият  е до 5-годишна възраст и с детето трябва да се отнасяме като с крал. В следващия, до 10-годишна възраст, с детето в Тибет се отнасят като с роб. До 15-та годишна възраст, в третия етап, с детето се отнасят като с равен, за да завършат с последния, за който е характерно детето да се радва на уважение.

Докладът подчертава още заплахата за децата от вредния маркетинг. Посочва се, че децата са изложени на поне 30 000 тв реклами годишно, включително на алкохол, нездравословни храни и безалкохолни напитки с големи количества захар. 

"Предлагането зависи от търсенето. Социални експерименти доказват, че човек може да се храни здравословно. Бързите храни не са толкова евтини, колкото се предполага. Детето попива от домашната среда обаче - ако вкъщи наблюдава даден модел, нормално е и така да живее. Важно е да се контролира избора, хората да са запознати с вариантите. Промени, разбира се, са нужни. Има закон за намаляване на вафли и шоколади, за всички сладки в училища. Проблемът е, че икономиката и политиката не могат да бъдат контролирани. Затова отново стигаме до избор и до правила. Детето се нуждае от тласък. Нека спортуват повече. Но не всеки път децата са запознати с алтернативи. Вредно е влиянието на рекламите, особено за подрастващите. Но не става въпрос само за сладки продукти. Рекламират се и енергийни напитки, както и всякакъв алкохол".

"Нашата отговорност е да интерпретираме събитията и да избираме правилния отговор" са думи на Марк Менсън, но според Робърт Джеймс Уолър "на нас лежи проклятието на отговорността".

"Средата е важна. Но обръщайки се към родителите, аз съветвам за обучение, за коректна информация, за правилен избор. Българинът е свикнал да чака нещо да се оправи, да се промени. Не можем да контролираме политиката, кяото осигурява не просто бъдещето, но и настоящето, но нашите действия имат водеща сила. Нашите деца са нашето огледало".

Експертите предупреждават, че увеличение на глобалните температури с 4 градуса по Целзий до 2100 г. в съответствие с настоящите прогнози ще доведе до "опустошителни здравни последствия" за бъдещите поколения - повишаване на нивата на океаните, горещи вълни, недохранване и ръст на инфекциозните болести като малария.

Дали тогава пак ще слушат "Бийтълс" и вечните поети ще четат, попита в емблематичната "Богатство" през 1982 година Чочо Владовски. Днес вече се говори за опустишителни последствия. 

В крайна сметка благоденствието на всяко дете зависи първо от онези, които са го създали.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00